Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Akvaryum
Barınak Hastalığı
Genel
Hamster Bakımı
Hayvanlar ve Sağlığınız
İguana Bakımı
Irklar
Kanlı İshal
Kaplumbağa Bakımı
Kedi Bakımı
Kedi Eğitim
Kedi Ve Köpek Hastalıkları
Kedilerde Vücut Dili
Köpek Bakımı
Köpek Hastalıkları
Papağan Türleri
Sürüngenler
Tarantula Genel Bakımı
Tavşan Bakımı
Uncategorized
Collie Köpek Cinsi Hakkında Bilgi
Nisan 1, 2016
0
150

150İşte sizlere Lasy adlı köpek! Filmlerden daha çok aşina olduğumuz ve hep böyle bir köpeğe sahip olmak istediğimiz köpeklerden bir tanesi diyebiliriz. Uzun tüyleri bizleri cezbediyo olacak ki gerçekten güzel ve bir o kadar da beni al beni al dercesine olan bir tipe sahipler fakat bu köpek cinsini biraz zor bulabilirsiniz, sahibi olsanız dahi bu köpek cinsini sürekli taramalısınız yani tüyleri uzun olduğundan dolayı mutlaka her gün taramak zorundasınız. Egzersiz ihtiyacı diğer köpeklere nazaran çok daha fazladır ve günlük olarak koşuya, spora çıkarabilirsiniz hatta bu köpeği parkta kendi başına buyruk şekilde bırakırsanız göreceksiniz ki bir oradan bir buraya koşturmaya başlayacaktır. Çocuklara ve yetişkinlere karşı ayrı bir duygu hissederler ve çocuklara karşı hep bir sevgi dolu yaklaşım içerisindedirler. Her ne kadar ev köpeği gibi görünselerde aslında dışarıda beslemeye uygundurlar yani bekçi köpeği olmaya yatkındırlar aynı zamanda soğuğa dayanıklı bir köpek cinsidir. Diğer köpeklerle ve diğer yabancı insanlara karşı pek fazla bir zararları bulunmuyor sadece siz ona nasıl yaklaşırsanız o da size öyle yaklaşıyor ziraa bu tüm köpek türleri için geçerlidir. Diğer bir yandan eğitmesi biraz kolay olan bir köpek türüdür ve sıcakkanlılığı gerçekten insanları cezbeder, bir anda yanınıza gelip kendisini sevdirmek isteyebilir. Diğer köpeklere karşı çok azda olsa kendilerini koruyabilirler ve kendilerini savunabilirler.

Briard Köpek Cinsi Hakkında Bilgi
Mart 28, 2016
0
131

131Sizlere şimdi komik görünümlü bir köpek cinsini tanıtacağız ve bu köpek cinsi hakkında olan özellikleri sizlerle paylaşacağız. Briard köpek türü gerçekten komik bir köpek türü olup bu komikliklerini tüylerine borçlular çünkü o kadar fazla tüyleri bulunuyor ve o kadar çok büyük tüylere sahipler ki gördüğünüzde gülmemenize imkan yok. Komik oldukları kadar bir o kadar da sıcakkanlı bir köpek türüdür aynı zamanda bu köpek türünü eğitmeniz imkansızdır fakat oyunculuğu ve enerjisi sandığınızdan çok daha fazladır yani bu köpekle dilediğiniz kadar oyun oynayabilirsiniz çünkü enerjisi çok fazladır. Oyun oynamayı seven bu köpek türü diğer hayvan türleriyle uyumlu bir şekilde yaşayabilir veya onlarla birlikte bir hayat geçirebilirler fakat bu köpek türü diğer hayvanlara karşı hassasiyet içerisinde olsalarda ne yazikki köpek türlerine karşın bu hassasiyeti veremiyorlar yani diğer köpekleri diğer hayvan türleri kadar sevmiyorlar ve onlarla uyum içerisinde yaşayamıyorlar. Çocukları seviyorlar mı yoksa sevmiyorlar mı gerçekten bu köpek cinsi için kararsız kaldık çünkü her ne kadar sıcakkanlı olsalarda hep bir zarar verme eylemi içerisindeler ve çok fazla enerjileri bulunduğu için çocuklara istemeden de olsa bu enerjileri yüzünden zarar verebilirler. Diğer bir yandan bu köpekler bahçelere alışkın değildir ve aynı zamanda evde belsenebilecek köpek türüde değildir, bu köpek cinsi daha çok çiftlik hayatına alışkındır. Diğer bir yandan bu köpekleri sürekli olarak taramanız gerekiyor aksi taktirde tüyleri çok fazla olduğundan sürekli pislenip, kötü bir görüntü ortaya çıkacaktır.

Muhabbet Kuşları Genel Bilgiler
Mart 26, 2016
0
er

Genel bilgiler, bakım , üreme, eğitim

Evde hayvan beslemeyi seven hayvan sever insanların en sık tercih ettiği hayvanlar arasında yer alan muhabbet kuşları, eve rahat uyum sağlaması, bakımının kolay olması, cana yakın hayvanlar olması sebebi ile daha fazla ilgi görür. Bazı muhabbet kuşlarının ise konuşma yeteneği vardır. Özellikle yalnız yaşayan kişiler, çocuklar muhabbet kuşlarına fazla ilgi gösterir. Yeni alınan muhabbet kuşunun ortama uyum sağlaması oldukça önemlidir. Çünkü ilk günlerde korkan, ürken hayvan yemek yemeyecektir.

Yeni Alınan Muhabbet Kuşu Nasıl Alıştırılır?

Kendi boyutlarında aldığınız özel kafese alışması için her türlü ihtiyacını karşılayabileceği suyu, yemi, oyuncakları eksiksiz yerleştirilmeli ve özellikle suyu her gün değiştirilmelidir. Çünkü sık değiştirilmeyen su kuşunuzun mikrop kapmasına sebep olabilir. İlk günlerde sessiz bir ortama yerleştirilmelidir. Yanına yaklaştığınızda ürkmemesi için sessiz konuşmalı ani hareketlerden kaçınmalısınız. Muhabbet kuşları, darıyı pek sever. Her gün bir tane olması koşulu ile ona darı vermeniz mutlu olmasını sağlayacaktır.

Muhabbet Kuşlarının Bakımı

Ev ortamında beslenen tüm hayvanlar gibi muhabbet kuşları da ilgi isteyen hayvanlardır. Onunla her gün en az yarım saat ilgilenmeniz gerekir. Konuşmak, sevdiği besinleri sunmak bir birinize çabuk alışmanızı sağlar. Haftada bir gün kafesini temizlemeli, kuşu belli aralıklar ile yıkamalısınız. Yine oyuncak ve besin tercihi konusunda tedbirli davranmak gerekir. Ucuz kuş besinleri yerine kaliteli markaların kuş esinlerinden almanız hayvanın çok daha sağlıklı beslenmesini sağlayacaktır.

Muhabbet Kuşlarının Eğitimi

Yeni alınan muhabbet kuşlarının önce ev ortamına alışması beklenmelidir. Onu karanlık bir ortama koymanız yobazlaşmasına sebep olur. Yine doğru eğitmek için kendi koltuğunuza yakın ve televizyondan uzak bir mekân belirlemeli, sizinle iletişime geçmesini sağlamalısınız. Muhabbet kuşları ödüllendirme sistemi ile eğitilen hayvanlardır. Ödül olarak ise en sevdiği besin olan darıyı kullanmanız mümkündür. Onunla her gün belli aralıklarla konuşmanız veya kitap okumanız onun sizinle iletişime geçmesini sağlar.

Muhabbet kuşlarının konuşma eğitimi; muhabbet kuşlarının konuşmaya başlaması için 2- aylık olması gerekir.

– Muhabbet kuşunun konuşmasını isteyen kişilerin her gün bıkmadan aynı kelimeyi defalarca tekrarlaması gerekir.
– Öğrenmesini istediğiniz kelimeyi baskılı veya coşkulu şekilde söyleyin. Bu şekilde daha rahat kavramasını sağlayabilirsiniz.
– Her zamankinden farklı sesler çıkartan muhabbet kuşunuz muhtemelen konuşmaya çalışıyordur. Onu dinlemeye gayret gösterin.

Muhabbet Kuşlarının Üremesi

9 aylık olan ve çift halinde kafese yerleştirilen muhabbet kuşları, yılda birkaç defa kuluçkaya yatabilir. Her bir üremede 6 yumurta veren kuşlar, 19 günün sonunda yavrularını yumurtlama süresine göre tek tek yumurtadan çıkartır. Bu süre içinde kafese yaklaşmamak gerekir. Yine yumurtalara ellemek, kuşun sinirlenmesini sağlayacaktır. Muhabbet kuşu yavruları ilk çıktığında annelerinden aldığı kursak sütü ile beslenir. Bu süre içinde ortamın sıcak olması oldukça önemlidir. Soğuk ortamda yumurtadan çıkan yavrular uzun süre yaşayamaz.

Kakadu Papağanı Hakkında Genel Bilgiler
Mart 17, 2016
0
kakadu

Kakadu Papağanı

En konuşkan papağan türleri arasında yer alan Kakadu papağanı, gelişmiş taklit yeteneği ile tanınır. Konuşmaya başladıktan sonra çevreden duyduğu seslerin tıpkısını çıkartacaktır. Kedi miyavlamasını, köpek havlamasını hatta bebeğin ağlama sesini, bire bir çıkartan bir türdür. Bu sebeple de evde beslemek için tercih edilen türler arasında yer alır. Oldukça uzun ömürlü olan bu hayvan, yaklaşık olarak 40-90 yıl yaşamaktadır. Sülfür Kakadu, Goffin Kakadu, Beyaz Kakadu gibi birçok türleri vardır. Konuşma seviyesi orta olarak değerlendirilen bu türler, çabuk evcilleştirilme özelliğine sahiptir. 26 değişik türde olan bu hayvanlar, 32-40 cm arasında boya ulaşabilmektedir. Gösterişli kafa yapıları sayesinde şık bir görüntüleri vardır. Genellikle beyaz cinsten olurlar fakat bunun yanında kırmızı, gri, siyah karışık renkli cinsleri mevcuttur. Hatta mavi renk Kakadu Papağanı bulunmaktadır. Ülkemize getirilen ve satışa sunulan cinsler arasında yer alır.

Kakadu Papağanı Beslenmesi

Evde beslemek için en uygun papağan türleri arasında yer alan Kakadu papağanı, ses seviyesi oldukça yüksek olan ve fazla bağıran türler arasında yer alır. Bu sebeple ilk alındığı anda iyi eğitilmesi gereken hayvanlardır. Çabuk evcilleşen bu tür, fazla merakı ve oyuncu yeteneği ile bilinir. Kakadu papağanı genellikle sulu meyveler ile beslenir. Dut, çilek, üzüm gibi besinler doğal ortamında yaşayan Kakadu papağanının tercihidir. Bu sebeple evde beslenmesi için yine bu meyvelerin ağırlıklı olarak verilmesi, yanında ise çekirdek türü besinler verilmesi gerekir. Ahşapları kemirme özellikleri vardır. Bulunduğu ortamdaki ahşap eşyaları kemirecektir.

Kakadu Papağanı Bakımı

Kakadu papağanı uzun yalnızlıktan hoşlanmayan ve sürekli meşguliyet arayan kuşlardır. Bu sebeple kafeslerine aşırı bol oyuncak yerleştirilmeli ve gün içerisinde uzun süre hayvan ile ilgilenilmelidir. Her gün 5 saat kadar kafes dışına çıkartılmalı ve eğitime veya oyuna alınmalıdır. İlgi gösterilmeyen Kakadu papağanı, sürekli bağıracak çevreyi rahatsız edecektir. Yine yalnız kalan hayvan bir süre sonra değişik davranışlar geliştirir. Kendine zarar verme, tüylerini yolma ve derisini kanatma ihtimali vardır. Kakadu papağanı besleyenlerin özellikle bahar aylarında dikkatli olması gerekir. Çünkü değişen hormonlar sebebi ile hayvanın değişik huylar geliştirmesi mümkündür. Isırılma ihtimaline karşı yüze fazla yaklaştırmamak gerekir. Fakat iyi eğitildiğinde genelde zararsız hayvanlar olarak bilinir.

Kakadu Papağanı Konuşma Yeteneği

Kakadu papağanları iyi eğitildiğinde birkaç kelime konuşabilen bir cinstir. Fakat sadece konuşma yeteneği arayanların Kakadu Papağanını tercih etmesi önerilmez. Kakaduların dans yetenekleri müthiştir. Ayrıca yalnız kalmayı bilmeyen ve aşırı şımartılan Kakadu papağanı, sahibine aşırı bağlanır. Hatta sahibine yaklaşan kişilere zarar vermesi muhtemeldir. Çene yapıları oldukça güçlü olduğu için, kafesine mutlaka kemirebilecekleri ahşap eşyalar koymak gerekir. Aksi durumlarda evdeki tüm eşyaların kemirilmesi kaçınılmaz olacaktır. Papağan almak isteyen ama ilgilenecek vakti olmayan kişilerin Kakadu papağanı yerine daha uysal cinslere yönelmesi tavsiye edilir.