Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Akvaryum
Barınak Hastalığı
Genel
Hamster Bakımı
Hayvanlar ve Sağlığınız
İguana Bakımı
Irklar
Kanlı İshal
Kaplumbağa Bakımı
Kedi Bakımı
Kedi Eğitim
Kedi Ve Köpek Hastalıkları
Kedilerde Vücut Dili
Köpek Bakımı
Köpek Hastalıkları
Papağan Türleri
Sürüngenler
Tarantula Genel Bakımı
Tavşan Bakımı
Uncategorized
Kedi ve Köpek Mamaları
30 Kasım 2015
0
hayvankolik-mama

Kedi Maması Nedir?

Evinizde ya da dilediğiniz yerde beslemekte olduğunuz kedileriniz için en doğru beslenme kaynağı mamalar olacaktır. Kediler için özel olarak üretilmekte olan kedi mamaları mevcuttur. Kedi mamaları yaş mama ve kuru mama olarak ikiyi ayrılmaktadır. Yaş mamaların ve kuru mamaların içerikleri birbirlerinden farklıdır fakat ikisi de kediler için son derece doyurucu olmaktadır. Kedilerinize mama verdiğiniz zaman köpeklerdeki gibi rahat bir yeme durumu olmayacaktır. Siz, kedilerinize verdiğiniz mamaların verimli olup olmadığını ve kedileriniz tarafından sindirilip sindirilmediğini rahat bir şekilde anlayabilmek için kedinizin dışkısını takip etmek zorundasınız. Dışkının koyuluğuna, cıvıklığına ya da açık veya kapalı renkte olmasına göre mamanın etkisi hakkında yorum yapılabilmektedir.

Yaş ve Kuru Mama Nedir?

Kedi mamalarında yaş mamalar ve kuru mamalar vardır. Bir kedi mama yemeye başladığı anda yaş mama ile başlamalıdır. Bu kedinin hem mamalara karşı olan hassasiyetini artıracak hem de vücut direncinin daha iyi seviyeye gelmesini sağlayacaktır. Yaş mama ve kuru mama içerisinde tavuk eti gibi gıdalar da kullanılmaktadır fakat bunlar insan beslenmesi için uygun değildir ve yalnızca kedilerin damak tadına göre üretilmektedir. Kedilerinizi kuru mamaya alıştırmak için öncelikle yemekte olduğu yaş mamanın içerisinde belirli bir miktarda katarak kedinizi buna alıştırabilirsiniz. Zira bazı kediler kuru mama yemeyi reddetmektedirler. Alışamadıkları için öncelikle kedinizi alıştırmanız gerekir ve bu durumdan endişe etmemeniz gerekir. Kediler günde az fakat sık yerler. Kedinizin yaşına ve cinsine göre ne kadar miktarda yedireceğinizi kendiniz belirleyebilirsiniz.

Köpek Maması Nedir?

Köpeklerin düzenli bir beslenme sağlayabilmesi ve gelişebilmesi için köpek maması son derece önemlidir. Kullanacağınız köpek mamasının markası ya da yaş veya kuru oluşu köpeğinizin cinsine ve yaşına göre değişiklik gösterebilmektedir. Köpek mamaları belirli proteinlerin ve et ürünlerinin hayvansal gıdaya dönüştürülmesi ile elde edilmektedir. Köpeklerin damak tadına uygun bir hâle getirilen mamalar köpeğiniz için son derece faydalı olacaktır.

Yaş ve Kuru Köpek Maması Nedir?

Köpeğinizin yaşı ve cinsi her ne olursa olsun köpeğinize beslenme ve mama yeme alışkanlığını kazandırmak için öncelikle yaş mamadan başlamanız gerekmektedir. Köpeğinizin cinsine göre en az 2 aylık olana kadar yaş mama vermeniz uygun olacaktır. Sonrasında ise kuru mamaya geçiş yapabilirsiniz. Vücudu ve damak tadı yaş mamaya alışmış olan bir köpek kolay kolay kuru mamayı kabul etmeyebilir. Bu durumda endişelenmenize gerek yoktur. Sakin ve sabırlı olmanız gerekmektedir. Kuru mamaya alıştırmak için yaş mama ile karıştırarak verebilirsiniz.

Ödül Maması Nedir?

Köpeklerinize komut eğitimleri ya da tuvalet eğitimleri verirken onu ödüllendirmeniz onun için çok daha iyi olacaktır. Her yaptığı doğru işlem için sizden ödül maması olarak adlandırılan mamayı aldığı zaman kendisini daha iyi hissedecek ve alışkanlıklarından vazgeçmeyecektir.


Yorum Yazın

Yorum yazmak için giriş yapınız.