Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Akvaryum
Barınak Hastalığı
Genel
Hamster Bakımı
Hayvanlar ve Sağlığınız
İguana Bakımı
Irklar
Kanlı İshal
Kaplumbağa Bakımı
Kedi Bakımı
Kedi Eğitim
Kedi Ve Köpek Hastalıkları
Kedilerde Vücut Dili
Köpek Bakımı
Köpek Hastalıkları
Papağan Türleri
Sürüngenler
Tarantula Genel Bakımı
Tavşan Bakımı
Uncategorized
Köpek Ödül Ve Ceza
25 Kasım 2015
0
hayvankolik-ödül ve ceza

Köpek ödül ve ceza hakkında bilinmesi gerekenler

Eğitim verilmesi en kolay hayvanların arasında olan köpekler için bir çok farklı çeşitlerde eğitim müfredatı vardır diyebiliriz. Bunlardan bir tanesi oldukça duygusal bir hayvan olan köpek yaptığı bir hareket sonrası sevildiğini anladığında aynı hareketi tekrarlama eğilimi gösterir.  Bu özelliği ile diğer hayvanlara göre biraz daha eğitilmesi kolaydır diyebiliriz. Bu ödüller arasında köpek ödül bisküvisi en başta gelir.

Köpek Ödül Mamaları

Günümüzde ödül sistemlerinde yiyecek kullanan bazı köpek eğitim merkezleri köpeklerin en sevdiği ve ulaşabilmek için her türlü hareketi yapacakları köpek ödül mamaları üzerine çalışıyorlar. Bu mamalar sayesinde köpeklere vermek istedikleri eğitimleri daha kolay verebiliyorlar.

Köpeklerin sevdiği köpek ödül maması tarifi için internetten bilgi alabileceğiniz gibi bazı kitaplardan da bu konularda oldukça ayrıntılı ve çeşitli mamalar yapabilirsiniz. Kullanılan mamalarda en başta ton balığı ile yapılan yiyecek ödülleri olsa da daha bir çok et türünden köpeğinizin mutlu olmasını sağlayabilirsiniz.

 Köpek Eğitiminde Ceza

Eskiden köpeklere verilmek istenen komutlar ya da hareketler ceza uygulayarak ya da canını yakarak verilirdi. Ancak pozitif bilim adını verdikleri eğitim metodu ile köpekleri oldukça rahat ve huzurlu şekilde eğitebilmekteler. Köpek tarafından yapılan yanlış bir hareketi ise eğitimci sadece ses tonunu değiştirerek o hareketin yanlış olduğunu köpeğe anlatmaya çalışır. Bu sayede köpek yaptığı hareketleri karşısındaki insanın sadece ses tonunda ki değişikliğe göre anlar.

Köpek Eğitiminde Ödül

Köpek eğitim sistemi aslında üzerine çok düşünülerek yapılan bir eğitim sistemi değildir. Yanlış veya istemediğiniz bir harekette köpeğe ceza vermek ya da bunun tam tersi yapmasından hoşlandığınız bir hareketinde ona ödül vermek eğitimin temel prensiplerindendir. Köpekleri ödüllendirmek istediğinizde sadece yiyecek aklınıza gelmesin güzel veya hoşlandığı bir köpek ödül topu da hedefinize ulaşmanız da size yardımcı olabilir.

Genel olarak bir köpeği eğitmek istiyorsanız sahip olduğunuz köpeğin cinsine ve bazı ruhsal özelliklerine göre bir yöntem izleyebilirsiniz. Bu yöntemler arasında köpeğinizin hoşuna giden bir köpek ödül maması tarifi sizi eğitim konusunda oldukça ilerilere götürebilir.

Mama tarifleri ile uğraşmak istemiyorsanız eğer hazır köpek ödül kemikleri alarak da hediye verme metodu ile eğitim verebilirsiniz. Ancak unutmamanız gereken bir konu da köpeğinize eğitim sırasında yanlış bir hareketinden sonra ceza vermek olmalıdır. Aksi halde eğitiminiz boşa gider. Boşa harcanan her eğitim saati size olumsuz bir çok etki ile geri döner. Ayrıca köpeğinizin eğitim sırasında size uyabilmesi ve söylediklerinizi yapabilmesi için bu ödül ve ceza sistemlerini iyi anlamanız şarttır. Yanlış yapılan ve süreklilik arz eden eğitimler köpeğinizin asla öğrenememesine sebebiyet verebilir. Yapılacak olan işlemleri basitleştiren kurallara uymanız sizi ve köpeğinizi daha mutlu eder. Yapılacak olan her iyi komut ve hareketin size doğru yapılmış bir eğitim olarak geri döneceğini unutmayın.


Yorum Yazın

Yorum yazmak için giriş yapınız.