Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Akvaryum
Barınak Hastalığı
Genel
Hamster Bakımı
Hayvanlar ve Sağlığınız
İguana Bakımı
Irklar
Kanlı İshal
Kaplumbağa Bakımı
Kedi Bakımı
Kedi Eğitim
Kedi Ve Köpek Hastalıkları
Kedilerde Vücut Dili
Köpek Bakımı
Köpek Hastalıkları
Papağan Türleri
Sürüngenler
Tarantula Genel Bakımı
Tavşan Bakımı
Uncategorized
Kedi Tüy Bakımı Ve Fırçalama
13 Kasım 2015
0
hayvankolik-kedi tüy bakımı

Bu Yazımızda Kedi Tüy Bakımı Ve Fırçalama Hakkında Bilgiler Bulacaksınız

Kimi zaman umarsız tavırları ile bizi hayrete düşüren, kimi zaman beklenmedik tepkileri ve tuhaf hareketleri ile bizi gülme krizine sokan kediler her daim düzenli bir bakım ve temizliğe ihtiyaç duyan canlılardır. Kediler diğer ev hayvanlarından farklı olarak oldukça temizdirler ve ortamlarının ve bedenlerinin temiz olmasına büyük önem verirler. Bir kedi ister sokakta ister evde yaşıyor olsun tüyleri kirlendiğinde onları uygun bir zamanda yalayarak temizlemek isteyecektir. Kedi tüy bakımı ve fırçalama konusundan bahsedeceğimiz bu yazımızda, kedilerinizin daha canlı ve parlak tüylere sahip olmaları için de birkaç ipucu vereceğiniz.

Kedi Tüyü Bakımında Fırça Seçimi

Öncelikle evinizde beslediğiniz kedinin, hangi fırça ve tarak ile temizlenmesi ve masaj yapılması gerektiğini belirlemek için kedinin tüy tipi ve tüy uzunluğu bilinmelidir. Kedileri bu açıdan, kısa tüylü kediler, uzun tüylü kediler ve tüysüz kediler olarak sınıflara ayırabilmek mümkündür. Tüm bu gruplar, kedinizin ne kadar sürede fırçalanması gerektiğini de belirler. Kedi tüy bakımında en önemli nokta fırça ve tarak seçimidir.

Kısa Tüylü Kedilerde Tüy Bakımı

Kısa tüylü kedilerde tüy bakımı için kauçuk fırça kullanılır. Öncelikle kedinin tüy diplerine etki edecek şekilde dairesel hareketler ile masaj yapılır. Gövde bölgesinden başlanan masaj, baş bölgesine doğru kaydırılır ve kedinin gevşemesi sağlanır. Daha sonra kedinizi tarama işlemine geçebilirsiniz. Kısa dişli bir tarak ile kedinin kulak arkası tüylerinden başlayarak tarama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bakımın tamamlanması ise, kadife bez ile olmaktadır. Kadife bez ile son olarak tüylerin çıkış yönüne doğru okşamanız önerilir. Böylece kedinizin tüylerinin parlak olması da sağlanacaktır. Kısa tüylü kedilerde bu işlemler haftada bir tekrarlanır.

Uzun Tüylü Kedilerde Tüy Bakımı

Uzun tüylü kedilerde tüy fırçalama, tüy tipine göre haftada 2 ya da 3 kez yapılır. Tüyler cılız ise 2 tüyler kalın ve uzun ise haftada 3 kez bakım yapmak gerekir. Bunun için paslanmaz metal bir fırça kullanılır ve kedinin tüylerini yolmadan nazik bir şekilde masaj gerçekleştirilir. Daha sonra kedi kısa dişli bir tarak ile baştan aşağı taranır.

Tüysüz Kedilerde Fırçalama

Tüysüz kediler özel olarak fırçalanma ihtiyacı duymuyor olsalar da deri aralarındaki katlanmalarda pislikler birikebilir ve bunların kedi derisi üzerinde nodüller oluşturmaması için mutlaka fırçalama yardımıyla giderilmesi gerekir. Bunun için kısa dişli kauçuk bir fırçadan yardım alabilirsiniz. Tüysüz kedilerin deri bakımı bu şekilde haftada bir kez yapılmalıdır.

Kedimi Ne Kadar Sıklıkla Yıkamalıyım?

Kedi yıkama işlemi ise, tüm bu fırçalama işlemlerinden sonra haftada 1 kez olacak şekilde gerçekleştirilebilir. Ancak suyun sıcaklığına ve kedinin üşütmemesine dikkat edilmelidir. Kediniz çabucak üşütebileceğinden çok sık yıkamanız tavsiye edilmez. Bunun yanında yaz aylarında kedinizin tüylerini keserek onu biraz olsun rahatlatabilirsiniz


Yorum Yazın

Yorum yazmak için giriş yapınız.