Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Akvaryum
Barınak Hastalığı
Genel
Hamster Bakımı
Hayvanlar ve Sağlığınız
İguana Bakımı
Irklar
Kanlı İshal
Kaplumbağa Bakımı
Kedi Bakımı
Kedi Eğitim
Kedi Ve Köpek Hastalıkları
Kedilerde Vücut Dili
Köpek Bakımı
Köpek Hastalıkları
Papağan Türleri
Sürüngenler
Tarantula Genel Bakımı
Tavşan Bakımı
Uncategorized
Kedilerde Tüy Dökülmesi
24 Şubat 2016
0
der

Kedi Tüyleri

Evde beslenen hayvanlar özellikle çocukların sevgilisidir. İyi birer dost ve yoldaştır. Karşılıksız sevgileri ile ailenin her ferdi tarafından sevilirler. Fakat evde hayvan beslemenin bir takım sorumlulukları vardır. Her gün düzenli olarak bakımını yapmak, karnını doyurmak en önemlisi de evde yalnız bırakamamak. Ayrıca ev hayvanlarının, haftalık bakımları banyolar da ihmal edilmemelidir. Evde bakılan hayvanlar arasında, en çok tercih edilen hayvan ise kedilerdir. Kedi uysal yapısı sayesinde, gönüller fetheder fakat eve dökülen tüyleri, özellikle çocuklar için büyük tehlikedir. Kedi tüyü astım hastalığını tetikler.

Kediler Neden Aşırı Tüy Döker?

Tüyü bulunan her hayvan, tıpkı insanlarda görülen saç dökülmesi gibi tüy döker. Normal oranda dökülen tüyler, evcil hayvan besleyen kişiler tarafından kabul görse de aşırı tüy döken hayvanlar, hem ev ortamının hem hayvan sahibinin aşırı kıllanmasına sebep olur. Kedilerde bazı dönemlerde artan tüy dökülmesinin, bazı sebepleri vardır.

– İnsanların kullandığı şampuanlar ile kedileri yıkamak

– Normalden az veya sık aralıklar ile kedileri yıkamak

– Mevsim geçişleri veya hayvanın büyüme dönemi

– Sık veya seyrek aralıklar ile kedileri beslemek

– Kalitesiz yem vermek

– Kedilerin gebeliği veya çiftleşme döneminde

– Tek bir gıdaya ağırlık vererek kedi beslemek

– Kedilerde görülen deri hastalıkları, parazitler ve kurtlar

Kedi Tüyünü Azaltmak İçin Neler Yapılabilir?

1- Kedilerin aşırı tüy dökmesinin en belirgin sebebi, yanlış beslemedir. Bu sebeple verilen gıdaların doğru seçilmesi ve besleme saatlerinin doğru ayarlanması gerekir. Marketlerde satılan kedi mamaları yerine kuru halde satılan kedi mamalarından kullanmak ve bu mamaların taze olmasına dikkat etmek gerekir. Yine düzenli aralıklarla kedi vitamini kullanmak, tüylerin çok daha güçlü ve parlak görünmesini sağlayacaktır.

2- Kediler genellikle evde yaşasa da bazen vücudunda çeşitli parazitler olacaktır. Bu sebeple sık aralıklar ile parazit temizliğinin yapılması veya yaptırılması gerekir.

3- Kediler, kendi temizliğini kendileri yapan hayvanlardır. Bu sebeple çok sık aralıklar ile kedileri yıkamak, derisinin zarar görmesine yol açar. Yine yıkarken kediler için üretilen şampuanlardan kullanmak faydalı olacaktır. Her gün fırçalamak ve ölü tüyleri deriden çıkartmak ise yeni tüylerin daha sağlıklı olmasını sağlar.

4- Evinde kedi besleyenlerin kedi tüylerini kolay temizlemek için üretilen fırçalardan edinmesi gerekir.

5- Kedilerin tüyleri arasında çıkan kistlerde, tüylerin aşırı dökülmesine sebep olmaktadır. Bu kistleri ortadan kaldırmak amacı ile veterinerler tarafından verilen aşılardan kedilere her üç ayda bir vurdurmak gerekir.

Kedilerin Tüy Dökmesini Engellemek İçin B Vitamini Takviyesi

B vitamini eksikliği, kedilerde aşırı tüy dökmeye sebep olur. Bu sebeple veterinerlerde 10 gün ara ile B vitamini yönünden zengin bir besin olan yumurtanın haşlanmış olarak kedilere yedirilmesini tavsiye etmektedir. Fakat tam yumurta kedi için fazla gelecektir. Bu sebeple yarım yumurta yeterli olur.


Yorum Yazın

Yorum yazmak için giriş yapınız.