Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Akvaryum
Barınak Hastalığı
Genel
Hamster Bakımı
Hayvanlar ve Sağlığınız
İguana Bakımı
Irklar
Kanlı İshal
Kaplumbağa Bakımı
Kedi Bakımı
Kedi Eğitim
Kedi Ve Köpek Hastalıkları
Kedilerde Vücut Dili
Köpek Bakımı
Köpek Hastalıkları
Papağan Türleri
Sürüngenler
Tarantula Genel Bakımı
Tavşan Bakımı
Uncategorized
Amazon Papağanı Hakkında Genel Bilgiler
1 Mart 2016
0
am

Amazon Papağanı Genel Özellikleri

Amazon papağanının, bilinen yaklaşık 28 türü vardır. Bu sebeple de en geniş papağan ırkı olarak tanınır. Meksika, Amerika, Uruguay ve Arjantin gibi pek çok bölgede yetişen bir cinstir. Konuşma kabiliyeti oldukça yüksek olduğu için ev ortamında tercih edilir. Renk çeşitliliğine sahiptir. Hem görsel olarak beğenildiği hem yetenekleri tanındığı için ülkemizde de yaygın beslenen türler arasında yer alır.  Çok iyi bir ev arkadaşı olabilen Amazon Papağanlarının, bazı cinsleri ve özellikleri şu şekilde sıralanabilir;

Sarı Alınlı Amazon Papağanı; taklitçi papağanlar olarak bilinir. Konuşma kabiliyetleri oldukça gelişmiştir. Bu sebeple en çok tercih edilen ve en değerli papağan türüdür. Gırtlak yapıları zayıf olduğu için, çabuk hastalanan bu tür, güzel bakıldığında 80-100 yıl yaşayabilir. Genellikle yeşil sebzeler ve meyveler aralıklı olarak verilebilir. Fakat genel beslenmesi özel papağan yemleri ile yapılmalıdır. Sarı Alınlı Amazon Papağanı, ilgi isteyen ve ilgilenildiği zaman çok çabuk ortama uyum sağlayan bir cinstir.

Turuncu Kanatlı Amazon Papağanı; konuşma yeteneği gelişmiş ve oldukça uyumlu hayvanlardır. Diğer Amazon Papağanı türlerine göre, daha sessiz ve sakin yapıları vardır. Bu sebeple evde beslemek için daha çok tercih edilir. Tüm dünyada en çok üretimi yapılan bu tür diğer Amazon Papağanlarına göre daha küçük cüsseye sahiptir. Taklit yetenekleri gelişmiş hayvanlar olarak bilinir. Yeşil yapraklı sebzeler, meyveler ve papağan yemi ile beslenir.

Sarı Başlı Amazon Papağanı; yine diğer türler gibi konuşma kabiliyeti yüksektir. Fakat çiftleşme dönemi geldiğinde, bir hayli hırçınlaşan hayvanlardır. Bu sebeple bu dönemde dikkatli olmak gerekir. Beslenme yeşil yapraklı sebzeler ve meyveler ile karışık verilen papağan yemi ile yapılmalıdır.

Tukamon Amazon Papağanı; diğer Amazon türleri gibi, konuşma kabiliyetleri gelişmiş bir tür olarak bilinir. Doğal ortamları Arjantin ve Bolivya’dır. Ülkemizde de satışı fazla yapılan türler arasında yer alır. İlgi isteyen ve uygun ortama, rahatlıkla uyum sağlayan bir cinstir.

Sarı Enseli Amazon Papağanı; kendi cinsleri arasında en kolay uyum sağlayan ve en çabuk konuşan cinstir. Bu sebeple fiyatı oldukça pahalıdır. Çiftleşme döneminde agresif hareketleri ve yüksek sesli bağırışları mevcuttur. Bu durum ise negatif tek özelliği olarak bilinir. İlgi gösterilen Sarı Enseli Amazon papağanı, çok çabuk konuşur. Kelime haznesi ise oldukça geniştir.

Amazon Papağanının Üremesi

Amazon papağanlarının üreme mevsimi yetiştirilen ortama göre farklılık gösterir. 1-5 arası yumurta veren dişi Amazon papağanı, yumurtaların üzerine otururken erke ise yuvayı koruyacaktır. Kuluçka dönemi, 25-28 gündür. Yumurtadan çıkan yavrular ise 3 hafta sonra kafes ortamında hafifçe uçmaya başlar. Tüylerinin oluşması 2 ay kadar sürecektir. Bu sürenin sonunda yuvadan uçmaya başlayan yavrular, kendi besinlerini edinmeyi öğrenir. Yavru Amazon Papağanının, yetişkin olup cinsel erginliğini kazanması ise 5-6 yaşlarına denk gelir.


Yorum Yazın

Yorum yazmak için giriş yapınız.