Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Akvaryum
Barınak Hastalığı
Genel
Hamster Bakımı
Hayvanlar ve Sağlığınız
İguana Bakımı
Irklar
Kanlı İshal
Kaplumbağa Bakımı
Kedi Bakımı
Kedi Eğitim
Kedi Ve Köpek Hastalıkları
Kedilerde Vücut Dili
Köpek Bakımı
Köpek Hastalıkları
Papağan Türleri
Sürüngenler
Tarantula Genel Bakımı
Tavşan Bakımı
Uncategorized
Kaplumbağa Cinsleri
11 Kasım 2015
1
hayvankolik-kaplumbağa cinsleri

Kaplumbağa cinslerini tanıtmaya çalıştığımız yazımızı inceleyiniz.

Kaplumbağa Cinsleri

Dünya üzerinde bulunan her canlı türünde olduğu gibi kaplumbağa canlı türünün de birbirinden farklı onlarca cinsi bulunmaktadır. Daha bilinmeyen birçok cins olduğu tahmin ediliyor olsa da, tanımlanması yapılan cinsler oldukça çoktur. Kaplumbağaları genel anlamda kara kaplumbağası ve su kaplumbağası olarak ayırabilmek mümkündür.

Kara Kaplumbağaları

Kara kaplumbağaları oldukça kalın bir kabuğa sahiptir. Güneş ışınlarında daha fazla maruz kalması sebebiyle kabukları bu duruma adapte olabilmek için daha fazla kalınlaşmıştır. Devasa boyutlara ulaşmış olan kara kaplumbağaları bulunmakla birlikte ömürleri oldukça uzundur. Bu canlılar, doğada buldukları çeşitli meyve ve sebzelerin yaprakları ile beslenirler. Bunun yanında çeşitli meyveleri tüketmeye de bayılmaktadırlar. Kara kaplumbağaları genellikle sulara yakın bölgelerde yaşarlar ve serinleme ve su içme ihtiyaçlarını bu sulardan karşılarlar.

Su Kaplumbağaları

Su kaplumbağaları, denizlerde ve tatlı sularda yaşayan, yılın belli mevsimlerinde göç hareketlerine katılarak kıyılara yumurtalarını bırakan fazlasıyla uzun ömürlü ve devasa boyuttaki canlılardır. Bu canlıların denizlerdeki kirlilik sebebiyle tehdit altında olduğu bilinmektedir. Denizlere dökülen çöpler ve çöp poşetleri çoğu zaman bu hayvanların bedenlerine dolanarak onları ölüme sürüklemektedir.

Singapur Kaplumbağası

Evlerimizde evcil hayvan olarak beslediğimiz kırmızı yanaklı su kaplumbağası, diğer bir adı ile Singapur kaplumbağası, evcilleştirilmeye en yatkın olan kaplumbağa cinsidir. Kırmızı yanaklı su kaplumbağa, çok hızlı bir şekilde büyürler. Bu sebeple beslenmeleri olması gerektiğinden fazla yapılmamalıdır. Bu kaplumbağalar doyduklarını bilmezler. Bu sebeple verdiğin her şeyi yiyeceklerdir. Ancak bu durum çok hızlı büyümelerine ve ömürlerinin kısalmasına neden olur. Kırmızı yanaklı su kaplumbağaları 30 cm kadar büyüyebilmektedir. Dişiler erkeklerden daha büyük ve geniş bir kabuğa sahip olur. Sosyal değillerdir ve aynı akvaryumda birlikte beslendiklerinde, ergenlik döneminden itibaren çekişmeler başlayacaktır. Dişi kaplumbağalar erkeklere baskındır ve çoğunlukla onları ters çevirerek öldürürler. Singapur kaplumbağalarısaldırgan değildir. Bu canlıların elinizi ısırmaya çalışması daha önce et ağırlıklı beslenmiş olmasından kaynaklanır.

Timsah Kapan Kaplumbağası

Su kaplumbağaları cinsleri arasında yer alan, timsah kapan kaplumbağası, diğer sürüngenleri yemesi ile meşhurdur. Timsahları bile yutabilen bu kaplumbağa oldukça tehlikeli bir kategoride yer almaktadır.

Yılan Boyunlu Su Kaplumbağası

Yılan boyunlu su kaplumbağası, bir kaplumbağadan biraz daha farklı bir tipe sahiptir. Denizlerde yaşar ve tehlike anında kötü bir koku salgılaması ile meşhurdur. Bu kaplumbağa tehlike anında kaslarını kasarak bu kokuyu salgılamakta ve düşmanlarını kendisinden uzaklaştırmaktadır. Bu tür adaptasyonlar birçok canlıda mevcuttur.

Cantor kaplumbağası

Yine denizlerde yaşamakta olan yumuşak kabuklu Cantor kaplumbağası da devasa boyutlara sahiptir. Bu canlı neredeyse iki metreyi bulabilmektedir. Kafası çok büyük olmasına rağmen gözleri çok küçük ve birbirine yakındır. Bu kaplumbağa cinsinin en ilginç özelliği yaşamının büyük bir bölümünü hareket etmeden geçiriyor olmasıdır. Bu da önemli bir adaptasyon mekanizmasıdır. Denizde yaşayan canlıların büyük bir çoğunluğu enerji kaybetmemek adına hareketsiz bir yaşam geçirirler.


Yorum Yazın

Yorum yazmak için giriş yapınız.