Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Akvaryum
Barınak Hastalığı
Genel
Hamster Bakımı
Hayvanlar ve Sağlığınız
İguana Bakımı
Irklar
Kanlı İshal
Kaplumbağa Bakımı
Kedi Bakımı
Kedi Eğitim
Kedi Ve Köpek Hastalıkları
Kedilerde Vücut Dili
Köpek Bakımı
Köpek Hastalıkları
Papağan Türleri
Sürüngenler
Tarantula Genel Bakımı
Tavşan Bakımı
Uncategorized
Tarantula Genel Bakımı
hayavankolik-tarantula bakımı

Tarantula bakımında dikkat edilmesi gerekenler için makalemize göz atın.

Tarantula Genel Bakımı

Tarantula beslemek son dönemlerde yaygınlaşmaya başlamış bulunmaktadır. Yavru tarantula satışları Hollanda gibi ülkelerde oldukça yoğun olsa da ülkemizdeki hobicilerin de tarantula üretime konusunda çalışmaya başladıkları bilinmektedir. Evlerinde tarantula besleyen kişiler için tarantula genel bakımı konusunda bilgiler vereceğimiz bu yazımızda, bir tarantulanın bilinmeyen özelliklerini de öğrenmenizi sağlayacağız.

Tarantulalar Saldırır mı?

Tarantulalar örümcekgiller familyasına ait olan, oldukça ürkek bir yapıya sahip canlılardır. Birçok kişi tarafından korkutucu bulunsalar da, bir tarantula rahatsız edilmediği sürece asla yemek olarak görmediği bir şeye saldırmayacaktır. Tarantulayı elinize aldığında, avucunuz içinde ufak adımlarla yoklama yaparak gezinir. Bu sırada dokunarak üzerinde bulunduğu nesnenin yemek olup olmadığını algılamaya çalışır çünkü bu canlıların görme yetileri çok fazla gelişmemiştir. Tarantulaların beslenmesi, avlanıcı tarzda olduğundan bu canlılar genellikle hızlı hareket eden canlıları avlama içgüdüsüne sahiptirler.

Tarantulanızı Dışarıda Gezdirmeyin

Tarantula bakımında bilinmesi gereken en önemli nokta temizliktir. Tarantulalar temizliklerine düşkündür. Bu sebeple onu teraryumundan sık sık dışarı çıkartmanız, onunla oynamanız ve gezinmesine izin vermeniz tavsiye edilmez. Tüylü bacakları çok kısa süre içinde evdeki bütün tozu toplayacaktır. Tarantulanız bu durumdan rahatsız olup hemen bacaklarını temizlemeye girişecektir ancak bu sırada kendisi de mikrop alacaktır. Çok hassas olduklarından bu koyu özellikle dikkat edilmelidir.

Ağaç Türlerine Dikkat

Tarantula teraryumu hazırlamak oldukça zevkli bir o kadar da ayrıntılı düşünülmesi gereken bir iştir. Bir tarantulanın teraryumunun nasıl olacağı cinsine bağlıdır. Ağaç türleri yüksek oranda neme ihtiyaç duyduklarından buna göre bir teraryumu hazırlanması gerekir. Kaya türleri ve toprak türleri de mevcut olmakta birlikte ağaç türleri genellikle çok zehirlidir. Zehirlerinin etkisi ise renklerinden anlaşılabilir. Gözünüze oldukça sevimli gelen, pembe, mor, kırmızı tarantulaların zehirleri can sağlınız için tehlikelidir.

Teraryuma Ağaç Dalları Koyun

Tarantula teraryumunda mümkün olduğu kadar doğaya ait parçalar kullanmanız tavsiye edilir. Ağaç kabukları, dal parçaları, dışarıdan bulacağınız küçük taş ve kayalar bu canlılar için idealdir. Tarantulalar kendisini güvende hissetmek, kabuk atmak için uygun ortamı hazırlamak adına ağ örecektir. Bunun için bulacağınız dal parçalarını ağ örmeye müsait olacak biçimde teraryum içine yerleştirmeniz gerekir.

Tarantula Zemini Olarak Ne Kullanmalısınız?

Tarantula toprağı olarak bildiğimiz normal toprak kullanılmaz. Bu toprak, nemi tutan, suyu kolayca buharlaştırmayan, kolayca kurumayan bahçe torfu olmaktadır. Ancak bu torfun kimyasal katkılı olmamasına dikkat edilmeli ve bu toprak sık sık nemlendirilmelidir. Tarantulalar sık sık su içme ihtiyacı duyalar ve suyu severler. Bu yüzden teraryumun birkaç yerine, sık sık tazeleyeceğiniz minik su kapları koymanız tavsiye edilir.

Beslenmede Neleri Tercih Ederler?

Tarantulalar hareket halindeki canlılar ile beslenirler demiştir. Bu noktada tarantula yemi olarak un kurdu kullanabilirsiniz. Yavru ve ergen aşamalarında un kurtları Tarantulalar için idealdir. Haftada bir kez beslenmeleri yeterlidir. Aşırı beslemek abdomeninin patlamasına neden olacaktır. Yetişkin aşamada çekirge sinek gibi yemler kullanılabilir.


Yorum Yazın

Yorum yazmak için giriş yapınız.