Beyaz Papağan Özellikleri

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Beyaz papağan özellikleri, beyaz papağan sahiplenmek isteyen insanlar için merak konusu olmaya devam etmektedir. Beyaz papağanlar, görünüşleri itibariyle insanların ilgisini çekmektedir. Beyaz ve canlı tüyleri zaman içinde insanların bilinçsizliğiyle oluşan hava kirliliği nedeniyle canlılığını kaybetmiştir. Temiz bakıldığı sürece bembeyaz tüyleri ile dikkat çekici bir görüntüye ulaşmaktadır. Beyaz papağanlar sevimli görüntülerinin yanından çok da zeki canlılardır.

Beyaz Papağan

Beyaz papağan özellikleri konusunu bilmek için öncelikle beyaz papağanları tanımak gerekmektedir. Beyaz papağanların kökeni Avustralya’ya dayanmaktadır. Şu an sayı olarak en çok Endonezya’da bulunan beyaz papağanlar; beyaz kakadu ismiyle de anılmaktadır. Sürü halinde dolaşmaktan keyif almayan beyaz papağanlar; eşleriyle dolaşmayı sevmektedir. Doğal yaşam alanlarında uzun ağaçlı bölgeleri yaşamak için tercih etmektelerdir.  

Beyaz Papağanların Özellikleri

Beyaz papağanlar akıllı ve zeki papağan türleri arasında yer almaktadır. Fiziksel özelliklerine bakıldığında büyük bir kuş türü olduğu görülmektedir. Beyaz papağan özellikleri şöyle sıralanabilmektedir;

 • Beyaz papağanların kelime öğrenme kabiliyetleri ailelerinin diğer üyelerine nazaran düşüktür.
 • Beyaz papağanlar kemirmeyi çok severler. Kafesinde mutlaka kemireceği odunlar bulunmalıdır. Aksi takdirde etraftaki nesneleri kemirme davranışı gösterebilmektelerdir.
 • Beyaz papağanlar oyun oynamaya bayılırlar. Bu yüzden rahatça oynayacakları alanlar yaratmak ve çeşitli oyuncaklar almak gerekmektedir.
 • Beyaz papağanlar hareketli, meraklı ve keşfetmeyi seven canlılardır. Sürekli kafeste tutulmaları çok yanlıştır. Kafeslerinden günde en az 2-3 saat çıkmaları gerekmektedir. 
 • Beyaz papağanlar kaşınma davranışı gösteren canlılardandır. Bu yüzden kendilerini kaşımayı sevmektelerdir. Sevileceği zaman kısa tırnaklarla cildine zarar vermeyecek şekilde beyaz papağanları kaşımak; rahatlamalarına ve mutlu olmalarına fayda sağlamaktadır. 
 • Beyaz papağanlar; etçil de beslenebilmektedir. Küçük böceklerle ve kurtçuklara da beslenme davranışı gösterebilmektelerdir. Bunun yanında yemler, meyveler ve bitkiler de yiyebilmektedir.
 • Beyaz papağanlar; ilgiden hoşlanan ve yalnız kalmaktan nefret eden papağan türleri arasındadır. Bu yüzden gün içinde mutlaka ilgilenmek, sevgi ihtiyaçlarını gidermek gerekmektedir.
 • Beyaz papağanlar hareketli canlılar oldukları için sıkça yüksek sesle ötebilmektedir. Bu durum sonucunda papağana kızmak onun depresyona girmesine neden olmaktadır. Hayvanlara kesinlikle davranışlarından ötürü kızılmamalıdır. Bu davranışlar onların doğası gereği yapmaları gereken davranışlardır. Rahatsız olunduğu takdirde beyaz papağanlar bunu hissedip üzülebilmektelerdir. 

Beyaz Papağan Bakımı

Beyaz papağan sahiplenecek kişilerin, beyaz papağan özellikleri ve bakımı konusuna önem göstermeleri gerekmektedir. Beyaz papağanlar iri boyutlarda bir kuş olduğu için büyük kafeslerde barınması gerekmektedir. Küçük kafesler, kanatlarının ve kuyruklarının kırılmasına neden olabilmektedir. Ayrıca rahat hareket edemedikleri için papağanların stres yaşamasına ve mutsuz olmasına neden olmaktadır. Beyaz papağanların oyun oynaması için çeşitli oyuncaklar alınmalıdır. Kemirmeleri için odunlar, kemirecekleri çubuklar mutlaka kafesinin içinde durmalıdır. Beyaz papağanlar kanat çırpma davranışını gösterecekleri için alerjisi olan insanların bakması tehlikeli olabilmektedir. Banyo yapıp yapmayacakları su dolu bir kap ile test edilebilmektedir. Suyu görünce korkup kaçıyorsa zorlamamak gerekmektedir. Fakat oynuyorsa belirli zaman dilimlerinde su dolu kapla banyo yapmasına izin vermek gerekmektedir. 

Beyaz papağanların kafeslerinin temizliği kesinlikle aksatılmamalıdır. Kirlenmesine bağlı olarak 1-2 haftada bir mutlaka kafes temizliği yapılmalıdır. Kafesin altına talaşlar koymak tuvalet temizliğini kolaylaştırmaktadır. Kafes temizlendikten sonra eşyaların eski yerlerine, düzenle koyulması gerekmektedir. Beyaz papağanlara kaliteli, zengin besin içerikli mamalar vermek hastalanmamaları için önem arz etmektedir. Beyaz papağanlara özel hayvansal içerikli yemler üretilmektedir. Bunun yanı sıra yemişler, meyveler ve bitkilerle de ek gıda takviyesi yapılabilmektedir. Beyaz papağanlar kolay kolay hastalanmayan güçlü bir yapıya sahiptir. Bu da bakımlarını kolaylaştırmaktadır fakat mantar hastalığı beyaz papağanlarda görülebilmektedir. Böyle bir durumda mutlaka veterinere götürmek gerekmektedir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Beyaz Papağan Özellikleri