Bize Ulaşın -
Kedi Vücut Dili Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Kedi Vücut Dili Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kedi Vücut Dili Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Kedilerin Vücut Dili Ve Anlamları

Dünyanın en sevimli yaratıkları arasında yer alan kediler masum bakışları ve narin ses tonları ile evlerimizin ve bahçelerimizin neşe kaynağı olmaktadırlar. Kediler her zaman köpeklerden farklı olarak sadık olmayan ya da nankör kedi gibi sıfatlar ile nitelendirilse de durum asla böyle değildir.

Bir kedi, sevginizi ona tam bir şekilde vermeniz durumunda asla size karşı nankörlük etmeyecek hatta narin bedeni ile sizi tıpkı köpek gibi koruyup kollama eğiliminde olacaktır. Bu yüzden kedileri asla nankör olarak nitelendirmeyin ve onlara sadece biraz sevgi, yemek ve su verin.

Kedilerin vücut dilini anlatacağımız bu yazımızda, kedi sahiplerine ya da bir kedi evlat edinmek isteyenlere ufak tüyolar vermiş olacağız.


Kuyruk Sallaması Her Zaman Mutlu Olduğu Anlamına Gelmez

Kedi vücut dilinde, kuyruk sallamak her zaman kedinin mutlu ve neşeli olduğu anlamına gelmemektedir. Aksine, kedi yatarken kuyruğunu sallıyorsa kızgın ve bir duruma bozulmuş, oturduğu yerde kuyruğunu sallıyor ise yine endişeli ve yine bir duruma bozulmuş olduğunun sinyallerini vermektedir.Bunun dışında eğer kediniz gezinirken kuyruğunu sallıyor, kuyruğunu bacaklarınıza doluyorsa sizinle tamamen iletişime açık, mutlu ve sevgi beklentisi içindedir.

Böyle durumlarda kedinizin başını okşayarak sevginizi belli etmeniz aranızda bağ oluşturacaktır.


Kediniz Avlandığında Onu Azarlamayın

Kedilerin ilginç davranışları arasında en fazla sergilenen davranışlardan bir tanesi ise av hediyesidir. Eğer kedinizi sokaktan koparmamak adına onu dışarı salıyorsanız arada bir kapınıza ağzında bir fare, güvercin ya da kemikler ile gelmesi söz konusu olacaktır. Vahşi doğaya ait hayvanların tümünde belirgin bir avlanma içgüdüsü mevcut olmakla birlikte bu durumun kedilerde de bir farklı yoktur.

Kediniz kapınıza kendi yakalamış olduğu bir av ile geliyorsa, bu sizin için bir hediyedir. Sizi sahiplendiğini, iyiliğinizi istediğini ve sizi düşündüğünü gösterir ve ödül bekler. Böyle durumlarda kedinizi asla azarlamayın. Avlanmak onun doğasında mevcuttur.


Kedilerde Korku Belirtileri

Kedilerin en sık sergilediği davranışlardan biri de tüylerini kabartmak ve kuyruğunu arka bacaklarının arasında almaktır. Bu durumlar kedinizin bir şeyden korkmuş olduğunu gösterir. Kediler fazlasıyla ürkek canlılardır.

Aynı zamanda kedi vücut dilinde, bulunduğu yere ani bir şekilde kaka yapma da, kedinin çok korkmuş olduğunun göstergesidir. Böyle durumlarda onu yatıştırmanız aranızda bağ oluşmasını sağlar.


Kediniz Kızgın İse Onu Rahat Bırakın

Kedilerin tehlikeli olduğu anlardan biri, kulaklarını geriye yatırıp tısladıkları andır. Kediniz, çiftleşme dönemlerinde ya da çeşitli sebeple bu tür davranışlar sergileyebilir. Bu davranışlar bazen size yönelik de olabilir. Böyle durumlarda onu rahat bırakmanız tavsiye edilir.


Kedinizi En Rahat Sevebileceğiniz Zamanlar

Tüm bunların dışında eğer kediniz, yan yatmış ve patilerini açmışsa sizden oyun bekliyordur. Ayrıca kedi beden dilinde, bir kedinin sırtı üstü yatarak karnını açması, size tam anlamıyla güvendiğinin ve sizi çok sevdiğinin de göstergesidir.