Bize Ulaşın -
Kedi Paraziti Nedir?
Kedi Paraziti Nedir?

Kedi Paraziti Nedir?

Kedi iç parazit nedir? Kedi dış parazit nedir? Kedi parazit aşısı nedir?


Cevaplamaya çalışalım.


Biz insanlar nasıl ki bulaşıcı hastalıklara yakalanabiliyoruz ve istemeden de olsa bir başkasına bulaştırabiliyoruz ya da bir başkasına bulaşmış olan hastalık bize geçiyor hayvan dostlarımız için de bu durum böyledir. Kediler ve köpekler çok kolay bir şekilde bulaşıcı hastalıklara yakalanabilirler. Özellikle kediler ve köpekler için geliştirilmiş olan aşılar vardır. Bu aşılar onları salgınlardan, hastalıklardan ve bulaşıcı olan hastalıklardan korumaktadır. Bir kedi için düşünecek olursak kediler için karma aşıLeukemia aşısıkuduz aşısı ve kedi parazit aşısıdır.


Kedi Parazit Aşısı Nedir?


Öncelikle bilinmesi gereken en önemli şey kedilerde iç ve dış parazitin olma durumudur. Hayvanlarda iç parazit olarak adlandırılan durum kedilerin iç organlarına yerleşmekte olan tenyalar, bağırsak kurtları, halkalı solucanlar için kullanılan bir terimdir.  Dış parazit ise; bit, pire ve kene gibi hayvanların etkisinde kalan kediler için kullanılmakta olan bir terimdir. Her iki durumun da kediler için son derece zararı vardır. İç parazit durumunda kedilerin iç organlarına yerleşen hayvanlar hem kedilerinizin yemiş olduğu besinlere ortak olurlar hem de kedinizin vücut direncini azaltarak günden güne hasta olmasına sebep olurlar.


KEDİ PARAZİT ÇEŞİTLERİNİ İNCELEYİN


İç Parazit Belirtileri?


Kedinizde iç parazit olduğundan şüphe ediyorsanız ya da bu durumu bilmiyorsanız o zaman kedilerinizin tüylerinin dökülüp dökülmediğine ve zayıflayıp zayıflamadığına bakmanız gerekmektedir. Bunların yanı sıra kedilerinizde anemiye ve çeşitli bağırsak hastalıklarına neden olabilecek iç parazit için aşılar yaptırıp önlem alabilirsiniz. İç parazit aşıları kedilerinizi iç parazitten tam anlamı ile korumaktadır. İç parazit aşıları 2 ya da 3 ayda bir yapılmalıdır. Aksi takdirde etkisini kaybeder. İç parazit aşıları kedilerin ensesine damlatılmaktadır. Yalayarak temizlenmesi sağlanır.


Dış Parazit Belirtileri Nelerdir?


Dış parazit belirtilerinden en önemlisi kedinizin sürekli kaşınıyor olması ve tüylerinin gün geçtikçe dökülüyor olmasıdır.


Dış Parazit Aşısı Nasıl Yapılır?


Kedilerinizi bit, pire ve kene gibi hayvanların etkisinden korumak istiyorsanız dış parazit aşısı yaptırmanız gerekmektedir. Dış parazit aşıları kene, bit ve pire gibi hayvanlara karşı 3 ay koruma sağlarken keneye karşı yalnızca 45 gün koruma sağlamaktadır. Tutmakta olduğunuz aşı takvimine aşı yaptırdığınız tarihleri doğru bir şekilde geçirirseniz takvim açısından herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız.


Kedi Damlaları

Kediler için yapılmakta olan aşıların bazıları damla şeklinde olmaktadır ve kedilerin ensesine damlatılmaktadır. Ensesine damlatıldığı zaman kediler bunu yalayarak temizleyebilmektedir. Damlalar yalnızca aşı görevi görmez. Aynı zamanda kedilerinizin gözlerinde herhangi bir sağlık sorunu varsa bu sorunu ortadan kaldırmak için de kedi damlaları kullanabilirsiniz. Elbette bütün bunları yaparken bireysel kararlar vermemeniz gerekmektedir.


Uzman veteriner hekiminiz ile görüşerek kendisinin önerileri doğrultusunda hareket etmelisiniz. Aksi takdirde yanlış bir şey yapabilir ve kedinize istemeden de olsa zarar verebilirsiniz. Aşıların ve damla bakımlarının tam yapılması kedinizin sağlığı için son derece önemli olacaktır.