Bize Ulaşın -
Kedi Gözü Hakkında Bilgiler
Kedi Gözü Hakkında Bilgiler

Kedi Gözü Hakkında Bilgiler

Kedilerin gözleri, inanılmaz parıltılı, bakışları da hem gizemli hem de büyüleyicidir. Aşağıdaki soruları inceleyelim.

Ama kedilerin bazı renkleri görmekte zorlandıklarını biliyor muydunuz?

Kediler neden iyi bir gece avcısıdır?

Kedilerin gözleri neden çizgi?

Kedilerin göz bebeği şekilleri?

Daha fazla bilgi edinmek için kedi arkadaşlarımızın gözünden bakalım.

 

Kedi gözleri: İnsan gözlerinden daha güçlüdür.

Bir kedi için en net görme aralığı, yaklaşık 10 cm-80 cm arasındadır. Daha uzak ya da daha yakın olunduğunda dünya biraz bulanıklaşır. Bunun kedilerin daha az görme duyuları olduğu anlamına geldiğini düşünebiliriz, ancak bu yalnızca görüşü çok istisnai yapan netlikle ilgilidir.

Birçoğumuz retinayı duyduk - beyne hafif mesajlar ileten göz küresinin arkasındaki iç astar. Retina büyük ölçüde fotoreseptör adı verilen hücrelerden oluşur.

 

Bu hücreler iki kategoriye ayrılır:

 

- Çubuklar: Düşük ışıkta görmemize ve hareketi tespit etmemize yardımcı olur.

- Koniler: Renkleri ve gölgeleri ayırt etmek dahil gün ışığında görmemize yardımcı olur.

O zaman, kedilerin insanlardan daha fazla göz çubuğuna sahip olmaları şaşırtıcı değil midir? Bu kedilere, akıllıca gece görmeyi ve bizi kolayca tespit ederek hareketi saptama kabiliyetini veriyor.

Ek olarak, kedilerin gözlerinin karanlıkta neredeyse aydınlık hale geldiğini fark etmiş olabilirsiniz. Retina arkasında olan ve ışığa duyarlılığı artıran yansıtıcı bir tabaka sayesinde bu şekilde görünürler. Bu da gece görüşünün iyileştirilmesine yardımcı olmak için bir ayna gibi hareket eder.

Kedi gözleri aynı zamanda insan gözlerine benzer şekilde konumlandırılmıştır (yani birbirine yakın ve ileriye dönük), ancak görüş alanları bizimkinden daha büyüktür, kediler 200 ° etrafını görebilir. Bu, çevrelerini daha fazla görebilme kabiliyeti ve zekice gece görüşleriyle birleştiğinde, kedilerin av veya düşmanlardan gelen tehditleri hızlı şekilde algılamada inanılmaz bir yetenekleri olduğu anlamına gelir.

 

Kediler ve renkler

Yüzyıllar boyunca, kedilerin sadece siyah beyaz görebildiklerine inanılıyordu. Bilimsel ve sayısız araştırmalar sonucunda aksi gösterilen sonuçlar ortaya çıkmaya başladı.

Araştırmalar, çeşitli bulgular ortaya çıkarsa da, bilim adamları arasında genel görüş birliği, kedilerin aslında insanların gördüğü gibi farklı şekillerde renk gördüğüdür.

Bazı araştırmacılara göre, kedilerin renk görme biçimi, renk körü bir insanınkine benzetilebilir. Diğerleri, kedilerin çoğunlukla mavi, yeşil ölçekte renkleri gördüğünü ve farklı renk tonlarının yanı sıra farklı kırmızıları ve pembeleri belirlemekte zorluk çektiğini öne sürüyor.

 

Sahibin mi? avın mı?

Bizim gibi, kedilerin de öğrenmeleri etraflarındaki olaylara bağlı olarak değişir.

Kedinizin göz bebeklerinin yaprak gibi uzadıklarını fark etmiş olabilirsiniz. Işığa maruz kaldığında, bir kedinin göz bebekleri ince bir dikey çizgi oluşturur. Tersine, diğer bazı hayvanlar içinse ince bir yatay çizgi oluşturur. Peki neden kediler için dikey olarak şekillendiriyorlar?

 

Science Advances'te yayınlanan araştırmaya göre, bir hayvanın gözbebeğinin şekli ile yaşam tarzları arasında açık bir bağlantı var.

Kediler avlanırken, mesafeleri yargılama yeteneklerinde hassasiyet göstermesi gereklidir. Dikey olarak uzatılmış gözbebekleri, tespit edilebilir hareketlerden kaçınmak için başlarını sabit tutarken hayvanın bunu yapmasına izin verir. Ayrıca, düşük ışıkta daha iyi görünürlük sağlar, yani nispeten yakın bir mesafeden avlanabilir ya da pusuya yatabilir.

 

Ruh hali: İşaretleri görmek

Çoğu canlıda olduğu gibi, özellikle de avlanırken, kedilerin gözleri ruh hallerine veya konsantrasyon seviyelerine bağlı olarak değişir.

Kedinizin ruh hali hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, gözlerine dikkat edin.

Örneğin, kedinizin gözlerinin aniden büzüldüğünü fark ederseniz, memnun veya kızgın olabilirler. Buna, kısa bir miyavlama ve geriye itilen kulaklar eşlik edebilir. Bu işaretler ayrıca avlanırken gereken konsantrasyonun bir göstergesi olabilir, ya da kedinizle çeşitli oyunlar oynarken bu hareketlere rastlayabiirsiniz.

Kedinizin gözleri açılmış görünüyor ve kulakları geriye doğru itiliyorsa, bu bir uyanıklık, koruma veya korku belirtisi olabilir. Gürültülü veya tuhaf sesler kedinizi bu duruma sokabilir.

Hepimiz mutlu kedileri severiz, eğer kedi arkadaşın yavaşça sana gözlerini kırpıyorsa, rahat ve mutlu olduğunun bir işaretidir.