Bize Ulaşın -
Köpeklerde Kaşıntı Neden Olur?
Köpeklerde Kaşıntı Neden Olur?

Köpeklerde Kaşıntı Neden Olur?


Pruritis Cutaneus (Kaşıntı) nedir?

Köpeklerde kaşıntılar oluşum şekline bağlı olarak iki şekilde isimlendirilir.

Bunlar;
Deride kaşıntıya neden olacak bir değişim olmadığı halde kaşıntı olması ve deride şekillenen bir bozukluğa karışılık bir kaşıntı olmasıdır. Öncelikle kaşıntıya neden olacak bir değişim olmadığı halde kaşıntının neden olduğuna değinelim;

Nedeni çoğunlukla alerjik olup, köpeklerde halı, peluş, parke cilası, sabun, şampuan, polen vb. maddlere karşılık köpeklerde bir kaşınma meydana gelebilir. Kaşıntıların sebebi gıda alerjileri şeklinde olacağı gibi karaciğer, böbrek gibi organların hastalıklarına, diabetes mellitus veya hormonal bir bozukluğa bağlı olarak da farklılık gösterebilir. Deride şekillenen bir bozukluğa bağlı olarak kaşıntı olması hali ise şöyledir; Egzama, parazit, dermatit, mantar gibi bir hastalığın varlığında kaşıntı gerçekleşebilir. Ayrıca otitis, konjuktivitis, orchitis, kulak uyuzu ve anal kese yangılarına bağlı olarak da vücutta meydana gelen kaşıntılar olabilir.

Kaşıntı nasıl şekillenir?

Kaşıntının şekillenmesinde santral ve periferik uyarılar rol oynamakla birlikte bu uyarılar nedeniyle kaşıntı diğer hastalığın bir semptomu olarak karşımıza çıkar. Santral uyarılar ise direk olarak beyindeki kaşıntı merkezini uyardığı için kaşıntıya sebep olurlar. Örneğin, Aujeszky ve Distemper hastalıklarının sinirsel formunda böyle bir kaşıntı söz konusudur. Periferik uyarılar da çoğunlukla uyuz, bit, pire gibi parazitlerin deriye yaptığı etkiyle ilgilidir ve bunlar da köpek vücudunda kaşıntıya sebep olmaktadırlar.

Kaşıntı hastalığının belirtileri nelerdir?

Bazı köpeklerde deride herhangi bir lezyon görülmez, deri hassaslaşır ve kaşıntı görülür. Kaşıntının şiddeti ise etkinin şiddetine bağlıdır. Derinin duyarlılığı da, oluşan semptomların derecesine etki eder. Köpeğinizde sürekli olarak bir kaşınma isteği vardır ama bu aralıklı olarak kaşıntı nöbetleri şeklinde de görülebilir. Köpekler kaşınan bölgeyi dişler veya duvarlara sürterek kaşınma hissini yok etmeye çalışır ve bu nedenle tüy dökülmeleri, deride tahriş ve sıyrıklar oluşabileceği gibi enfeksiyona bağlı dermatitislerde şekillenebilir. Köpekler bazen kaşıntının şiddetiyle kaşınan bölgeyi kanatabilir hatta yaralayabilirler.Alerjik nedenlere göre şekillenen pururitis olgularında aşırı salya, kusma ve ishal görülebilir.Bazı köpeklerde isedeğişik belirtiler görülebilir. Bu belirtiler bölgesel kızarıklık, kıl dökülmesi ve kaşıntı olabilir. Anal kese veya testis yangılarına bağlı olarak şekillenen pruritis olaylarında köpeklerin oturur pozisyonda arka taraflarını yere sürtme istekleri görülmüştür. Sürtünmeye bağlı olarak da kızarıklık ve tüy dökülmeleri gibi olaylar yaşanması normaldir.

Sonuç olarak köpeklerde kaşıntı ile ilgili bir çok deri hastalığında kaşıntıların oluşum nedeni çok çeşitlidir. Kaşıntıya neden olan etkenin dışında, kaşıntıya bağlı olarak gelişebilecek bozukluklarda önem taşıdığından kaşıntı tedavisinde gecikme köpeğiniz için iyi olmayacaktır. Bu kaşıntıya bağlı olarak dermatit, yangı, yaralanma ve tüy dökülmesi gibi birçok bozukluk oluşabilir, bu sebeple bölgesel etkilerin kaldırılmasını amaçlamak da genellikle daha doğru sonuçlar verecektir.

Not: Sadece genel bilgilendirme amaçlıdır ve bireysel durumları ele almamaktadır. Profesyonel tıbbi destek almak için veterinerinizle görüşmelisiniz.