Bize Ulaşın -
Kedilerde Gebelik, Hamilelik ve Beslenme
Kedilerde Gebelik, Hamilelik ve Beslenme

Kedilerde Gebelik, Hamilelik ve Beslenme

Kedilerde gebelik ve beslenme hakkında genel bilgiler

Yapılan çalışmalarda görülmüştür ki evcil hayvan besleyen kişilerin çoğunluğu ilk aşamada kedi ile başlar. Bunun başlıca nedenleri kedilerin insanlara gösterdiği sevgi ve yakınlıktır. Özellikle uzun zaman boyunca bir evde ve bir sahip ile zaman geçiren kediler sahibinin kokusunu bilir buna bağlı olarak da kendilerine yakın hissederler. Oldukça sevilen bu dostlarımızın üreyebilmeleri için de bazı temel olanakların sağlanması şarttır. Bu nedenle aşağıda kedilerde gebelik ve doğum için yazılan yazıları dikkatlice okumanız önerilir.

Kedilerde Gebelik

Hamilelik belirti ve etkilerinin bazıları insanlarda olduğu şekilde hayvanlarda da görülebilir. Kedilerin hamile olup olmadığını anlayabilmeniz için şüpheye düştüğünüzde özellikle iştahlarında ki artışa dikkat etmeniz gerekir. Meme uçlarında koyulaşma ve pembeleşme gibi görsel farklılıklarda kedilerin hamilelik belirtileri arasındadır. Bu nedenle kedilerde gebelik belirtileri nedir? Şeklinde bir sorunun cevabını arıyorsanız bu yazılanlara dikkat etmeniz oldukça önemlidir.

Kedi besliyorsanız kedilerde gebelik süresi yani döngüsüne de dikkat etmeniz önerilir. Kedilerde bu döngü ortalama 63 gün de sonlanır. Eğer uygun şartlar ve beslenme uygulanmış ise kedilerin oldukça sağlıklı şekilde doğum yapması kaçınılmazdır. Ancak bu süre 57 gün ile 67 gün arasında da gerçekleşirse normal olarak karşılanmalıdır.

Kedilerin gebe olup olmadığını anlayabilmek için bu tür yöntemleri kullanmanız sizin ve sahibi olduğunuz kedinizin sağlığı açısından büyük önem taşır. Sistemli ve kurallarına uygun bir gebelik geçiren kediler sağlıklı yavrular demek olduğunu unutmayın.

Kedilerde Beslenme

Uygun bir hamilelik döneminden sonra yavrunun oldukça sağlıklı büyüyebilmesi için beslenmesinin dikkatli şekilde yapılması da önemlidir. Bu nedenle kedilerde beslenme şekilleri ve verilecek gıdaların özenle seçilmesi önem arz eder. Kulaktan dolma bilgiler ile değil kendi veterinerinizin size önerdiği besinleri kedinize vermelisiniz. Aksi halde doğumdan sonra yavru halsiz kalır ve uygun şekilde gelişim göstermez.

Kedilerin beslenme alışkanlıkları da özen gösterilmesi gereken bir diğer konudur. Öncelikle dengeli ve sağlıklı bir beslenme için seçeceğiniz gıdaların uygun ortamlarda yapılmış ve oldukça besleyici olması gerekir. Bu durum kedilerde gebelik süresi dahil bir çok fizyolojik sorunları tetikleyebilir. Beslenme teknikleri arasında dikkat edilmesi gereken bir diğer durum da yapılacak olan beslenmenin kedinin o anda ihtiyacına yanıt alıp alamayacağını bilmektir. Gebelik süresi boyunca ve sonrasında sağlık yönünden gerileme yaşanmaması ve doğacak yavruların sağlıklı şekilde anne sürü alabilmesi anne kedinin uygun ve yüksek protein içeren besinleri tüketmesinden geçer. Bu şekilde doğacak olan yavrular sağlıklı dünyaya gelir.

Yukarıda yazılan yazılar dahil daha bir çok konuda kedilerde gebelik ve doğum sırasında dikkat edilmesi gereken konulara özen göstermelisiniz. Aksi halde istenmeyen durumlar ile karşılaşabilirsiniz. Kedilerinizin de bu dönemlerde özen istediğini unutmayın dostlarınız ile sağlıklı ve uzun yıllar geçirmeniz dileğiyle.