Bize Ulaşın -
Kedi Paraziti Tedavisi Ve Çeşitleri
Kedi Paraziti Tedavisi Ve Çeşitleri

Kedi Paraziti Tedavisi Ve Çeşitleri

Kedi parazitleri % 45'e oranında yaygın bir sorundur. Bu parazitler kurt benzeri veya tek hücreli protozoan organizmalar olabilir. Genellikle donuk bir tüy, öksürük, kusma, ishal, kanlı dışkı, iştahsızlık veya göbekli bir görünüm gibi oldukça spesifik olmayan semptomlara neden olurlar. Bağırsak parazitlerinin neden olduğu kusma, ishal, anemi ve dehidrasyon, bir kediyi zayıflatarak viral ve bakteriyel enfeksiyonlara ve diğer hastalıklara daha duyarlı hale getirir.

Öncelikle parazit çeşitlerini inceleyelim.

Yuvarlak kurtlar kedilerin en yaygın bağırsak parazitleridir, kedilerin % 25 ila % 75'ini etkiler, yavru kedilerde daha yüksek oranlara sahiptir. Yetişkin yuvarlak kurtlar üç ila beş inç uzunluğunda, krem ​​rengindedir ve kedinin bağırsaklarında yaşarlar, burada bağırsak duvarlarına yapışmazlar ve yutulan yiyecekleri yiyerek hayatta kalırlar. Yetişkin dişi kurtlar, enfekte kedinin dışkısından geçen verimli yumurtalar üretir. Yumurtaların enfektif larva evresine gelişmesi için birkaç gün ila birkaç hafta gerekir.

Kediler, dokularında larvaları olan yumurta veya kemirgenleri yutmak suretiyle Toxocara cati ile enfekte olurlar. Yavru kedi, enfekte bir kedinin sütünden geçen larvaları yutabilir, bazen doğumdan kısa bir süre sonra enfekte olabilir.

Kediler Toxascaris leonina ile kemirgenlerin dokularındaki larvaları yutarak enfekte olurlar. Bu parazit plasentadan veya kedi sütünden geçemez, bu nedenle iki aydan küçük kediler nadiren Toxascaris leonina yakalanır.

Yuvarlak kurt enfeksiyonları genellikle nispeten iyi huyludur, ancak etkilenen yavru kedi kusma, ishal, kabızlık veya iştah kaybı gösterebilir. Tedavi edilmezse, yuvarlak kurt enfeksiyonları potansiyel olarak hayatı tehdit eden anemiye (düşük kırmızı kan hücresi sayısı) ve aşırı durumlarda mide rüptürüne neden olabilir, bu nedenle enfeksiyon ciddiye alınmalı ve agresif bir şekilde tedavi edilmelidir. Enfeksiyon, dışkının mikroskobik incelemesi sırasında parazit yumurtalarının varlığı ile doğrulanır. Birçok ilaç, yuvarlak kurt enfeksiyonlarını kedilerde etkili bir şekilde tedavi eder, ancak kedi sahipleri dışarda avlanmayı yasaklayarak ve enfekte kedilerin dışkısına maruz kalmayı azaltarak enfeksiyon olasılığını en aza indirebilir. Anne kedilerin üreme öncesinde tedavi edilmesi, parazitin yavru kedilere bulaşma olasılığını azaltır.

Başarılı bir tedaviden sonra yeniden enfeksiyonun kapma olasılığı vardır.

Kancalı kurtlar ( Ancylostoma ve Uncinaria ), kedi kanından beslenirler, bağırsağın astarına bağlı olan, yarım inçten daha kısa, ince, iplik benzeri solucanlardır. Küçük boyutları nedeniyle, genellikle enfekte olmuş kedilerin dışkısında görünmezler. Kancalı kurtlar uzun ömürlüdür, bir kedi kadar yaşayabilir. Yuvarlak kurt enfeksiyonlarından daha az yaygındır.

Yetişkin kediler genellikle derilerine nüfuz eden veya yutulan larvalarla enfekte olurlar. Larvalar mideye girdikten sonra, akciğerlere ve daha sonra yetişkin solucanlara dönüştükleri bağırsaklara göç ederler. 

Hafif kancalı kurt enfeksiyonu vakaları ishale ve kilo kaybına neden olabilirken, ciddi parazitizm kan kaybından dolayı anemiye neden olabilir. Bu durumlarda, bir kedinin dışkısı sindirilmiş kanın varlığı nedeniyle genellikle siyah ve katranlı görünür. Çok fazla kan kaybedilirse, etkilenen bir kedi tedavi olmadan ölebilir. Neyse ki, kanca kurtları kolayca teşhis ve tedavi edilir.

Kedi kum kabının günlük temizliği, kanca kurdu enfeksiyonlarını kontrol etmenin anahtarlarıdır.

Tenyalar (cestodlar), bir banda veya şeride benzeyen uzun düzleştirilmiş gövdelere sahiptir. Küçük kafaları yumurta dolu bir dizi segmente bağlanır. Yetişkin tenya, ince bağırsakta yaşar ve mide tarafından yenen besinleri emer.  Bu parazitler kedinin kuyruğunun ve rektumunun yakınında veya dışkıda görülebilir. Düz, çeyrek inç uzunluğundaki parazitler, taze olduğunda gerilen ve büzülen pirinç taneleri veya kuru olduğunda susam tohumlarına benzemektedir.

Dışkı örneklerinin mikroskobik incelemesi her zaman tenyaların varlığını ortaya koymayabilir, çünkü yumurtalar sadece parazitlerde grup olarak geçer.

Kediler genellikle taranırken enfekte pire alarak veya enfekte kemirgenleri yiyerek parazitle enfekte olurlar. Pireler ve kemirgenler çevrede tenya yumurtası yiyerek enfekte olurlar.

Modern ilaçlar tenya enfeksiyonlarının tedavisinde oldukça başarılıdır, ancak yeniden enfeksiyon yaygındır. Pire ve kemirgen popülasyonlarını kontrol etmek kedilerde tenya enfeksiyonu riskini azaltır.

Kamçı kurtları Amerika Birleşik Devletleri'nde kedilerde nadir görülen bir parazitidir. Yetişkin whipworms kalın bağırsakta bulunur ve ağır istilalar ishale neden olabilse de genellikle ciddi hastalıklara neden olmaz.

Mide Solucanları Ollanulus tricuspis ve Physaloptera türleri kedi midesinde yaşayan solucanlardır. Serbest dolaşan kedilerde ve çoklu kedi barınaklarında daha yaygındır. Kediler, başka bir kedinin parazit yüklü kusmasını alarak enfekte olurlar. Kronik kusma ve iştahsızlık, kilo kaybı ve yetersiz beslenme ile birlikte görülebilir, ancak bazı enfekte kediler hastalık belirtisi göstermez. Ollanulus enfeksiyonunun teşhisi zor olabilir ve kusmukta parazit larvalarını tespit etmeye dayanır. Etkili tedavi mevcuttur ve kedi kusmasına maruz kalmaktan kaçınmak, enfeksiyonu kontrol etmenin en etkili yoludur.

Fisaloftera enfeksiyonları daha nadirdir. Mide astarına bağlı yetişkin dişi solucanlar, genellikle bir hamamböceği ve yumurtalarından geçer. Enfekte olan kediler kusma ve iştahsızlık yaşayabilir. Tanı, dışkıdaki parazit yumurtalarının mikroskobik olarak saptanmasını veya kusmukta parazitin görülmesini gerektirir. Etkili tedavi mevcuttur.

PROTOZOAN PARAZİTLERİ

Giardia, kırbaç benzeri kuyrukların yardımıyla hareket eden ve kedilerin ince bağırsağını parazite eden tek hücreli organizmalardır. Giardiasis adı verilen Giardia enfeksiyonu, kedilerin % 5'inden azında görülür, ancak bazı ortamlarda oranlar daha yüksek olabilir. Kediler, enfekte olmuş başka bir hayvanın dışkısında Giardia kistlerinin, genellikle bir çöp veya kronik taşıyıcı kedinin yutulmasıyla enfekte olurlar. Giardiasis, çoklu kedi evlerinde daha yaygındır ve enfeksiyon oranı bir yaşından küçük kedilerde daha yüksektir.

Giardia kistleri donmaya ve şehir suyu klorlamasına karşı çok dayanıklıdır. Kistleri yuttuktan sonra, bir kedinin belirtiler göstermesi beş ila 16 gün sürer. Giardia ile enfekte olmuş kedilerin çoğunda hiçbir belirti olmamasına rağmen, enfeksiyon belirtileri akut veya kronik ishali içerebilir. Bununla birlikte, enfeksiyonu iletmek için çeşitli maruziyetler gerekli olsa da, diğer kedilere bir enfeksiyon kaynağı olmaya devam ederler.

Giardiyazis tanısı, dışkıdaki kistlerin mikroskobik olarak tanımlanmasına veya dışkıdaki DNA veya Giardia proteinlerinin ileri moleküler biyolojik veya antikor bazlı teknikler kullanılarak tanımlanmasına bağlıdır. Doğru tanı için, kistler sürekli olarak dökülmediği için birkaç dışkı örneğinin değerlendirilmesi gerekebilir. Etkili ilaçlar kedilerde giardiyaziyi tedavi edebilir, ancak direnç yaygındır.

TEDAVİ

Gastrointestinal parazitlerin tedavisi genellikle bir veteriner tarafından reçete edilen ilaçları gerektirir. İlaçları kullanırken, verilen talimatları dikkatle uyguladığınızdan emin olun. Parazit reinfeksiyonu çok yaygındır, ancak önlenebilir.

Parazit kontrolü iyi sağlık prosedürleriyle başlar. Bu, dışkının günlük olarak çıkarılmasını, kum kabının, seyreltilmiş ev tipi çamaşır suyu gibi bir dezenfektanla düzenli olarak yıkanmasını, aşırı kalabalık koşullardan kaçınmasını, çiğ etli diyetlerden kaçınılmasını ve pire, keneler, kemirgenler gibi canlıların olduğu ortamdan uzak olmasını içerir.

İyi parazit kontrolü, daha sağlıklı bir kedinin anahtarıdır.