Bize Ulaşın -
Kedilerde Kızgınlık Dönemi Ne Yapılır?
Kedilerde Kızgınlık Dönemi Ne Yapılır?

Kedilerde Kızgınlık Dönemi Ne Yapılır?

Kedilerde Kızgınlık Dönemi ( neler yapılması lazım)

Ev ortamında beslenen kediler iyi bir yoldaştır. Sakin yapısı sayesinde çocukların en büyük dostu olan kedilerin, her dönemde farklı ihtiyaçları olur.  Ayrıca bakımları sırasında türlü davranışlar sergilemesi de kaçınılmazdır. Kedilerde görülen kızgınlık dönemi de bu gelişimin bir parçası olarak ortaya çıkar. Cinsel olgunluğa erişen ve çiftleşme ihtiyacı duyan kedi, kızgınlık diye adlandırılan bu dönemde bazı belirtiler gösterir.

Kediler Hangi Yaşlarda Kızgınlık Dönemine Girer?

Kedilerin cinsine, dünyaya geldiği mevsime göre kızgınlık dönemi değişiklik gösterir. Yine kedilerin cinsiyeti de kızgınlık döneminde etkili olmaktadır. Genellikle dişi kedilerin; 4-12 aylık olduğunda, erkek kedilerin ise 10-12 aylık olduğunda kızgınlık belirtileri başlar. Ağırlığı 2,5 kilogram olan kedilerin kızgınlık dönemine girmesi mümkündür. Kış aylarında doğan kediler daha geç cinsel olgunluğa ererken, bahar aylarında doğan kedilerin 3 ay içerisinde cinsel olgunluğa erişmesi mümkündür. Güneş ışığı ve evdeki ışık, kedilerin kızgınlık döneminde etkili olacaktır. Bunun gibi kedi cinsleri arasında da kızışma süresi değişkenlik gösterecektir.

Kedilerde Kızgınlık Belirtileri

Kızgınlık belirtileri dişi ve erkek kedilerde farklılık gösterir.

Dişi kedilerde kızgınlık belirtileri; dişi kediler karın üzerinde sürünme, arka ayaklarını sürüyerek yürüme, sık idrar yapma, kuyruğuna dokunulduğunda kuyruğun yana çekilmesi, sahibine olan ilginin artması, değişik şekilde miyavlama hatta bağırma belirtileri gösterecektir. Dişi kedilerin kızgınlık süresi genellikle 1-3 hafta sürer. Bu dönemde çiftleşmeyen kedi, yılda 6-7 kez daha kızgınlık gösterebilir.

Erkek kedilerde kızgınlık belirtileri; siymek adı verilen sperm püskürtmek erkek kedilerin kızgınlık dönemine girdiğini belli eder. Fakat bu dönemde kokulu ve sık idrar görülmesi mümkündür.

Kedilerde Kızgınlık Nasıl Atlatılır?

Kızgınlık dönemine giren kedi, bulduğu her boşluktan dışarı kaçmak ve çiftleşmek ister. Bu sebeple tuvalet, banyo camlarından veya balkonlardan atlayarak kaçan kedi sayısı oldukça fazladır. Evden kaçan kedi bir süre sonra tekrar döner fakat muhtemelen artık gebedir. Bu sebeple kedi sahiplerini oldukça zora sokan bir durum olan kızgınlık döneminin atlatılması için önlem almak gerekir. Kedilerde kızgınlık dönemini atlatmak için, genellikle doğum kontrol hapları kullanılır. Fakat bu hapların her seferde kullanılması bazı hastalıkların oluşmasına sebep olur. Kemik iliğine zarar veren bu hastalıklar, genellikle kullanılan doğum kontrol haplarının yan etkisi olarak ortaya çıkacaktır. Bu sebeple tüm hayvanlarda olduğu gibi kediler için de en fazla önerilen kısırlık operasyonlarıdır. Ovariohysterectomy adı verilen bu operasyonun oldukça steril bir ortamda yapılması gerekir.

Kedileri kısırlaştırmanın yararları; birçok kedi sahibi kısırlaştırma işlemine duygusal yaklaşarak, karşı çıkar. Fakat yeni yavruların dünyaya gelmesi, onlara rahat edebilecekleri yeni ortamlar ayarlanması oldukça zordur. Bu sebeple kedilerin kısırlaştırılması en kesin ve güvenli çözüm olacaktır. Ayrıca her doğumda yıpranan kedinin hayatı bir miktar daha kısalır. Kısırlaştırılan kediler ise daha uzun ve sağlıklı olarak hayatına devam eder. Hatta işlem sonrasında daha sakin ve uzun ömürlü olacaktır.