Bize Ulaşın -
Kedi ve Köpeklerde Apse, İltihaplanma
Kedi ve Köpeklerde Apse, İltihaplanma

Kedi ve Köpeklerde Apse, İltihaplanma

Kedi ve köpeklerde tıpkı insanlar gibi birçok farklı hastalık görülmektedir. Çünkü onlar da bizim gibi canlıdır ve aynı zamanda bünyeleri bazen bizden de zayıf olabilmektedir. Çünkü hayvanların kendi fizyolojik ve anatomik yapılarından kaynaklanan hastalıkları da vardır. Aynı zamanda hayvanlarda bizler gibi iltihaplı deri ve diş rahatsızlıkları da görülmektedir. Bu hastalıklar ise hayvanlarda apse hastalığıdır.

Apse hayvanlarda bazen dişlerde bazen de deride görülebilmektedir. Bizler bu yazımızda sizlerle hayvanlarda apsenin nedenlerini, belirtilerini, tedavi yöntemlerini ve alınılabilecek önlemleri paylaşacağız.

Apse irin olarak adlandırılan iltihaplı sıvının deri altında toplanması olarak tanımlanır ve kedi ve köpeklerde ısırık ve derin tırmık yaraları sonucunda oluşabildiği gibi küt travmalar sonucu deri altına sızan kanın veya bir kısmının deri altını mikrop üremeye elverişli hale getirmesi sonucunda oluşur. Deri altına giren mikrop çoğu zaman 2-4 günde ürer ve deride şişkinlik meydana getirir. Çoğunlukla enfeksiyonun giriş yolu deri tarafından onarıldığından mikrop derinin altında kolayca ürer ve kendine özgü belirtilerle hissedilir. Hayvanlarda bu rahatsızlık genellikle kısırlaştırılmamış kedi ve köpekler arasında görülmektedir. Çünkü bu kısırlaştırılmamış hayvanlar arasında çiftleşme dönemlerinde ısırılma, travma, hırçınlık, ve agresif davranışlar sonucu deride delinme, yırtılma ve morluklara rastlanabilir. Delme ve ısırık yaraları dışarıdan ufak görünse de daha derin olabilir ve kısa sürede iltihap oluşturabilir. Diğer yandan ısırılma en çok iltihap oluşturan yaralanma şeklidir. Eğer yara patlamamışsa deri gergindir ve kırmızı veya mor görünür patlamışsa apse kenara yayılır ve kötü bir koku yayar. Yanıklar da çoğunlukla hayvanlarda apseye neden olan yaralanma biçimleridir. Çoğu yanık apseyle sonuçlanır. Derideki yabancı cisimler de kesinlikle apseye dönüşebilecek türden yaralanmalardır. Kıymık, diken gibi yabancı cisimlerin batması sonucunda deride iltihap oluşabilir.

Bu tür yaralanmaların ve iltihabın belirtileri arasında şişkinlik, morluk, kızarıklık, deriye dokunulduğunda acıması ve hassasiyet, kötü koku, halsizlik 40 derece üstünde ateş, iştah kaybı, derinin su toplaması, yabancı cisimlerde kıymık vb. cisim bacakta veya patideyse topallama, pençe yalama, yabancı nesnenin çevresinde şişme bulunmaktadır.

Kedi ve köpeklerin dişinde de apse oluşabilir. Bazı apseler sadece röntgenle görülebildiği gibi bazıları ise dışarıdan belli olur veya göz çevresinde, çenede yara, akıntı gibi şekillerde belli olabilmektedir.

Dişte apsenin en açık belirtisi ağızdan gelen kötü koku ve hayvanınızın acı çektiğini yansıtan hareketlerdir. İnleme, inleyerek havlama gibi davranışlar da en net belirtiler arasındadır.

Bu tarz apseyle karşılaşılan durumlarla karşılaşıldığında ilk yapılması gereken şey hayvanı veterinere götürmektir. Diğer yandan yaralanmalara önlem olarak en iyi önlem hayvanlarımızı kısırlaştırmak, onları yanıklardan korumak için evde soba vs. cisimlerden uzak tutmak, yabancı cisimlerde cımbız veya iğneyi ya alkole batırarak steril ederek ya da ateşe tutarak cismi çıkarmak olabilir.

Not: Sadece genel bilgilendirme amaçlıdır ve bireysel durumları ele almamaktadır. Profesyonel tıbbi destek almak için veterinerinizle görüşmelisiniz.