Bize Ulaşın -
Kedilerde Tuvalet Kabı ve Kum Seçimi
Kedilerde Tuvalet Kabı ve Kum Seçimi

Kedilerde Tuvalet Kabı ve Kum Seçimi

Tuvalet bakımı kediler için en önemli konulardan biridir. Temizliğine son derece düşkün olan kediniz için tuvalet kabı ve kum seçimi de aynı önemi taşır. Bu yazımızda Tuvalet kaplarının ve kumların özellikleri, avantaj ve dezavantajları hakkında bilgiler bulacaksınız.

Kedinizin Tuvalet Malzemeleri
Tüm canlılarda olduğu gibi kedilerin de tuvalet ihtiyacını gidermesi bir zorunluluktur. Doğal ortamlarından gelen alışkanlık nedeniyle toprak, bir kedi için en ideal tuvalet ortamıdır. Ancak apartman dairelerinde yaşayan pek çok kedi için bu doğal ortamı bulmak neredeyse imkansız olduğundan uygun malzemeler ile evde ihtiyacını giderebileceği bir mekan oluşturabilirsiniz.

Kedinizin ihtiyacını giderebilmesi için olmazsa olmaz diyebileceğimiz tuvalet kabı, kum ve tırmık gibi araçları petshoplardan kolayca bulabilirsiniz. Ancak bir çok alternatifi olan bu ürünleri seçerken estetik özellikleri ve kullanım kolaylığı yanında ürünlerin sağlığa uygunluğuna da dikkat etmeniz gerekmektedir.
 
Tuvalet Kabı Seçimi
Tuvalet kabını seçerken herşeyden önce kullanımı ve temizliği pratik bir kap olmasına dikkat etmelisiniz. Bu amaçla, kolay taşınabilen, yıkanabilen plastik materyallerden yapılmış bir kum kabı uygun olacaktır.

Yerleştireceğiniz mekan da kabınızı seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer noktadır. Unutmayınız ki kediniz ihtiyacını gidermek için her zaman kuytu bir köşeyi tercih edecektir. Petshoplardan kapalı, filtreli, kapılı veya açık tuvalet kabı çeşitlerinden eviniz için uygun olan bir tuvalet kabı seçerken bu konuyu gözeterek kapalı bir kap seçmeniz, kedinizin gizlenme duygusunu tatmin edeceği gibi, kötü kokuların etrafa yayılmasını da önleyecektir. Kullandığınız kap açık bir kap ise koku oluşumunu önleyebilmek için kumunu sık sık değiştirmeniz gerekecektir. Ayrıca, çalışıyor ve zaman problemi yaşıyorsanız, sorununuzu çözmeniz için size alternatif olarak sunulabilecek elektronik kedi tuvaletlerinide seçebilirsiniz. Bu ürünler henüz pek yaygınlaşmamış olmasına rağmen sağladığı avantajlar ile kedi sahiplerinin beğenisini kazanma olasılığı yüksek görünüyor. Dezavantajı ise fiyatı. Çünkü ithal bir ürün ve elektronik mekanizması nedeniyle fiyatı biraz yüksek.

Evinizde birden fazla kediniz varsa size tavsiyemiz ayrı tuvalet kabı kullanmanızdır. Çünkü birçok paraziter hastalık, dışkı ile kolaylıkla bulaşabilir.

Kum kabını seçerken dikkat edilmesi gereken diğer bir konu da, kedinizin boyutlarına uygun bir kap seçimidir. Seçeceğiniz kap giriş ve çıkışını kolayca yapabileceği, rahatça eşelenebileceği bir büyüklükte olmalıdır. Aksi halde eşelenme sırasında kumların dışarıya taşması gibi bir temizlik sorunu da yaşayabilirsiniz. Eğer açık tuvalet kaplarından kullanmaya karar verdiyseniz siperlik benzeri bir kenarlığı olan tuvalet kaplarını seçerek çevrenin kirlenmesini önleyebilirsiniz.

Kedi Kumu Seçimi
Bir çok kedi sahibinin ortak sorunu olan koku, kullanılan kumun niteliği ile direkt bağlantılı olduğundan dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur. Seçtiğiniz kumun absorbe etme özelliğinin yüksek olması, idrarın hızla emilmesini sağlayacak ve koku oluşmasını önleyecektir. Ayrıca hızlı emilimin olması hijyenin sağlanması yönünden de önemli bir konudur. Tuvaletin bir sonraki kullanımı sırasında oluşabilecek bulaşmalar engellendiğinden kedinizin temizliğini de sağlamış olursunuz.

Kumun tozsuz olması ve taneciklerinin büyüklüğü de dikkat edilmesi gereken bir konudur. Fazla tozlu, ince taneli kumlar solunum yolu problemi oluşturabileceği gibi, kedinizin tuvaletini her kullanışından sonra evinizde beyaz pati izlerinin oluşması gibi bir sorunu da beraberinde getirecektir. Kumun topaklaşma özelliğinin olması hem idrarın bir yerde toplanmasını, hem de dışkının üzerinin kolay kapanmasını sağlar. Bu sayede koku minimuma indiği gibi kumun temizliği de kolaylaşır.

Alışkanlıklarına oldukça bağlı olan kedilerin zevkleri konusunda tartışma yapmak pek mümkün değildir. Bu nedenle seçtiğiniz kumu kabullendirmeniz bazen güç olabilir. Öyle ki; kumu beğenmediği için kum kabını da kullanmak istemeyebilir. Böyle bir durumda sorunu ancak deneme yanılma yöntemi ile beğendiği kumu kullanarak çözümleyebilirsiniz.

Kumların nitelikleri bazı kimyasal işlemler ile belirlenmektedir. Doğal maden yapısı kimyasal maddeler ile değişime uğratılarak emme, topaklaşma gibi nitelikleri artırılan kumlar bazen kedinizin derisinde özellikle de pati altlarında tahrişe neden olabilir. Böyle bir durumda kumunu değiştirerek sorunu çözebilirsiniz. Seçiminizi yaparken doğal yapıda olan veya kimyasal madde kullanılmadan hazırlanmış bir kum tercih etmeniz daha doğru bir davranış olacaktır.

Kedi Kumlarının Özellikleri Nelerdir?
Petshoplarda değişik özelliklerde ve farklı yapıda çeşitli kedi kumlarını değişik ambalaj ve markalarda bulmanız mümkün. Kedi kumu olarak sıklıkla kullanılan madenler diatomit, bentonit ve sepiolit’tir. Farklı kimyasal bileşimde ve yapıda olan bu madenler, çeşitli işlemler uygulanarak kedi kumu olarak kullanılabilir hale gelmektedir. Diatomit kumlar daha ince yapıda emiş gücü yüksek, beyaz renkli kumlardır. Bentonit ve sepiolite oranla doğada daha kolay bulunan bir maden olan diatomit kumların dezavantajı fazla tozlu yapıda olmasıdır. Doğal diatomit kumlara karbon ilave edilerek ve ısı işlemi uygulanarak yapısında var olan por’ların artışı sağlanılır. Böylece emiş gücü artar. Ancak diatomitin kullanımı sırasında yaşanılabilecek diğer bir problem ise, yüksek filtrasyon yeteneğine sahip olması nedeniyle emilen idrarın süzülerek alta geçmesi ve burada birikerek kokuya neden olmasıdır. Bu nedenle kullanım sırasında sık sık kum değişimi yapılarak koku oluşumuna engel olmak gerekebilir.

Bentonit doğada daha sınırlı olarak bulunduğundan daha pahalı olan bir kil çeşididir. Sodyum bentonit ve kalsiyum bentonit olarak iki farklı kimyada olan bu kil, kullanılacağı sahaya göre uygulanan kimyasal işlemler ve mineral katkıları ile değişik nitelikler kazandırıldıktan sonra kullanılmaktadır. Kedi kumu amaçlı, saf bentonit olarak kullanılan sıvıyı absorbe etme gücü yüksek olan bu kumun en belirgin özelliği topaklanma ve taşlaşmadır. Hızlı bir şekilde emilen idrar kısa sürede topaklanır ve sonrasında da sert bir kitle halini alır. Oluşan bu topakların alınması ile kumun uzun süre temiz kalması sağlanabilir.

Sepiolit, özellikle Eşkişehir yöresinde üretimi yapılan ve lületaşı olarak bilinen madendir. Beyaz renkte olan sepiolit, özellikle toksin tutucu yapısı ve iyi topaklanma özelliği yanında temizliği de kolay olduğundan tercih edilebilir. Doğada sepiolit olarak bulunan bu maden, çeşitli kimyasal işlemlerden geçerek silikat sepiolit olarak da kullanım alanı bulmuştur. Yapılan bu kimyasal işlemler ile sepiolitin, emme kapasitesi ve hızı artırılarak kedi kumu amaçlı kullanılmaktadır.


Kedi Kumları Ne Sıklıkla Temizlenmeli?
Kumun değişim sıklığı, kullanılan kumun absorbe yeteneğine ve kimyasal yapısına, kedinin kumu kullanma sıklığına, idrar miktarın fazla veya asidik olmasına bağlı olarak değişebilir. Bu faktörleri gözönünde bulundurarak kumun değişim sıklığını sizin belirlemeniz en doğru yöntemdir. Kokunun hissedilecek boyuta gelmesi, kumun da değişim zamanının geldiğinin habercisidir.

Kediniz kumunu kullanıktan sonra kirlenmiş olan bölgedeki kumun hemen uzaklaştırılması  kumun daha uzun süreli kullanımını sağlar. Özellikle taşlaşan ve topaklaşan kumların kullanılması bu işlemi kolaylaştırır. Kumu temizlerken bir kum küreği yardımı ile bu işlemi kolayca yapabilirsiniz.

Kum kabına gereğinden fazla kum koymanız sadece ziyana sebep olacaktır. Bu nedenle yeteri miktarda (5-7 cm) kum koymanız ve sık sık değiştirmeniz hijyenin sağlanması yönünden daha önemlidir. Uzun süre kullanılan kirli kumlar bakterilerin üremesi için uygun bir ortamın oluşumuna neden olur.