Bize Ulaşın -
Afrika Gri Papağanı Bakımı Ve Özellikleri
Afrika Gri Papağanı Bakımı Ve Özellikleri

Afrika Gri Papağanı Bakımı Ve Özellikleri

Jako papağan olarak bilinen Afrika gri papağanı hakkında bilgiler bulunan yazımızı inceleyin.

Konuşma yeteneği en gelişmiş olan Gri papağan, tüm dünyada en çok satışı yapılan cins olarak bilinir. Doğal ortamları Orta Afrika bölgesidir. Oldukça sadık sevimli ve uyumlu olan bu hayvanlar, ev ortamına rahatlıkla uyum sağlama kabiliyetine sahiptir. İyi eğitildiğinde kelime haznesi 1000 kelimeye kadar çıkabilmektedir. Yine sorulan sorulara anlamlı cevaplar verme kabiliyetine sahiptirler. Küçük yaşlarda ev ortamına alınan Gri Papağanların aile fertleri arasına karışması mümkündür. Cinsiyetlerini anlamak için en başarılı sonuç bilimsel yöntemlerden alınabilir. Ortalama boyutları yetişkinlerde 28-30 cm kadar olacaktır. Yine ömürleri oldukça uzun olan hayvanlardır. 80-100 yıl yaşayan Gri Papağanlar vardır. Fakat eve alınan tüm hayvanlar gibi ilgi ve alaka yaşam sürelerinde ve gelişimlerinde oldukça etkilidir.

Afrika Gri Papağanının Konuşması

Konuşma kabiliyeti bir hayli gelişmiş olan bu hayvanlar, sahibinin her kelimesini ses tonu ile birlikte çıkartabilen hayvanlardır. Yani taklit kabiliyetleri müthiştir. Yeni alınan Gri Papağanın ilk olarak ev ortamına uyum sağlaması beklenmelidir. İlk birkaç haftanın ardından ise hayvanın aile fertlerine alışması beklemeli ve yavaşça elden beslemeye gayret gösterilmelidir. Konuşturmak için kısa kelimeler seçilip, sürekli aynı sesleri çıkartarak, hayvanın ezberlemesini sabırla beklenmelidir. Konuşma kabiliyeti ile bilinen bu kuşların hemen bir hafta içinde konuşmaya başlaması mümkün değildir. Zamanla ve sabırla yaklaşılan Gri Papağan kısa süre içinde kendiliğinden konuşacaktır. Piyasada dolaşan bazı dedikodular, Gri Papağanın dilini kesince konuşur yönündedir. Fakat tamamen asılsız olan bu iddialar sadece hayvanın canını yakmanıza sebep olur. Konuşma süresini etkilemez.

Afrika Gri Papağanının Bakım Ve Beslenmesi

Gri Papağanın Beslenmesi; Kendi doğal ortamlarında meyve ağaçlarından beslenen Gri Papağanların ev ortamında birçok değişik gıda ile beslenmesi mümkündür. Katı yumurta, ekmek kırıntıları, mısır, çekirdek, haşlanmış patates, arpa, buğday, pirinç ve fındık severek tükettiği besinler arasında yer alır. Bunların dışında sık olmaması koşulu ile yıkanmış marul verilebilir. Fakat maydanoz vermek ishal olmasına sebep olacaktır. Yine hazır satılan kaliteli papağan yemlerinden vermek, daha kısa süre içinde gelişmesini sağlar.

Gri Papağanın Bakımı; ilgi isteyen cinsler arasında yer alır. Ortama çabuk alışma kabiliyeti vardır. Kafesi, ışık alan, cereyan sız ortama yerleştirilmelidir. Ortamının geniş ve temiz olması gerekir. Çabuk mikrop kapabilen hayvanlardır. Yine oyuncakları tahta içermemelidir.

Afrika Gri Papağanının Üremesi

Afrika Gri papağanının üreyebilmesi için alırken sağlıklı hayvanların seçilmesi oldukça önemlidir. Tüyleri canlı, hareket kabiliyeti yerinde ve gözleri açık hayvanlardan seçmek gerekir. Çiftler halinde alınan Afrika Gri papağanının çiftleşme dönemi Eylül- Temmuz aylarıdır. Genellikle 4-5 yumurta verirler. Kuluçkaya yatan hayvanın ortam sıcaklığı ise oldukça yüksek olmalıdır. Yumurtadan ilk olarak tüysüz çıkan Afrika Gri papağanları,  10 gün içerisinde canlanıp tüylenmeye başlayacaktır. İlk 1-2 ayın sonunda ise güçlenerek, katı gıdalardan tatmaya başlar.