Bize Ulaşın -
Hamster Bakımı Hakkında Bilgiler
Hamster Bakımı Hakkında Bilgiler

Hamster Bakımı Hakkında Bilgiler

Hamster Genel Bakımında Dikkat Edilecek Noktalar

Evlerimizde evcil hayvan olarak besleyeceğimiz canlı sayısı oldukça fazladır. Aslında tüm bu canlılar vahşi doğaya ait olmakla birlikte evlerde onlariçin oluşturulan uygun ortamlarda yaşamlarını huzur içinde devam ettirebilmeleri mümkündür. Evde evcil hayvan beslerken, canlı asla doğal ortamından çok uzak olacak bir şekilde zor şartlar altında bırakılmamalıdır. Evcil hayvanınızın mutluluğunu düşünmek sizin manevi sorumluluğunuz olmaktadır. hamsterlar, evcil hayvan olarak beslenebilecek en güzel en sakin canlılar arasında yer alır. hamsterların genel bakımı hakkında bilgiler vereceğimiz bu yazımızda, önce bu hayvanların doğasından biraz bahsedeceğiz.

Hamster Isırmasına Dikkat

Hamsterlar kızdırılmadıkları sürece son derece sakin canlılardır. Bir hamsterı uyurken rahatsız etmeniz onu fazlasıyla kızdıracak ve psikolojisini de bozacaktır. Hamsterlar oldukça tembel hayvanlardır. Çoğu zaman kıpırdamaya bile üşenirlerken, uykularını bölüp onları sürekli elinize almanız ve onlara bir oyuncaklarmış gibi davranmanız sonucunda sinirlenerek sizi ısıracaklardır. Bu canlılar tarafından ısırılmanın sonucunda çeşitli hastalıklar kapabilmeniz mümkündür. Bu konuda güvende olmadığınızı bilmenizde fayda vardır.

Hamster Zemini Nasıl Hazırlanır?

Hamsterlar zemin olarak her zaman sıcak durabilecekleritalaşı tercih ederler. Hamster talaşı içinde sıcak bir şekilde uyumak hamsterların en büyük zevklerinden bir tanesidir. Bununla birlikte, iri talaş parçalarını kemirmeye bayıldıklarından hamster kafesi hazırlanırken, bu minik dostlara kemirebilecekleri küçük dal parçaları temin etmek gerekir. Bu dal parçalarını kafesin dibine atabilirsiniz. Dal parçaları yerine pişmemiş dana kemiğini de tercih eden bu canlılara, büyük değil küçük kemikler atılmalıdır. Bu kemiklerden kalsiyum ihtiyacı da karşılanmaktadır.

Hamster Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Hamster yemleri genellikle tahıl içerikli olmaktadır. Akdarı sarı darı, buğday gibi çeşitli tohumların karışımlarından oluşan hamster yemleri mutlaka güvenilir bir markadan tercih edilmelidir. Hamsterlar ömrü ortalama 3 yıldır. Bu süre oldukça az bir süredir ve kalitesi yemleri tercih etmeniz hamsterının yaşam ömrünü kısaltacaktır. Bunun yanında hamsterların günlük yem tüketimi dikkatle kontrol edilmelidir. Asla bir kap dolusu yemi hamsterınızın önüne koymamanız gerekir. İştahları oldukça açık olduğundan yemin hepsini yiyeceklerdir.

Hamsterlara Hangi Yiyecekler Verilmez?

Hamster bakımında en önemli konu, çeşitli yapay yiyeceklerin bu canlılara verilmemesidir. Hamsterlar yemeyi ve uyumayı çok severler ve verdiğiniz her türlü yiyeceği yeme eğilimi gösterirler. Hamsterlara verilmemesi gereken yiyecekler arasında özellikle, çikolata, şeker, bisküvi, soğan ve sarımsak gibi sebzeler gelmektedir. Çiğ patates de bu kategori de bulunmakta ve özellikle tavşan yemleri hamsterların beslenmesi için hiç uygun olmamaktadır. Tüm bu besinler yüksek karbonhidrat içerikleri ile hamsterların obeziteile karşı karşıyakalmasına neden olur. Kilo alan hamsterın yaşam ömrü kısalır.

Hamster Kafesinin Olmazsa Olmazları

Hamster kafesi hazırlanırken, oldukça tembel olan bu canlıya, onun spor yapmasını ve metabolizmasını hızlandırmasını sağlayan oyuncaklar temin edilmelidir. Hamster oyuncakları arasında en bilinenleri hamster çarkları olmaktadır. hamsterlar bu çarklarda oyun oynamaya bayılırlar ve yorulduklarında tekrar dinlenmeye dönerler.