Bize Ulaşın -
İguana Beslenmesi ve Genel Bakımı
İguana Beslenmesi ve Genel Bakımı

İguana Beslenmesi ve Genel Bakımı

İguana Genel Bakımı Nasıl Yapılır?

Son dönemler vahşi doğaya ait sürüngenlerin ve örümceklerin evcil hayvan olarak beslenmesi hayli moda olmuştur. Tamamen vahşi ve evcilleşmesi mümkün olmayan hayvanların evcil hayvan olarak evlere alınması ve yapay bir hayat mahkum edilmesi doğru değildir. Eğer evcilleştirilemeyen bir hayvanı beslemek istiyorsanız bile onun için en iyi koşulları sağlamanız gerekmektedir. Aksi halde ona eziyet etmiş olursunuz. Bu akımın içine dahil edilebilecek iguanalar ise oldukça ilginç. Dış görüntülerine rağmen oldukça kolay adapte olabilen bir hayvandır. Ancak iguanaların bakımı ve beslenmesi hem zor hem de pahalıdır. Bu sebeple bu canlıyı büyütmek için biraz masrafı göze almanızı gerekir.

Bu yazımızda iguanaların genel bakımından söz edeceğiz.

Soğukkanlı Canlı Ne Demektir?

İguana bakımından bahsetmeden önce bu canlıların biyolojik özelliklerine değinilmesinde fayda vardır. İguanalar diğer tüm sürüngenler gibi soğukkanlı canlılardır. Yanı vücut sıcaklıkları, çevre sıcaklığına göre düzenlenir. Memeli hayvanlarda vücut sıcaklığı sabit iken iguanalarda bu durum söz konusu değildir.

İguanalar İçin Optimum Sıcaklık Nedir?

İguanaların soğukkanlı canlılar olması sebebiyle, bulundukları ortamın sıcaklığının doğru ayarlanması hayati önem taşır. Aksi halde iguananın vücut sıcaklığı düşecek ve hayvanın çeşitli organları soğuktan zarar görerek enfeksiyon oluşturacaktır. İguanaların çevre sıcaklığı 36 dereceye kadar çıkartılabilmektedir. 33 derece uygun iken, sıcaklığı 26 derece altına düşmesi istenmez. Görüldüğü gibi bu canlı, yaşayabilmek için oldukça yüksek sıcaklıklara gereksinim duyar. Peki,iguanaların sıcaklık istekleri nasıl karşılanabilir?

İguanalarda Sıcaklık İstekleri Nasıl Karşılanır?

Bu canlıların sıcaklık isteklerini, ısıtıcı kayalar ya da ampuller ile karşılayabilirsiniz. Bu malzemeler aynı zamanda iguananızın sıcaklığının yeterli ya da yetersiz olduğunu anlamanızda da yardımcı olacaktır. İguana sürekli ısı lambasının altında duruyor ise bunu üşüdüğü için yapıyordur. Tam tersi bir durum söz konusu ise ortam sıcaklığı yüksektir. Ancak özellikle ısıtıcı kayalara bu konuda dikkat edilmeli ve teraryumlarda, ısı verici olarak sadece bu malzemeler kullanılmamalıdır. Aksi halde iguana sürekli bu kayanın üzerinde durarak zarar görür.

İguanalar güneşlenmeyi çok seviyor

İguanalar güneşlenmeyi çok severler. Tıpkı kaplumbağalar gibi güneşlenmeye ihtiyaç duyarlar. Bunu doğal yollar ile sağlayamıyorsanız, iguana teraryumunda UV lamalarını kullanmanız gerekecektir. Güneş iguanaların derisi üzerindeki pulların sertleşmesini ve daha sağlıklı bir deri oluşturulmasını sağlar. Aksi hale iguananızın derisi ince ve sağlıksız olacaktır.

İguanaların nem İhtiyacı

Tüm sürüngenler için nem olmazsa olmazlar arasında yer alır. Derinin bir miktar nemli kalması gerekmektedir. Nem deri üzerinde esneklik ve dayanıklılık sağlar ayrıca hayvanı güneş ışınlarının direkt etkisinden de korur. Bu sebeple iguananın nem ihtiyacı sürekli olarak karşılanmalıdır.

İguanaların Beslenmesi

İguanaların beslenmesi genellikle, koyu yeşil yapraklı sebzeler ile sağlanmalıdır. İguanalar bilinenin aksine, sürekli marul ile beslenmezler ve bu onların sindirim sistemi için çok zararlıdır. İguanalarınıza arada bir küçük bir un kurdu atabilmeniz mümkündür. Bunun dışında, beslenmede sebzelerin çeşit sayısı artırılmalı ve iguana zengin bir beslenme programı ile büyütülmelidir.