Bize Ulaşın -
Muhabbet Kuşu Bakımı ve Eğitimi
Muhabbet Kuşu Bakımı ve Eğitimi

Muhabbet Kuşu Bakımı ve Eğitimi

Genel bilgiler, bakım , üreme, eğitim

Evde hayvan beslemeyi seven hayvan sever insanların en sık tercih ettiği hayvanlar arasında yer alan muhabbet kuşları, eve rahat uyum sağlaması, bakımının kolay olması, cana yakın hayvanlar olması sebebi ile daha fazla ilgi görür. Bazı muhabbet kuşlarının ise konuşma yeteneği vardır. Özellikle yalnız yaşayan kişiler, çocuklar muhabbet kuşlarına fazla ilgi gösterir. Yeni alınan muhabbet kuşunun ortama uyum sağlaması oldukça önemlidir. Çünkü ilk günlerde korkan, ürken hayvan yemek yemeyecektir.

Yeni Alınan Muhabbet Kuşu Nasıl Alıştırılır?

Kendi boyutlarında aldığınız özel kafese alışması için her türlü ihtiyacını karşılayabileceği suyu, yemi, oyuncakları eksiksiz yerleştirilmeli ve özellikle suyu her gün değiştirilmelidir. Çünkü sık değiştirilmeyen su kuşunuzun mikrop kapmasına sebep olabilir. İlk günlerde sessiz bir ortama yerleştirilmelidir. Yanına yaklaştığınızda ürkmemesi için sessiz konuşmalı ani hareketlerden kaçınmalısınız. Muhabbet kuşları, darıyı pek sever. Her gün bir tane olması koşulu ile ona darı vermeniz mutlu olmasını sağlayacaktır.

Muhabbet Kuşlarının Bakımı

Ev ortamında beslenen tüm hayvanlar gibi muhabbet kuşları da ilgi isteyen hayvanlardır. Onunla her gün en az yarım saat ilgilenmeniz gerekir. Konuşmak, sevdiği besinleri sunmak bir birinize çabuk alışmanızı sağlar. Haftada bir gün kafesini temizlemeli, kuşu belli aralıklar ile yıkamalısınız. Yine oyuncak ve besin tercihi konusunda tedbirli davranmak gerekir. Ucuz kuş besinleri yerine kaliteli markaların kuş esinlerinden almanız hayvanın çok daha sağlıklı beslenmesini sağlayacaktır.

Muhabbet Kuşlarının Eğitimi

Yeni alınan muhabbet kuşlarının önce ev ortamına alışması beklenmelidir. Onu karanlık bir ortama koymanız yobazlaşmasına sebep olur. Yine doğru eğitmek için kendi koltuğunuza yakın ve televizyondan uzak bir mekân belirlemeli, sizinle iletişime geçmesini sağlamalısınız. Muhabbet kuşları ödüllendirme sistemi ile eğitilen hayvanlardır. Ödül olarak ise en sevdiği besin olan darıyı kullanmanız mümkündür. Onunla her gün belli aralıklarla konuşmanız veya kitap okumanız onun sizinle iletişime geçmesini sağlar.

Muhabbet kuşlarının konuşma eğitimi; muhabbet kuşlarının konuşmaya başlaması için 2- aylık olması gerekir.

– Muhabbet kuşunun konuşmasını isteyen kişilerin her gün bıkmadan aynı kelimeyi defalarca tekrarlaması gerekir.
– Öğrenmesini istediğiniz kelimeyi baskılı veya coşkulu şekilde söyleyin. Bu şekilde daha rahat kavramasını sağlayabilirsiniz.
– Her zamankinden farklı sesler çıkartan muhabbet kuşunuz muhtemelen konuşmaya çalışıyordur. Onu dinlemeye gayret gösterin.

Muhabbet Kuşlarının Üremesi

9 aylık olan ve çift halinde kafese yerleştirilen muhabbet kuşları, yılda birkaç defa kuluçkaya yatabilir. Her bir üremede 6 yumurta veren kuşlar, 19 günün sonunda yavrularını yumurtlama süresine göre tek tek yumurtadan çıkartır. Bu süre içinde kafese yaklaşmamak gerekir. Yine yumurtalara ellemek, kuşun sinirlenmesini sağlayacaktır. Muhabbet kuşu yavruları ilk çıktığında annelerinden aldığı kursak sütü ile beslenir. Bu süre içinde ortamın sıcak olması oldukça önemlidir. Soğuk ortamda yumurtadan çıkan yavrular uzun süre yaşayamaz.