Bize Ulaşın -
Kaplumbağa Beslenmesi ve Akvaryum Bakımı
Kaplumbağa Beslenmesi ve Akvaryum Bakımı

Kaplumbağa Beslenmesi ve Akvaryum Bakımı

Kaplumbağalar ile ilgili ipuçlarımızı takip edin.

Sürüngenler grubunun belki de en sakin canlıları olan kaplumbağalar cinslerine ve yaşan alanlarına göre farklı bakım ihtiyaçlarına gereksinim duyarlar. Evlerimizde beslediğimiz kaplumbağalar genellikle kırmızı yanaklı su kaplumbağası olarak bilinir ve bu canlıların bakımı oldukça kolaydır. Oldukça uzun bir ömre sahip olan kaplumbağalar, iyi bakım koşulları altında, sizinle birlikte yaşlanacak ve en uzun ömürlü evcil hayvanınız olarak uzun yıllar boyunca yanınızda kalacaktır. Kaplumbağa genel bakımından söz edeceğimiz bu yazımızda, kaplumbağa besleme ile ilgili küçük püf noktaları da vereceğiz.

Kaplumbağa Akvaryumu Nasıl Hazırlanır?

Öncelikle su kaplumbağalarının bakımı için en büyük gereklilik temiz bir akvaryumdur. Akvaryum hazırlanırken, kaplumbağanın rahatça yüzebileceği bir alan bırakılmalı, bunun yanında arada bir çıkıp dinlenebileceği büyük bir kaya da akvaryumun içine yerleştirilmelidir. Kaplumbağalar bu kayalar üzerinde güneşlenmeye bayılırlar. Akvaryum hazırlanırken, yapay yeşilliklerden kullanmanız tavsiye edilir. Kaplumbağaların akvaryumuna, çeşitli yeşil bitkiler ve küçük palmiye ağaçları yerleştirebilirsiniz.

Kaplumbağa Bakımında Akvaryum Temizliği

Kaplumbağa akvaryumu temiz olmadığı zaman kaplumbağanızda birçok hastalık ortaya çıkacaktır. Bunlardan en bilinen kaplumbağa hastalıkları, gözlerin mikrop sebebiyle şişmesi, kulakların şişmesi, gözlerin iltihap kapması akciğerlerin iltihap kapması gibi durumlardır. Akciğerlerin mikrop kapması ve iltihaplanması genellikle soğuk akvaryum suyundan da kaynaklanmakta, bu durumda kaplumbağa su yüzeyinde düz bir şekilde duramamakta ve alt kabuğunda pembe lekeler oluşmaktadır. Bu durumda, kaplumbağanıza antibiyotik tedavisi uygulamanız gerekir. Ancak her türlü antibiyotik bu iş için kullanılmaz.

Çeşitli Kaplumbağa Hastalıkları

Kaplumbağalar sıcağı seven canlılardır. Bu sebeple suları belirli bir sıcaklığın altına düşmemelidir. Bu durumda akciğer hastalıkları, soğuk algınlığı böbrek hastalıkları gibi kaplumbağa hastalıklarıortaya çıkar ve bu durum ölümcül olabilir. Bunun yanında soğuk su kaplumbağanızın kış uykusuna girmesine de neden olabilir. Bu kaplumbağa için oldukça sağlıklıdır. Ancak birçok kişi kış uykusuna girmiş kaplumbağasını öldü sanarak gömmektedir. Böyle bir durumda kaplumbağanızın uyumadığından emin olmanızı gerekir. Su sıcaklığı ise maksimum 33 derece olmalıdır ve 20 derecenin altına düşmemelidir.

Kaplumbağa Yemlerine Dikkat

Kaplumbağa beslenmesi bakımından çok seçici bir canlı değildir. Kaplumbağa yemleri, genellikle çeşitli vitaminler ile zenginleştirilmiş kurtçuklar şeklinde satılır. Bu yemlerin kaliteli olanları tercih edilmeli, özellikle poşetlenmiş yemler tercih edilmemelidir. Kaplumbağa beslenmesi için bu yemler yeterli değildir.


KAPLUMBAĞA TÜRLERİNİ İNCELEYİN.

Kaplumbağanız İçin Yiyecek Alternatifleri

Kaplumbağalar doğal yaşamlarında çok çeşitli sebzeler ile beslenirler. Karpuz ve çilek ise bu sebzelerin başında gelir. Kaplumbağanıza arada bir küçük karpuz ve çilek parçaları hatta çok küçük marul parçaları verebilirsiniz. Bunun yanında özellikle yumurtanın beyazı beslenmede büyük rol oynar. Kabuk kalınlaşması ve sağlığı için kalsiyum gereklidir. Bunun için haşlanmış yumurtanın kabukları kaplumbağanın havuzu içine atılabilir. Kaplumbağa beslenmesi için arada bir küçük sosis parçaları atmanız, kaplumbağanız için büyük mutluluktur.

Güneşlenmenin Önemi

Kaplumbağa bakımında en büyük gereklilik güneştir. Kaplumbağalar özellikle sabah saatlerinde kayalarının üzerine çıkarak güneşlenmeye bayılırlar. Onlara gölgelik bir kısım ayarlayarak günlük olarak güneşlenmeye bırakmanız tavsiye edilir. Güneş PVC camların arkasından alınmamalıdır. Böyle bir güneş bu sevimli canlıya faydadan çok zarar verecektir.