Bize Ulaşın -
Köpeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir? Tedavisi Ve Belirtileri Nelerdir?
Köpeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir? Tedavisi Ve Belirtileri Nelerdir?

Köpeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir? Tedavisi Ve Belirtileri Nelerdir?

Köpeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu

Köpekler geçmişten günümüze kadar insanoğlunun en yakın dostları olarak anılmışlardır. Köpekler evcil hayvan denildiğinde aklımıza ilk gelen hayvandır. Köpek sahipleri onlara öyle muamele gösterirler ki köpeklerin ne kadar asil, duygusal, narin ve nazik bir hayvan olduklarını bir kez daha anlarsınız. Hayvan sahipleri için çok önemli bir yere sahip olan köpeklerin başlarına bir şey geldiği zaman onların adeta kahrolduklarını, sanki ailesinden birine bir şey olmuş gibi davrandıklarını görürüz.

Her canlı gibi köpek de hastalanmakta ve iyileşmekte olup biz insanlar gibi ilaç kullanmakta ve ameliyat da olmaktadırlar. Neredeyse bütün köpeklerde görülmekte olan bir hastalık; idrar yolu enfeksiyonu hakkında sizlere kısaca bilgiler vereceğim.

İdrar yoluyla ilgili problemler kedi ve köpeklerde sık görülen hastalıkların başında gelir. Belirtiler çok ciddi şekilde kendini gösterse bile bazı hayvanlarda fark edilmeyebilir. İdrar yolu enfeksiyonu ile ilgili belirtilere karşı önbilgiye sahip olmanız hayvanınızın hayatını kurtarmanızı sağlayacaktır.

Köpeklerde idrar yolu enfeksiyonu nasıl anlaşılır?

İdrar yolu enfeksiyonu, üst ve alt idrar yolu enfeksiyonu olmak üzere iki çeşittir. İltihaplanma böbreğe kadar varmışsa üst idrar yolu enfeksiyonu, mesane (idrar torbası) ve idrar kanalındaysa (üretra) alt idrar yolu enfeksiyonu olarak adlandırılmaktadır. İltihabın daha da ilerlemesinde piyelonefrit (böbrek pelvisini ve üriner yolları saran infeksiyona bağlı interstisyel nefrit), idrar yolu enfeksiyonları, prostat ve idrar yolu kanseri de görülebilir.Bir hastalık birden çok belirti gösterebilir. İdrar yolu enfeksiyonunun genellikle başlangıç safhasındayken ilk dikkat çeken belirtisi köpeğin tuvalet ihtiyacı için daha sık dışarı çıkmayı istemesidir.

İdrar yolu enfeksiyonun diğer belirtileri ise şöyledir:

İdrar yaparken zorlanma ve ağrı,
Köpeklerde idrarda kan görülmesi,
İdrarın çok kötü kokması,
İdrar kaçırma,
Karın bölgesinde hassasiyet,
Ağrı belirtisi ve özellikle idrar kesesine yakın yerlere elletmemesi,
Ateş ve halsizlik,
İdrarı idrar yapılan kabın dışına taşırma
Bol sıvı tüketme isteği
Karın ağrısı
Genital bölgeyi emme
Uyuşukluk
İştahın azalması
Kusma ve ishal
İdrara çıkamama
İdrarda zorlanma
İdrarda bulanıklık

Yukarıda da görmüş olduğunuz belirtiler, idrar yolu tıkanmalarında ve idrar yolu taşlarında da görülebilirler. Sadece veteriner hekiminiz ikisi arasındaki farkı kolaylıkla anlayabilecektir. Dişi köpeklerde idrar kanalı (üretra) erkek köpeklere göre daha geniş çapta ve daha kısa boyda olup bu nedenle de idrar yolu enfeksiyonlarına erkek köpeklerden daha sık yakalanmaktadırlar. Kısırlaştırılmayan erkek köpeklerde kısırlaştırılanlara göre idrar yolu enfeksiyonları daha büyük bir oranlagörülmektedir. Buna ek olarak da bilimsel araştırmalar yaşlı köpeklerde idrar yolu enfeksiyonu görülme oranının genç köpeklere göre daha yüksek olduğunu söylüyorlar.

Köpeğinizi idrar yolu enfeksiyonu hastalığından korumak için yapmanız gereken,daima taze ve temiz bir içme suyu tüketmesini sağlamaktır. Köpeğinizin günde en az iki keretuvalete çıkarılması da çok önemlidir.

Not: Sadece genel bilgilendirme amaçlıdır ve bireysel durumları ele almamaktadır. Profesyonel tıbbi destek almak için veterinerinizle görüşmelisiniz.