Bize Ulaşın -
Sultan Papağanı Genel Bilgiler.
Sultan Papağanı Genel Bilgiler.

Sultan Papağanı Genel Bilgiler.

Sultan papağanı beslenmesi, bakımı ve Eğitimi hakkında bilgiler bulabileceğiniz yazımız sizler için hazır.

Papağan Türleri

Papağanlar parlak renkleri, kalın ve kıvrık gagaları, gürültücü yapılarıyla tanınan daha çok tropik bölgelerde bulunan ve 300’ü aşkın çeşidi olan bir kuş türüdür. Renklerinin güzelliği ve taklit yeteneklerinden dolayı birçok ülkeye dağılmış ve evlerde de beslenmektedir. Papağan türlerinin hepsi konuşamaz. Ancak papağan cinsleri arasında en iyi konuşan tür gri papağanlardır. Sert kabuklu yemişleri güçlü gagaları ile kolayca yerler. Bunun dışında meyve ve tomurcukla beslenirler. Kuyrukları bazılarında küt, bazılarında ise uzundur. Papağanların birçok türü gösterişli tepeliklere sahiptir. Bu kuşlar uçucu olmaktan ziyade tırmanıcı özellikleri ile bilinirler.

Sultan Papağanının Bakımı

Bütün hayvanların bakımında olduğu gibi sultan papağanı bakımı da sevgi ve ilgi isteyen bir iştir. Öncelikle bu kuş türü soğuk havaya dayanıklı olmadığı için, bulunduğu ortamın sıcaklığı 15 derecenin altında olmamalıdır. Bulundukları kafesin içinde tahta bir tünek ve bu tüneğin üzerine kakalarını yapmalarına engel olacak bir düzenek hazırlanmalıdır. Kafesin düzenli olarak temizlenmesi, papağanınızı hastalıklardan uzak tutacaktır. Sultan papağanının tırnak ya da gagalarını kesmenize gerek yoktur, kendileri bu işi halledebilirler. Yaşam süreleri genellikle 20-30 yıl arasında olmasına karşın, iyi bir bakımla bu süreyi uzatmak mümkündür.

Sultan Papağanının Beslenmesi

Papağan türleri arasında en çok tercih edilenlerden biri Sultan Papağanıdır. Kökeni Avustralya’dır ve Hollanda üzerinden Türkiye’ye gelmiştir. Sultan papağanı özel bakım ve ilgiye gereksinim duyar. Kuşunuzu aldığınız andan itibaren ona göstereceğiniz ilgi ve sevgi ile orantılı olarak aranızdaki iletişim şekillenecektir. Sultan papağanı beslenmesinde çiğdem ve darı en çok bilinenlerdedir. Sert kabuklu yemişler dışında marul, salatalık ve lahana gibi sebzeler de yiyebilir.

Sultan Papağanının Eğitimi

Sultan papağanını evcilleştirmek istiyorsanız, kuşunuzu eve getirmeden önce yaşayacağı kafes ve ortamın hazır olmasına dikkat ediniz. Bu işi kuş kafeste iken yaptığınız taktirde papağanınızı ürkütürsünüz. İlk iletişim önemli olduğu için, mümkün olduğunca onu ürkütmemeye çalışmalısınız. Papağanınızın kafesinin bulunduğu yerin sizin de en fazla vaktinizin geçtiği yer olmasına özen gösterin. Sultan papağanını ilk 30 günlük süreçte asla kafesinden çıkarmayın. Bu süre zarfında sürekli olarak ona seslenin ve papağanınızla konuşmayı deneyin. Kafeste kaldığı süre boyunca sadece onu beslemek için el temasında bulunun. Bir süre sonra elinize gelmeye başlayacaktır. Elinize gelmeye başladığında papağanın evcilleşmesi için ilk aşama geçilmiş ve kafesinden çıkmaya hazır demektir.

Sultan Papağanının Sağlığı

Sağlıklı bir Sultan papağanı oldukça hareketli, iştahı yerinde 90-10 gram ağırlığında ve dik duruşludur. Gagası ve ayakları pürüzsüzdür. Kuşların tümü sadece ölüm belirtisi verir, öncesinde hasta olduklarını anlamak zordur.  Bu nedenle papağanınızdaki değişiklikleri ihmal etmeyiniz. Dışkısı sağlıklı olduğu dönemlerde ne çok katı ne de çok sıvıdır. Bir hafta boyunca çok sıvı ya da katı dışkılayan kuşunuzu mutlaka veterinere götürmelisiniz. Hareketlerindeki azalma da hastalık belirtisidir.