Bize Ulaşın -
Uzun Tüylü Kedi Türleri ve Bakımı
Uzun Tüylü Kedi Türleri ve Bakımı

Uzun Tüylü Kedi Türleri ve Bakımı

Uzun tüylü kedi ırkları, cinsleri hakkında bilgiler bulacağınız makalemizi inceleyin.

PERSİAN

Büyük Britanya asıllıdır. Başı yuvarlak, tüyü ince, yoğun, ipeksi ve uzundur (vücut kısımlarına bağlı olarak 10 cm ila 20 cm arasındadır). Bu nedenle tüylerini her gün ve özellikle de tüy dökümü sırasında taramalısınız. Ayrıca gözlerini de temizlemelisin. Sakin ve hareketsiz bir kedidir. Nazik ve şefkatlidir, diğer kediler, köpekler ve çocuklar ile iyi geçinir. Sessiz ve sakin bir yaşama ihtiyaç duyar.

KÖKEN: Birleşik Krallık, TÜY: Uzun, ÖMÜR: 12+, AĞIRLIK: 2,5 – 10 KG


ANKARA KEDİSİ

Bu kedi, adından da anlaşılacağı gibi, başkent Ankara’nın adını taşıyan bir Türk kedisidir. Vücudu ince ve zariftir, uzun bir kuyruğa sahiptir. Alışkın olduğu diğer kedi ve köpeklerle anlaşabilir. İnce kıllarından dolayı bakımı kolaydır. Sarılmayı sever.

Kafasında bir fikir edindiğinde, onun fikrini değiştirmek zor olabilir, ama o kadar çekici ki muhtemelen fikirlerine saygı duyacaksın.

KÖKEN: Türkiye, TÜY: Uzun, ÖMÜR: 12+, AĞIRLIK: -5 KG

 

BİRMAN

Yumuşak bir sesle iletişim kurar, özellikle akşam yemeğine ya da koltukta hoş bir kucaklaşmaya geldiğini hatırlatmak için. Kucaktan hoşlanır, tüylü bir bebek gibi kollarınızda rahatlar.

Kedi dostu köpekleri olan aileler için mükemmel bir seçimdir. Kendisine kibar ve saygılı davranan çocuklardan aldığı ilgiyi hisseder ve oyun oynamayı sever.

KÖKEN: Fransa, TÜY: Uzun, ÖMÜR: 12+, AĞIRLIK: 2,5 - 10 KG

 

SİBERİAN

Sibirya kedisinin, anavatanı ne kadar soğuk olsa da kendisi sıcaktır. İnsanları sever ve onların yanında olmak ister, bu sevecen kedi banyo dahil, sizi takip eder. Tüm okuma, TV izleme, bilgisayar çalışması ve yemek hazırlığınızda sizi yalnız bırakmasını beklemeyin. Kucağınız da oturması, gününün en güzel saatleri olabilir.

KÖKEN: Rusya, TÜY: Uzun, ÖMÜR: 12+, AĞIRLIK: 2,5 - 10 KG


İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız.

En popüler kedi ırkları

Tüysüz kedi cinsleri

Büyük kedi cinsleri

NORWEGİAN

Nazik ve arkadaş canlısı Norveç Orman Kedisi, aile üyelerine düşkün olmakla beraber, sürekli dikkat ve sevecenlik istemez.

Mükemmel bir kedidir, aşırı bakım gerektirmez. Ölü tüylerden kurtulmak için haftalık tarama yeterli olacaktır. Ancak, bunu bir alışkanlık haline getirmezseniz, tüyleri birbirine karışacak ve bu bir felakete yol açacaktır.

KÖKEN: Norveç, TÜY: Uzun, ÖMÜR: 12+, AĞIRLIK: 2,5 - 10 KG

MAİNE COON

İyi huylu ve etkileyici Maine Coon, birçok yaşam tarzına ve kişiliğe iyi uyum sağlar. İnsanlarla birlikte olmayı sever ve onları takip etme alışkanlığı vadır. Genelde bir kucak kedisi değildir, ama yakınınızda olmaktan hoşlanır. Ayrıca avıc kedi olarak yeteneklerini korur. Maine Coon'un bulunduğu bir evde hiçbir kemirgen güvende değildir. Herhangi bir kedi gibi tırmanabilir, ancak genellikle yer seviyesinde kalmayı tercih eder. Özellikle erkekler aptal davranışlara meyillidir.

KÖKEN: ABD, TÜY: Uzun, ÖMÜR: 12+, AĞIRLIK: 2,5 - 10 KG

 

RAGDOLL

Amerika Birleşik Devletleri'nden, büyük bir kafa ve yanakları vardır. Tüyüı orta uzunlukta, ipeksidir. Çok sessiz ve uysaldır, diğer kediler ve hatta köpeklerle iyi geçinir. Gürültüye ve yalnızlığa tahammül edemez. Çok sevecen ve sevimlidir, apartman hayatına iyi adapte olacaktır.

KÖKEN: ABD, TÜY: Uzun, ÖMÜR: 12+, AĞIRLIK: 2,5 - 10 KG

 

BRITISH LONGHAIR

Adından da anlaşılacağı gibi, bu kedi İngiltere'den. 3kg ile 7kg arasındadır, kaslı bir vücuda ve bacaklara sahiptir. Tüyü uzun ve ipeksidir. Sahibine bağlı ve çok eğlencelidir. Ancak dikkatli olun, kucağı pek sevmez.

KÖKEN: Birleşik Krallık, TÜY: Uzun, ÖMÜR: 12+, AĞIRLIK: -10 KG

 

BALİNESE

Bu yarı uzun tüylü kedilerin gizemli kökenleri Siyam ve Perslerin mutasyonları olabilir. Vücudu uzun ve narindir (Oryantal tip) ve badem şeklindeki gözler çok koyu mavidir. Bakımı kolaydır, haftalık tarama yeterli olacaktır. Dışa dönük, meraklı ve eğlencelidir, kuzeni Siyam'dan daha tatlıdır. Yalnızlığa tahammül edemez ve daima dikkat ister, bir oyun arkadaşı (kedi ya da köpek) çok iyi olabilir. Sahibini sever, güçlü egzersiz ve avcılık ihtiyaçları nedeniyle bir bahçeye iyi gelebilir.

KÖKEN: ABD, TÜY: Uzun, ÖMÜR: 12+, AĞIRLIK: -10 KG

 

CHANTILLY-TIFFANY

Amerika Birleşik Devletleri kökenlidir, bu kedi kesinlikle Tiffany ile karıştırılmamalıdır. Orta boyutlu ve altın gözlüdür. Tüyü orta uzunluktadır. Bakımı basittir, zaman zaman küçük bir fırça ile tarayabilirsiniz, ama kulağına dikkat etmeyi unutmayın. Aynı zamanda hoş bir sesi vardır.

KÖKEN: ABD, TÜY: Uzun, ÖMÜR: 12+, AĞIRLIK: -10 KG

 

COLORPOİNT

Colorpoint Shorthair, konuşkan ve düşüncelidir. Size tam olarak ne düşündüğünü, yüksek sesle söyleyebilir, dikkatinizi vermenizi ve tavsiyelerine uymanızı bekler. Colorpoints, sahipleri için son derece düşkündür. Otururken, bir Colorpoint Shorthair kucağınızda olacak ve geceleri büyük olasılıkla başı yastığının altında olacak şekilde seninle yatacak.

KÖKEN: Tayland, TÜY: Uzun, ÖMÜR: 12+, AĞIRLIK: -10 KG

 

HİMALAYAN

Amerika Birleşik Devletleri kökenlidir. Kısa bacaklı, iri, çok yönlü bir hayvandır! Büyük bir kemik yapısı, kalın omuzlar ve yuvarlak bir kafası vardır. Tüyleri uzun ve kalındır. Sık sık burun ve gözlerini temizleyin ve düzenli olarak tarayın. Daire yaşamına çok iyi uyum sağlayacak sessiz ve yumuşak bir kedidir. Enerjik ve sizin için iyi bir arkadaştır.

KÖKEN: ABD, TÜY: Uzun, ÖMÜR: 12+, AĞIRLIK: 2,5 - 10 KG

 

CYMRİC

"Longhaired Manx" olarak da bilinen bu kedi, Amerika Birleşik Devletleri kökenli Manx cinsindendir. Orta uzunlukta ve ipeksi tüyleri vardır, haftada bir kez tarayabilirsiniz. Birçok yabancıyı kabul eden ve diğer hayvanlarla iyi geçinen çok aktif bir oyuncu ve evcil hayvandır. Sosyallik ve yumuşaklığı onu çocuklar için mükemmel bir arkadaş yapar.

KÖKEN: Birleşik Krallık, TÜY: Uzun, ÖMÜR: 12+, AĞIRLIK: -10 KG

 

SELKIRK REX

Amerika Birleşik Devletleri'nden, bu kedinin güçlü kas, kemik ve iyi ayrılmış kalın bir kıvırcık tüyü vardır. Minimum bakım gerektirir, ayda iki kez taramak yeterlidir. Diğer kedi ve köpeklerle iyi geçinir, sakindir. Aynı zamanda çocuklarınız için mükemmel bir arkadaştır. Apartman hayatına çok iyi adapte olur. Ona "Kedi Koyun" da dendiğini biliyor muydun?

KÖKEN: ABD, TÜY: Uzun, ÖMÜR: 12+, AĞIRLIK: 2,5 - 10 KG

 

NEBELUNG

Aslen Rusya'dan, bu kedi yarı uzun tüylüdür. Vücudu ince ve şık, kuyruğu uzun, kulakları yüksek ve geniştir. Zaman zaman taramak, yeterli olacaktır. Canlı, eğlenceli, şefkatli, aynı zamanda çok zeki ve iyi bir arkadaştır. Apartman hayatına iyi adapte olur. Yabancılardan hoşlanmaz, ama aktif olarak aile yaşamına katılır. ( Nebelung kedisini inceleyin.)

KÖKEN: Rusya, TÜY: Uzun, ÖMÜR: 12+, AĞIRLIK: -10 KG

 

 

CALİFORNİAN REX

Adından da anlaşılacağı gibi, bu kedi Amerika Birleşik Devletleri yerlisidir. Silueti bir tazıyı andırır, kemerli sırt ve kırbaç kuyruğuyla çok güzel görünür. Bacaklarının üstünde durması balerin gibi görünmesini sağlar. Ancak en önemli özelliği tüyleridir, uzun dalgalar gibi ve ipeksi. Hem insanlarla hem de hayvanlarla iyi geçiinir, yalnızlıktan nefret eder, çok sosyal bir kedidir.

KÖKEN: ABD, TÜY: Uzun, ÖMÜR: 12+, AĞIRLIK: -10 KG

 

RAGAMUFFİN

Aslen Amerikan kökenli olan bu kedi, İran ve Himalaya kedisinin arasında geçen bir birleşmenin sonucudur. Vücudu kaslıdır, badem şeklindeki gözleri çok tatlı bir görünüm verir. Tüyleri tavşan gibi yoğun ve yumuşaktır. Güzel görünmesi için ara sıra tarayın. Son derece şefkatli, sakin ve çok uysal bir hayvandır. Oynamaya bayılır, biraz utangaçtır, kendi güvenliği için dışarıya bırakmayın.

KÖKEN: ABD, TÜY: Uzun, ÖMÜR: 12+, AĞIRLIK: 2,5 - 10 KG