Bize Ulaşın -
Kakadu Papağanı Beslenmesi ve Bakımı
Kakadu Papağanı Beslenmesi ve Bakımı

Kakadu Papağanı Beslenmesi ve Bakımı

Kakadu Papağanı

En konuşkan papağan türleri arasında yer alan Kakadu papağanı, gelişmiş taklit yeteneği ile tanınır. Konuşmaya başladıktan sonra çevreden duyduğu seslerin tıpkısını çıkartacaktır. Kedi miyavlamasını, köpek havlamasını hatta bebeğin ağlama sesini, bire bir çıkartan bir türdür. Bu sebeple de evde beslemek için tercih edilen türler arasında yer alır. Oldukça uzun ömürlü olan bu hayvan, yaklaşık olarak 40-90 yıl yaşamaktadır. Sülfür Kakadu, Goffin Kakadu, Beyaz Kakadu gibi birçok türleri vardır. Konuşma seviyesi orta olarak değerlendirilen bu türler, çabuk evcilleştirilme özelliğine sahiptir. 26 değişik türde olan bu hayvanlar, 32-40 cm arasında boya ulaşabilmektedir. Gösterişli kafa yapıları sayesinde şık bir görüntüleri vardır. Genellikle beyaz cinsten olurlar fakat bunun yanında kırmızı, gri, siyah karışık renkli cinsleri mevcuttur. Hatta mavi renk Kakadu Papağanı bulunmaktadır. Ülkemize getirilen ve satışa sunulan cinsler arasında yer alır.

Kakadu Papağanı Beslenmesi

Evde beslemek için en uygun papağan türleri arasında yer alan Kakadu papağanı, ses seviyesi oldukça yüksek olan ve fazla bağıran türler arasında yer alır. Bu sebeple ilk alındığı anda iyi eğitilmesi gereken hayvanlardır. Çabuk evcilleşen bu tür, fazla merakı ve oyuncu yeteneği ile bilinir. Kakadu papağanı genellikle sulu meyveler ile beslenir. Dut, çilek, üzüm gibi besinler doğal ortamında yaşayan Kakadu papağanının tercihidir. Bu sebeple evde beslenmesi için yine bu meyvelerin ağırlıklı olarak verilmesi, yanında ise çekirdek türü besinler verilmesi gerekir. Ahşapları kemirme özellikleri vardır. Bulunduğu ortamdaki ahşap eşyaları kemirecektir.

Kakadu Papağanı Bakımı

Kakadu papağanı uzun yalnızlıktan hoşlanmayan ve sürekli meşguliyet arayan kuşlardır. Bu sebeple kafeslerine aşırı bol oyuncak yerleştirilmeli ve gün içerisinde uzun süre hayvan ile ilgilenilmelidir. Her gün 5 saat kadar kafes dışına çıkartılmalı ve eğitime veya oyuna alınmalıdır. İlgi gösterilmeyen Kakadu papağanı, sürekli bağıracak çevreyi rahatsız edecektir. Yine yalnız kalan hayvan bir süre sonra değişik davranışlar geliştirir. Kendine zarar verme, tüylerini yolma ve derisini kanatma ihtimali vardır. Kakadu papağanı besleyenlerin özellikle bahar aylarında dikkatli olması gerekir. Çünkü değişen hormonlar sebebi ile hayvanın değişik huylar geliştirmesi mümkündür. Isırılma ihtimaline karşı yüze fazla yaklaştırmamak gerekir. Fakat iyi eğitildiğinde genelde zararsız hayvanlar olarak bilinir.

Kakadu Papağanı Konuşma Yeteneği

Kakadu papağanları iyi eğitildiğinde birkaç kelime konuşabilen bir cinstir. Fakat sadece konuşma yeteneği arayanların Kakadu Papağanını tercih etmesi önerilmez. Kakaduların dans yetenekleri müthiştir. Ayrıca yalnız kalmayı bilmeyen ve aşırı şımartılan Kakadu papağanı, sahibine aşırı bağlanır. Hatta sahibine yaklaşan kişilere zarar vermesi muhtemeldir. Çene yapıları oldukça güçlü olduğu için, kafesine mutlaka kemirebilecekleri ahşap eşyalar koymak gerekir. Aksi durumlarda evdeki tüm eşyaların kemirilmesi kaçınılmaz olacaktır. Papağan almak isteyen ama ilgilenecek vakti olmayan kişilerin Kakadu papağanı yerine daha uysal cinslere yönelmesi tavsiye edilir.