Basset Hound Köpek Cinsi Özellikleri ve Bakımı

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Minimum 500 yıllık bir geçmişe sahip olan Basset Hound köpek cinsi özellikleri ve bakımı günümüzde birçok hayvansever tarafından merak edilir.

Çocuklu ailelerin besleyebileceği en uygun köpek ırklarından biri olan Basset Hound köpek cinsi, sosis köpek olarak da isimlendirilir. Cana yakın ve oldukça sadık olan Basset Hound köpek cinsinin özellikleri ve bakımı ile ilgili merak edilen tüm sorulara bu yazının içeriğinden ulaşabilirsiniz.

Basset Hound Köpek Irk Kökeni

Basset Hound köpek cinsinin kökeni 1800’lere kadar uzanır. Sarkık derileri ile sevimli görünen Basset Hound köpek cinsi, ilk kullanıldığı yıllarda iz sürmek maksadıyla yetiştirilir. Fakat daha sonra Paris’te düzenlenen köpek şovunda bir üne kavuşur.

Cüce anlamına gelen Basset kelimesinden türeyen bu cins, kral ve kraliçenin taç giyme törenlerinde aktif olarak yer alır. Asil bir köpek olarak değerlendirilen Basset Hound köpek cinsi, 18.yüzyılda Fransa’da toplumun her kesimi tarafından kabul görür. Sarkık kulakları ve sevimli suratları ile dikkat çeken Basset Hound, müthiş koku alma yetileri sayesinde av köpeği olarak tercih edilir.

Basset Hound Köpek Irkı Özellikleri

Kısa gövdesi ve sarkık yüz yapısı ile dikkat çeken Basset Hound köpek özellikleri incelendiğinde birtakım fiziksel ve karakter niteliklerinden bahsedilebilir.

Fiziksel Özellikler

Diğer köpeklerin aksine farklı bir vücut yapısı bulunan Basset Hound, uzun gövde ve kısa bacaklara sahiptir. Minyatür bedenlerine kıyasla ağır bir kütleye sahip olan Basset Hound, kısa ve kaslı bacakları ile zorlu yollarda kolay bir şekilde yürüyebilir.

Bacak Yapısı

Gövdesine göre kısa bacak yapısı bulunan Basset Hound köpek cinsinin patileri oldukça büyüktür. Vücut kütlesi sayesinde güçlü köpek ırkları arasında yer alan Basset Hound, dengeli hareket eder.

Göz

Basset Hound köpek cinsinin göz yapısı diğer köpek ırklarına kıyasla çok farklıdır. Aşağı doğru çekilen göz yapısı nedeniyle dışarıdan bakıldığında üzgün bir surat ifadesini andırır.

Kulak

Basset Hound köpek cinsinin kulakları aşağı doğru sarkacak şekilde uzun bir yapıdadır. Katlı bir şekilde duruşu ile dikkat çeken Basset Hound köpek cinsinin kulakları kadifemsi bir görünüme sahiptir.

Kuyruk

Basset Hound köpek cinsinin kuyruğu sırtı ile aynı hizada yer alır. Kısa tüy yapısına sahip bu cinsin kuyruğu aşağı doğru sarkık bir şekilde görünür. Bu köpek cinsi mutlu veya heyecanlı olduğunda kuyruğu yukarı doğru kalkar.

Tüy

Basset Hound köpek cinsinin tüy yapısı kısa ve parlaktır. Oldukça sıkı bir şekilde dağılan tüy yapısına sahip olan Basset Hound’un derisi sarkık ve tazı görünümündedir. Peki, Basset Hound tüy döker mi? Basset Hound tabiatı gereği tüy döken bir köpek cinsidir.

Renk

Basset Hound köpek cinsinin belirli bir rengi yoktur. Peki, Basset Hound renkleri nelerdir? Bu cinsin sahip olduğu başlıca renkler; kahverengi-beyaz, siyah-beyaz, siyah, kahverengi ve beyaz-kızıl olarak sıralanabilir.

Karakter Özellikleri

Basset Hound köpek cinsinin karakteri sadık, uyumlu ve neşelidir. Sabırlı ve sessiz yapıları nedeniyle çocuklarla en iyi anlaşan köpek cinsleri arasında yer alır. Yemek yemeye oldukça meyilli olan Basset Hound köpek cinsi, sahiplerine karşı son derece sadık ve dost canlısıdır. Dolayısıyla çocuklu ailelerin rahatlıkla bakmaktan çekinmeyecekleri bir köpek cinsi olduğu söylenebilir.

Basset Hound sosyal mizaçları gereği çocuklarla ve çevresindeki evcil canlılarla iyi anlaşabilir. İnsanlar ve hayvanlarla kolay bir şekilde bağ kurabilen Basset Hound, nazik, uysal, sessiz ve sevimli bir köpek ırkı olarak karşınıza çıkabilir.

Basset Hound Köpek Cinsi Bakımı Nasıl Olmalı?

Sarkık derileri ile dikkat çeken Basset Hound bakımı zor mudur? Kısa ve parlak tüylere sahip Basset Hound köpek cinsinin tüy bakımı oldukça kolaydır. Haftada 2-3 defa düzenli olarak tarandığı ve banyo yaptırıldığı müddetçe tüylerinin arasında kalan pislikler kolay bir şekilde temizlenebilir.

Basset Hound köpek cinsinin uzun kulak yapıları nedeniyle en önemli bakım gerektiren aşama kulak temizlemedir. Uzun ve sarkık kulakları bulunan bu cinsin kulakları düzenli olarak temizlenmelidir. Aynı zamanda kulak bakımının takibini sağlamak için sevimli dostunuzu düzenli olarak veteriner kontrolüne götürmeniz gerekir.

Kısa gövde yapısına sahip olan köpek cinsleri arasında yer alan Basset Hound köpek cinsi obeziteye meyillidir. Yemek yemekten son derece zevk alan bu cinsin sahipleri, diyet köpek maması ile düzenli bir beslenme programı hazırlaması gerekir. Kulak, tırnak ve tüy bakımı düzenli olarak yapıldığı ve beslenme programına dikkat edildiği sürece Basset Hound köpek cinsi bakımı köpek sahipleri tarafından kolay bir şekilde sürdürülebilir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Basset Hound Köpek Cinsi Özellikleri ve Bakımı