Kaniş Köpek Cinsi ve Özellikleri

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kaniş köpek cinsi ve özellikleri son yıllarda oldukça sık konuşulmaya başlanmıştır. Poddle olarak da isimlendirilen bu cins çocuklarla da çok iyi anlaştığı için sıklıkla araştırılan bir konudur. Oyuncu ve sevimli olmalarından dolayı yeni köpek alacak kişiler Kaniş cinsine oldukça sıcak bakar. Bu cins çok uzun yaşayan bir türdür. Bakımına göre değişse de genelde 15- 20 sene aralığında yaşarlar. 

Kaniş Köpek Cinsinin Genel Özellikleri 

Kaniş köpek cinsi ve özellikleri bakılacak olursa gayet zarif, sevimli, zeki ve gururlu karaktere sahiptir diğer insanlarla ve evcil hayvanlarla oldukça iyi anlaşır. Aynı zamanda çocuklarla da oyun oynamayı çok sever. Yaşadığı aile ne kadar kalabalık olursa olsun o kadar sevecendir ki herkese yetecek kadar sevgisi ve enerjisi vardır. Kanişleri en özel kılan özelliklerinden biri keskin zekâsıdır. Çok zeki oldukları için eğitimleri de bu anlamda kolay olmaktadır. Verilen komutları neredeyse ilk seferde anlarlar. Bu sebeple sahiplerinin sözünden çıkmadan her komuta ayak uydururlar. Kanişler hem boyutlarından dolayı hem de her yere ayak uydurmalarından dolayı apartmanda yaşamaya kolayca uyum sağlarlar. 

Kanişler hem oyun oynamayı çok sever hem de eve gelen diğer yabancılarla da hemen oyun oynamaya alışabilir. Evde kedi ya da farklı bir köpek varsa da hemen anlaşır ve zorluk çıkarmaz. Kanişler sahiplerine ve aile fertlerine çok sağdık ve bağlıdır. Bu sebeple yalnız kalmaktan hiç hoşlanmazlar adeta korkarlar. Bu nedenle kaniş sahiplenmek isteyen kişiler evde farklı fertlerin bulunduracağından emin olmalıdır. Sahibinin işi çıktığı zaman kanişi yalnız bırakmamak onun psikolojik sağlığı için önemlidir. Özellikle uzun süre yalnız kalırsa depresyona kolay bir şekilde girebilir. 

Kaniş Köpek Cinsinin Bakımı

Kaniş köpek cinsi ve özellikleri dışında bakımı da bilinmelidir. Onlar için hiç atlanmaması gereken ve en önemli bakımları ise tüy bakımıdır. Kanişlerin tüyleri kıvırcık olduğu için ekstra bakıma ihtiyaç vardır. Her gün 1 kere rutin olarak fırça ya da köpek tarağıyla tüylerin taranması gerekir. Aynı zamanda tüyleri çok uzadığı zaman kısaltmak onları oldukça rahatlatır. Kaniş köpeklerin beslenmesi biraz daha farklıdır. Her canlı gibi yeterli ve dengeli beslenmesi önemliyken onlar için Premium köpek maması çeşitlerinden tüketilmesi tavsiye edilir. Aynı zamanda günlük yürüyüşe de devamlı çıkarılmalıdır. Aksi takdirde enerjisini evde atamayacak ve evin belli yerlerini kemirecektir. 

Dışarıda gezdirirken de güvenliği açısından tasma takması gerekir. Özel ırklarda genelde sağlık sorunları görülürken kaniş köpeklerde çok fazla sağlık sorunuyla karşılaşılmaz. Fakat genelde diş sorunları görülmektedir. Bu nedenle dişleri düzenli olarak fırçalanmalı ve veteriner hekimdeki kontrolleri düzenli yapılmalıdır. Aynı zamanda tırnakları uzadıkça içe doğru kıvrıldığı için düzenli olarak kesilmelidir. Kaniş köpeklerin hem beslenmesine hem de özel bakımlarına dikkat edildiği sürece uzun ve sağlıklı kaşarlar.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kaniş Köpek Cinsi ve Özellikleri