Köpeğim için En Uygun Şampuan Hangisi?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Evde köpek besleyen hayvan severler bazen en uygun şampuan arayışına girmektedir. Bu nedenle köpeğiniz için en uygun şampuanı seçerken cilt yapısına ve tüylerine dikkat etmeniz gerekir. Çünkü kullanılacak şampuanın tüylerin kolayca fırçalanmasına olanak tanıması önemlidir. Ayrıca minik dostunuzun cildinin tahriş olmaması da şarttır. En uygun şampuan seçiminde köpeğinizin üzerinde deneme yapmamanız şiddetle önerilir. Çünkü cildi tahriş olan köpekler son derece stresli olur ve iştah kaybı yaşayabilir. O halde köpekler için özel üretilen şampuanları kullanarak pH dengesine uyum sağlamalı ve cildinin tüm özelliklerine göre seçim yapmalısınız.

Köpeğim için Hangi Şampuanı Seçmeliyim?

Bu konuda destek almak için veterinere danışabilirsiniz. Örnek olarak kısa tüylü köpekler için cildi besleyen şampuanlar, uzun tüylü köpekler için de yıkama sonrası tüylerin kolayca taranabileceği bir şampuan seçmeniz gerekiyor. Eğer köpeğinizin tüyleri koyu ise Aloe Vera içerikli bir şampuan seçmeniz önerilir. Bu içeriğe sahip olan şampuanlar kaşıntıya karşı son derece güzel sonuçlar verir.

Yulaflı şampuanlar hafif alerjik ciltler, kepekli, pullu ve kuru ciltler için uygun olacaktır. Aşırı tüy döken köpekler için dökülme karşıtı şampuanlar, tüylerin sararmaması için de beyaz tüyler için hazırlanan şampuanlar tercih edilmelidir. Son olarak köpeğinizde kene ya da uyuz oluşumunu engellemek için anti parazit içerikli şampuanlar kullanabilirsiniz.

Köpeğinizi yıkarken şampuanın sonuç vermesi adına şampuanladıktan sonra güzelce durulamanızı gerekmektedir. Tüylerin daha güzel görünmesi için de fırçalamayı özenle tamamlamanızda yarar var. Piyasada köpek şampuanı konusunda çok sayıda alternatif bulunmakla beraber saç kremi ve saç maskelerini de kullanabilirsiniz. Bazı köpek sahipleri yıkamak için hayvan kuaförlerine gidebilir. Bu durumda tercih ettiğiniz şampuanı yanınızda götürmenizde yarar var.

Bu konuda bilinmesi gereken bir durum daha var. Köpeğinizin koku alma duyusu çok geliştiğinden, tercih ettiğiniz şampuanı sevip sevmediğini anlayabilirsiniz. Haliyle köpeğinizin tercihine de saygı göstermeniz gerekecektir. Yoğun ve aşırı bir şekilde koku alabilen köpekler hangi şampuan ile daha mutluysa şampuanı değiştirmeden ve cildine zarar vermeden yıkamaya devam edebilirsiniz. Çünkü size güzel gelen kokuları, köpeğiniz bazen beğenmeyebilir.

Sıradaki içerik:

Köpeğim için En Uygun Şampuan Hangisi?