Köpeklerin Alması Gereken Vitamin Türleri

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sağlıklı yaşamaları için köpeklere vitamin olarak ne verilir? İnsanlarda bağışıklık sistemini güçlendirmek, enerji artırmak, halsizliği gidermek ve hastalıklardan korunmak için vitamin takviyelerine ihtiyaç duyulur. Köpeklerde de durum benzer şekildedir. Onlarında hayatlarını sağlıklı bir şekilde sürdürmeleri, kemik, kas, doku ve bağırsak gibi iç organlarının gelişimlerini tamamlamak için vitamin takviyeleri faydalı olabilir. Peki köpeklerin sağlıklı yaşamı için önem arz eden vitamin türleri nelerdir, inceleyelim.

Köpekler Hangi Vitaminlere İhtiyaç Duyar?

Köpekler yaşamı boyunca ihtiyacı bulunan vitamin, mineral ve proteinleri tükettikleri kaliteli kuru mamalardan alırlar. Fakat zaman zaman bazı hastalıkların iyileşme sürecini hızlandırmak ve genel vücut sağlığını korumak için vitamin takviyelerinden faydalanmak gerekebilir. Peki, köpeklerde vitamin eksikliği nasıl giderilir? Köpeğinizin vitamin takviyesine ihtiyaç duyup duymadığını gösterdiği bazı davranış belirtileri ile anlamanız mümkündür. Köpeğinizde gözlemlediğiniz vitamin eksikliği belirtilerini gidermek için tüylü dostunuzun cinsine, yaşına ve kilosuna uygun miktarda bazı vitamin türlerini takviye etmeye başlayabilirsiniz.

Köpeklerde A Vitamini

A vitamini göz sağlığı ile doğrudan ilişkilidir. Köpeğinizin görme problemi yaşaması veya görme yetisinin zayıflaması gibi durumlarda A vitamini takviyesi sağlayabilirsiniz. A vitamini aynı zamanda köpeklerde büyüme ve bağışıklık işlevinin gelişmesine fayda sağlar.

Köpeklerde B Vitaminleri

Köpeklerin sağlığı ve gelişimi açısından en önemli vitamin B vitamin grubudur. B vitamin grubu içerisinde; B1, B2, B6, B8, B9 ve B12 vitaminleri yer alır.

B1 vitamini Tiamin olarak da adlandırılır. B1 vitamin takviyesi, köpeklerin hücresinde ihtiyaç duyulan enerji düzenleme işlevini yerine getirir. Diğer B grubu vitaminleri köpeklerin cilt ve tüy sağlığı açısından oldukça önemlidir. Grup içerisinde yer alan B9 vitamini ise, köpeklerin hamilelik döneminde hücrelerin artmasına ve DNA sentezleme işlevinin yerine getirilmesine yardımcı olur.

Köpeklerde sıklıkla görülen kansızlık, köpeklerde B12 eksikliği belirtileri arasında yer alır. Kırmızı kan hücrelerinin üretilmesini sağlayan B12 vitamini, protein sentezinin gerçekleşmesine katkı sağlar.

Köpeklerde C Vitamini

Köpeklerin yaşamı için değerli bir antioksidan kaynağı olan C vitamini, zaman zaman takviye edilmesi gereken bir vitamin türüdür. Köpeklerin vücudunda gezinen zararlı mikroorganizmaların temizlenmesini sağlayan C vitamini aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirerek iltihaplanmayı azaltır.

Köpeklerde D Vitamini

D vitamini, kas ve kemik gelişimi açısından önemli bir vitamin değeridir. Peki, köpeklere D vitamini verilir mi? Köpekler D vitamini olmadan kemik ve kas gelişimini tamamlayamaz. Vücudun kendisinin ürettiği D vitamini zaman zaman yetersiz kalarak, dışarıdan takviye edilmesi gerekebilir. D vitamini köpeklerin vücutlarında bulunan kalsiyumun düzenlenmesinde aktif olarak görev alır. Eksikliğinde eklem problemleri ve raşitizm gibi hastalıkların oluşabildiği D vitamini, idrar aracılığı ile fosfor kaybının azalmasını sağlar.

Köpeklerde E Vitamini

Yağda çözünen vitamin grupları arasında yer alan E vitamini, köpeklerin gelişimi açısından önemli bir yere sahiptir. Köpeklerde oksidasyon problemlerine karşı koruma sağlayan E vitamini, nörolojik ve kalp rahatsızlıklarının da önüne geçebilir. Köpeklerde E vitamini takviyesi, onların yaşlanma sürecini yavaşlatabildiği gibi bağışıklık sistemlerinin güçlenmesinde de etkili bir role sahiptir.

Köpeklerde K Vitamini

Köpeklerde anemi, K vitamini eksikliği belirtileri arasında yer alır. Köpeklerin beyninde, cildinde ve sindirim sistemlerinde kanamalar görülebilir. K vitamini ise, kanın pıhtılaşmasını sağlayarak kanamaları durdurur. Böylece köpeklere vitamin verilmeli mi? Diye merak eden kedi sahipleri için verilmesi gereken vitamin türlerini; A, B, C, D, E ve K vitamini olarak sıralayabiliriz.

Patili dostunuzun vitamin ihtiyacını karşılayabilmek için petlebi.com üzerinden Vet’s Plus ürünlerini inceleyebilir, köpeğinizin ihtiyacına en uygun ürünleri seçebilirsiniz; https://www.petlebi.com/vet-s-plus/kopek-vitamin-ve-ek-besini

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Köpeklerin Alması Gereken Vitamin Türleri