Köpekler Günde Kaç Saat Uyur?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Köpekler günde kaç saat uyur sorusu özellikle yeni bir köpek sahiplenmiş kişiler tarafından merak edilmektedir. Her canlı gibi uyuyarak vücutlarını dinlendiren köpeklerin ne kadar uyumaları gerektiği, hayatlarının hangi dönemlerinde olduklarına göre değişir. Köpeklerin uykuya ihtiyaç duydukları süre köpeklerin yaşlarına, ırklarına ve gün içerisindeki aktivitelerine göre de değişir.   

Yavru Köpekler Günde Kaç Saat Uykuya İhtiyaç Duyar?

Köpeklerin hayatları boyunca en çok uyudukları dönem yavru oldukları dönemdir. Tıpkı insanlar gibi, köpekler de bebeklik dönemlerinde gelişip büyüyebilmek için uykuya ihtiyaç duyar. Köpeklerin ırklarına göre bu süre değişiklik gösterse de yavru köpekler günde kaç saat uyur sorusuna 18-20 saat cevabı verilebilir. Vücutlarının yetişkinlik dönemine geçebilmek için yaptıkları hazırlık, en yoğun olarak uyku esnasında gerçekleşir. Yavru köpeklerin günlerinin neredeyse tamamını uyuyarak geçirmelerinin pek çok sebebi bulunur. Bu sebeplerden ilki, uyanık oldukları zamanlarda gerçekleştirdikleri aktivitelerin onları yoruyor olmasıdır. Yavru bir köpek sahiplenen kişiler, köpeklerinin oyun esnasında ya da yemek yerken bile uykuya daldığını gözlemeyebilir. Bunun sebebi, tüm bu aktivitelerin yavru köpekler için oldukça yorucu olmasıdır. 

Dolayısıyla yavru köpekler sağlıklı şekilde yetişip, büyüyebilmek için en fizyolojik ihtiyaçları arasında en çok uykuya ihtiyaç duyar. Yavru köpeğiniz için alacağınız köpek yatakları ya da ona özel olarak hazırlayacağınız uyku alanı, uykusunun çok daha verimli olmasını sağlayacaktır. 

Yetişkin Köpekler Günde Kaç Saat Uykuya İhtiyaç Duyar?

Köpekler zaman içerisinde büyüyüp, yetiştiklerinde uyku alışkanlıkları da değişir. Ancak bu durum yetişkin köpeklerin uykuya ihtiyacı olmadığı anlamına gelmez. Her canlı gibi köpekler de hayatlarının hangi döneminde oldukları fark etmeksizin dinlenebilmek için uykuya ihtiyaç duyar.

Köpekler oldukça zeki canlılar olmaları sebebiyle, hayatlarında belirli rutinler oluştururlar. Özellikle köpeklerin uyku düzenleri gibi rutinlerini, sahiplerinin rutinlerine benzer şekilde oluşturdukları görülür. Yetişkin köpeklerin kendilerine ve sahiplerine göre oluşturdukları bu uyku rutinine etki edecek pek çok etken bulunur. Köpeklerin ırkları ya da çevresel faktörler gibi etkenler, yetişkin köpeklerin kendileri için oluşturdukları uyku rutinlerini dolayısıyla uyku sürelerini direkt olarak etkiler. 

Yetişkin köpeklerin günün 12 ila 14 saatini uykuda geçirdikleri görülür. Ancak daha büyük ırk köpeklerde bu süre artabileceği gibi, çevresel faktörler ya da köpeğin karakteri gibi özellikler de sürenin değişiklik göstermesine neden olabilir.  

Yaşlı Köpekler Günde Kaç Saat Uykuya İhtiyaç Duyar?

Köpeklerin uyku düzenleri kendilerine ait olsa da insanlara benzer yanları olduğu söylenebilir. İnsanların yaşlandıkça gençlik dönemlerinden daha fazla uykuya ihtiyaç duymaları durumu, köpekler için de geçerlidir. Yaşlı köpeklerin günde 16 ila 18 saat boyunca uyumaları normaldir. Köpeklerinin bu süreler boyunca uyuduğunu gözlemleyen kişilerin herhangi bir kaygı duymasına gerek yoktur.

Ancak köpeklerin yaşlılık dönemlerinde sağlıklarına daha fazla dikkat edilmesi gerektiğini unutmamak gerekir. Köpekler için belirtilen tahmini uyku süreleri bulunsa da her köpeğin karakteri birbirinden farklıdır. Aynı ırk ve aynı yaşlarda bulunan köpeklerin uyku sürelerinde dahi değişiklikler olduğu görülebilir. Dolayısıyla köpekler günde kaç saat uyur sorusuna tek bir yanıt vermek mümkün değildir. Köpeğinizin uykularını takip etmek için uyku rutinine hakim olmanız gerekir. Hayatlarının herhangi bir döneminde yeteri kadar uyuyamayan köpeklerin çeşitli davranış bozuklukları yaşadıkları görülebilir. Her köpek için uyku süresi değişiklik gösterse de köpeklerin günlerinin büyük bir bölümünü uyurken geçiriyor olmalarının oldukça doğal ve normal olduğu bilinir.  

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Köpekler Günde Kaç Saat Uyur?