Köpekler Neden Birbirini Koklar?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Köpeklerle ilgili hayvanseverlerin yaptığı araştırmalardan biri de onların neden birbirini kokladığıyla ilgilidir. İyi bir gözlemci bu şirin canlıların birbirleriyle karşılaştığı zaman koklama davranışı sergilediğini fark edecektir. Bu durumda köpekler neden birbirini koklar sorusu akla gelir. Daha arka bölgelerinden birbirini koklamaya başlayan köpeklerin bu davranışının altında farklı nedenler bulunuyor. Yazımızın devamında çokça merak ettiğiniz ‘köpekler neden birbirini koklar’ sorusunun yanıtlarını bulabilirsiniz.

Köpeklerde Koku Alma Duyusu

Köpeklerde koku alma duyusunun son derece gelişmiş olduğu biliniyor. Ayrıca güçlü bir koku hafızasına sahip olan şirin dostlarımızla ilgili bir örnek verecek olursak; köpekler daha önce karşılaştıkları köpeklerin kokusunu unutmaz ve yıllar sonra karşılaşsa bile rahatlıkla hatırlarlar. Havada dolaşan tüm maddeleri koklayabilen köpeklerin bu duyuları, verilen eğitimlerle aşağıdaki durumları tespit etmek içindir;

 • Patlayıcı maddeler
 • Moloz altında kalan insanlar (Deprem sonrası kurtarma)
 • Denizde boğulan cansız bedenler
 • Uyuşturucu maddeler
 • İnsanlarda bulunan farklı kanser türleri

Şimdi köpekler neden birbirini koklar sorusunun detaylı yanıtlarını paylaşıyoruz.

Kimyasal İletişim Kurma

Köpek dostlarımız birbirlerini kokladığında kimyasal iletişim kurmaktadır. Özetle anal bezler, kimyasal iletişim bilgilerini salgılar. Anüsün her iki kısmında da bulunan anal bezler, köpeklerin koku alma duyusunu doğrudan etkileyen salgılar üretmektedir. 1975 yılında ABD’de yapılan bir araştırmada bu salgıları meydana getiren kimyasalların aslında birtakım yağ asitleri ve trimetilamin bileşiği olduğu kanıtlanmıştır.

Köpeklerin koklarken topladığı kimyasal bilgiler aslında birbirleriyle olan iletişimlerini güçlendirir. Köpeklerde duygusal ve fiziksel durumların şifresinin yer aldığı Sapn kemiği ve Jacobson uzvu, genetik durumları belirleyen bir koku sistemine sahiptir. Ayrıca burun ve ağız arasındaki Vomer kemiği de aynı işlevi gördüğünden köpekler başka bir köpek hakkındaki bilgilere ancak koklama aktivitesiyle ulaşmaktadır.

Sosyalleşme

Sevimli dostlarımız kimyasal iletişim kurarken ayrıca sosyalleşebilmek amacıyla birbirinin arkasını koklayabilir. Çok gelişmiş olan koku alma duyusu insanlara göre 10.000 – 100.000 kat arasındadır. Bu yüzden köpeğin farklı bir köpeğin anal bölgesini koklaması halinde en son ne tükettiği, fiziksel hali ve ruhsal durumu ile cinsiyeti hakkında bilgi sahibi olmaktadır. 

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Köpekler Neden Birbirini Koklar?