Köpeklerde Sürekli Gaz Çıkarma 

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Köpeklerde sürekli gaz çıkarma durumu, köpek sahiplerinin farklı dönemlerde tanıklık ettikleri bir durumdur. Hayvanseverler arasında en popüler canlılar arasında bulunan köpekler, kendilerine ait davranışları ve karakterleri ile en farklı hayvanlar arasında bulunur. Eğer köpeğinizin daha önce gaz çıkardığına şahit olmadıysanız, bu durumu ile karşılaştığınız ilk an oldukça şaşırtıcı olabilir. Çoğu zaman için köpeklerin gaz çıkartması doğal bir durumdur ve kaygılanmanızı gerektirecek herhangi bir problemi içermez. Ancak köpeklerin gaz çıkarması durumu sürekli olarak devam ediyorsa, bu durum başka problemlere işaret ediyor olabilir. 

Köpekler Neden Gaz Çıkarır?

Köpeklerin gaz çıkarması en genel tanımıyla sindirim sistemlerinde biriken gazı vücut dışına atmaları olarak aktarılabilir. Köpeklerin sindirim sistemleri içerisinde vücudunda kullanılacak gıdaları parçalayan bakteriler bulunmaktadır. Köpeklerin sağlıkları ve vücut bütünlükleri adına oldukça önemli olan bu bakteriler, köpeklerin gaz çıkarmasına neden olan etken olarak da düşünülebilir. 

Köpeklerin gaz çıkarmasında meydana gelen çeşitli değişiklikler, herhangi bir hastalığa ya da probleme dikkat çekebilir. Normalden çok daha fazla, sürekli olarak gaz çıkarıyor olması ve bu esnada kötü bir koku yayılması, çeşitli hastalıkların belirtisi olarak meydana gelebilir. Eğer köpeğiniz bu gibi bir problem ile karşı karşıya kaldıysa, bir süre gözlem altında tutmanız önerilir. Sürekli olarak gaz çıkarmasının yanı sıra ishal ya da kabızlık ve karın bölgesinde şişlik ya da hassasiyet gözlemliyorsanız, bu durum köpeğinizin bir sağlık problemi yaşadığını göstermektedir. 

Köpeklerde gaz çıkarmanın bir problem olup olmadığını anlamak için öncelikle gaz çıkarma nedenlerine odaklanmak gerekir. Yanlış beslenmeden, sağlık sorunlarına uzanan geniş bir listeye sahip olan bu nedenler, köpek sahipleri tarafından sıklıkla araştırılmaktadır. 

 • Hava Yutma: Köpeklerin gaz çıkarmasının en belirgin sebebi hava yutmalarıdır. Köpeklerin hava yutmaktan kaynaklı olarak gaz çıkarmaları tamamen normal ve doğal bir durumdur. Tekrarlamıyor ya da sürekli hale gelmiyorsa endişelenecek bir problem olmadığı anlamına gelir. Yuttukları havayı ağızlarından çıkartamadıkları durumlarda gaz olarak dışarı atarlar. Çeşitli köpek ırklarının, diğer türlere göre çok daha sık şekilde gaz çıkardığı bilinmektedir. Köpeğinizin yemek yerken daha sakin ve yavaş olmasını sağlayarak bu problemin önüne geçmek mümkündür. 
 • Yanlış Beslenme: Köpeklerin beslenme alışkanlıklarını hayatlarını direkt olarak etkiliyor olması sebebiyle, önemli bir yere sahiptir Yanlış bir beslenme düzenine sahip olan ya da kendisi için uygun beslenmeyen köpeklerin, diğer köpeklere göre daha sık gaz problemi yaşadıkları görülür. Eğer tükettiği besinlerin içerisinde yoğun miktarda bakliyat varsa, bu durum köpeklerin gaz problemi yaşamasına neden olabilir. Sindirimini kolaylıkla gerçekleştirebileceği mamalar tercih edilerek bu sorunu ortadan kaldırmak mümkün hale gelmektedir. 
 • Sağlık Problemleri: Eğer köpeğinizin gaz çıkarmasının nedenleri hava yutma gibi doğal bir etken ya da yanlış beslenme değilse, sağlık problemleri olabilir. Özellikle sindirim sistemlerinde meydana gelen sağlık problemleri köpeklerde sürekli gaz çıkarma durumuna neden olabilir. Bağırsak hastalıkları, parazitler, enfeksiyonlar, kanser ya da alerji gibi pek çok farklı sebep dolayısıyla meydana gelen bu durumun çözümü için bir veteriner hekime başvurmak gerekir. 

Köpeklerin Sürekli Gaz Çıkarması Nasıl Önlenir?

Eğer köpeğinizin gaz çıkarmasına neden olan durum doğal etkenler ya da beslenme ise bu problemlerin çözülmesi ile gaz çıkarma durumu da ortadan kalkacaktır. Ancak aldığınız önlemlere rağmen köpeğiniz sürekli gaz çıkarmaya devam ediyor bunun yanı sıra ishal ya da kabız gibi sindirim problemleri yaşıyorsa, vakit kaybetmeden bir veteriner hekime başvurmanız gerekir. 
Köpeklerde sürekli gaz çıkarma durumuna ne gibi etkenlerin ya da hastalıkların sebep olduğu veteriner hekimler tarafından yapılan muayeneler ile anlaşılacak ve uygun görülen tedaviye başlanacaktır.

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Köpeklerde Sürekli Gaz Çıkarma