Kedi Çiminin Yararları 

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kedi çiminin yararları, sindirim sistemine katkıları dolayısıyla pek çok kedi sahibi tarafından tercih edilen kedi çimi hakkında araştırılan bir konudur. Kedilerin tükettikleri bir ot olarak bilinen kedi çimi, çeşitli yararları sebebiyle kedi sahipleri tarafından tercih edilen bir ürün olarak bilinir. Kedi çimleri, farklı tohumların çimlendirilmesiyle kediler için özel olarak üretilmektedir. Arpa, buğday, çavdar veya yulaf gibi bitkilerin tohumlarının kedi çimi için tercih edildiği bilinmektedir. 

Kedi çimlerinin tamamen doğal olması, kedi sahiplerinin içlerini rahatlatan bir özelliktir. Kedi çimlerini içeriklerinde herhangi bir ilaç, yapay ya da zehirli madde barındırmıyor olması, en büyük avantajları arasında gelir. Farklı bitkilerin tohumlarından üretiliyor olmaları sebebiyle, çeşitli aromalara sahip olan kedi çimlerinin ekimi oldukça basit bir işlemdir. Çoğunlukla hazır paketlerde satılan kedi çimlerini dilediğiniz çeşidini tercih edebilirsiniz. 

Kedi Çimlerinin Çeşitleri

Kedi çimlerinin tohumlarının farklı olması, kediler için farklı tat ve aromalara sahip olabilmelerini sağlar. Kedi çiminde ağırlıklı olarak yulaf kullanılması, bu aromaya sahip çimlerin tatlı ve aromatik olmasını sağlar. Ayrıca yulaf içeriğinde bulundurduğu lifler dolayısıyla kedilerin vücutlarında kolaylıkla çözülebiliyor olması sebebiyle de sıklıkla tercih edilir. Kedilerin sindirimlerine yardımcı olan kedi çiminin farklı aromalar ile satılması kedilerin damak tatlarının gelişebilmesi adına da fayda sağlar. 

Yulaftan üretilen kedi çimleri protein açısından da zengin ve yüksek besin değerlerine sahip olması sebebiyle, pek çok kedi sahibinin ilk tercihi olmaktadır. Ancak yulaf kadar buğday ve çavdar da kedi çimi için tercih edilen tohumlar ve aromalar arasında bulunur. İçeriklerinde bulundurduğu yüksek amino asit sayesinde kedilerin bağışıklıklarını güçlendiren kedi çimleri, esnek bir yapıya sahip olmaları sebebiyle kediler için eğlenceli bir aktivite haline gelebilir. Tatlı aroması sayesinde kedilerin dikkatini çeken arpa tohumu da kedi çiminde kullanılan tohumlar arasında bulunur. Kedilerin sindirimine yardımcı olan ve yüksek vitamine sahip çimler arasında gelen kedi çiminin yararları oldukça uzun bir listeye sahiptir. 

Kedilerin Kedi Çimi Yememesinin Nedenleri

Mide ve bağırsak problemi başta olmak üzere çeşitli hazımsızlık sorunlarını doğal yollardan çözmeyi sağlayan kedi çimi, pek çok kedi tarafından oldukça sevilmektedir. Kedi çimlerinin içerisinde bulunan vitamin ve minerallerin de kediler için oldukça yararlı ve sağlıklı olması, kedi sahiplerinin kedilerini çimlere yöneltmesini sağlar. Ancak bazı kedi sahipleri, kedilerinin kedi çimi yemedikleri ile karşılaşabilir. Kediniz kedi çimini tüketmiyorsa, bu durumda bir sindirim problemi yaşamadığını anlayabilirsiniz. Bu duruma kaygı duymanıza gerek yoktur. Çimi kedinizin ulaşabileceği bir yere koymalısınız. Bu sayede bir sindirim probleminde içgüdüsel olarak çime yönelecek ve yiyecektir. 

Yavru Kedilerde Kedi Çimi Tüketimi

Kedi çimi içerisinde bulunan çeşitli mineral ve vitaminler, kedilerin sindirim sistemlerine pek çok fayda sağlar. Beslenme alışkanlıklarını bireysel olarak gerçekleştirebilen tüm kediler, kedi çimini rahatlıkla tüketebilir. Kediler bağışıklıkları güçlü hayvanlar olsa da çeşitli dönemlerde demir, vitamin ya da mineral eksikliği ile karşı karşıya kalabilir. 

Tüm bu eksiklikleri için tükettikleri çim kedi çiminin yararları olarak bilinir. Özellikle mama tüketimine yeni geçmiş ya da farklı bir mama tüketmeye başlayan kediler  ishal ya da kabızlık gibi bağırsak problemleri ile karşılaşabilir. Bu problemlerin çözülmesi de kedi çimi sayesinde mümkündür. Bağırsak ve sindirim problemlerini doğal ve bitkisel yollarla çözen kedi çimi, dışkılarının rahatsız edici bir kokuya sahip olmasını da engeller. Kedilerin bağışıklığını yükselterek, hastalıklara karşı koruma sağlayan kedi çimi, kediler tarafından oldukça sevilmektedir. Kedi çimini kedinizin ulaşabileceği bir yere koyarak, istediği zaman tüketebilmesini sağlayabilirsiniz. Siz de uygun fiyatlı kedi çimine petlebi.com üzerinden ulaşabilirsiniz. https://www.petlebi.com/kedi-urunleri/vet-s-plus-tuy-yumaklarinin-atilmasina-yardimci-100-dogal-kedi-cimi.html

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kedi Çiminin Yararları