Kedi Maltı Nedir, Kedilere Ne Sıklıkla Kedi Maltı Verilir?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Aslına bakılırsa birçok kedi sahibinin yakından tanıdığı bir ürün olarak kedi maltı nedir ne işe yarar? Günümüzde birçok kedi sahibi kedi maltını evcil dostları için kullansa da birçok evcil sever kedi maltının işlevi hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilir. Bu içerikte kedi maltının hangi durumlarda kullanıldığı, kullanım miktarı ve olası zararlarından bahsedilecektir.

Kedi Maltı Nedir? Ne İşe Yarar?

Kedi maltı ne için kullanılır? Kediler bilindiği üzere kişisel temizliklerine düşkün olduğu için, günün büyük bir çoğunluğunda kendilerini yalayarak temizler. Sokakta yaşayan kediler kendilerini yaladıktan sonra yuttukları tüylere dışarıdaki yeşillik alanlara kusar. Fakat ev içerisinde yaşayan sevimli dostlarımızın böyle bir ihtimali bulunmadığı için yuttukları tüyler midesinde birikir. Midesinde biriken tüyler ise, kedinizde zaman içinde hazımsızlık problemini beraberinde getirir. Kedi maltı, içeriğindeki yağ bileşenleri sayesinde hazmı kolaylaştırıp kedinizin midesinde biriken tüyler dışkı yolu ile kolay bir şekilde dışarı atılır.

Kediler temizlenmek amacıyla tüylerini yaladığında midesinde biriken tüyler zamanla ince bağırsakta tıkanma yapmaya başlayabilir. Bağırsak tıkanması ise kedilerde kabızlık problemini tetikler. Bunun olmaması için kedi maltının içeriğindeki kaliteli yağlardan yararlanabilirsiniz. Kedi maltı tüylerin bağırsaktan geçişini kolaylaştırıp, bağırsak tıkanmasını engeller.

Kedi maltının işlevlerinden bahsederken tüy sağlığına bulunduğu katkıdan bahsetmemek olmaz. Özellikle B vitamini değeri yüksek olan kedi maltı tercih ettiğinizde kedinizin tüy dökümü yavaşlayıp, dökülen tüylerin yerine daha sağlıklı ve parlak tüyler gelmektedir. Böylece kediniz için doğru bir kedi maltı seçerek, onun hem sindirim sistemi hem de tüy sağlığına olumlu yönde katkıda bulunabilirsiniz.

Kedi Maltı Nasıl Kullanılır?

Tüp halinde satılan kedi maltı nasıl kullanılır? Kedilerin birçoğu kedi maltının tadını beğendikleri için, tüketmekte herhangi bir problem yaşamazlar. Kedi maltı her gün düzenli olarak fındık büyüklüğünde, yani işaret parmağının yarısından biraz fazla olacak miktarda tüketilmesi gerekir. Tüpten sıkarak verdiğinizde kediniz malt macununu severek yiyecektir. Fakat bazı kediler aromalarından dolayı kedi maltına pek sıcak yaklaşmazlar. Böyle bir durumda kedinizin sindirim sistemi ve tüy sağlığını korumak için patisine biraz sıkabilir, böylece patisini yalayarak temizlerken malt macununu da tüketmiş olacaktır.

Kedi Maltı Kedilere Zarar Verir Mi?

Kedi maltının düzenli ve önerilen dozda kullanıldığı takdirde hiçbir zararı bulunmaz. Gün içinde bir defa ve fındık büyüklüğünü geçmeyecek şekilde kedinize kedi maltı verebilirsiniz. Düzenli olarak tüketmesi halinde tüy ve sindirim sistemi sağlığı açısından olumlu etkilerini görmesi mümkün olabilir. Fakat sağlık problemi olan kedinize malt macunu vermeden önce zarar verip vermeyeceği konusunda veteriner hekime danışmanız gerekir. Aksi takdirde içeriğindeki herhangi bir etken madde sağlık problemini tetikleyebilir.

Peki, kedi maltı tüy dökümünü azaltır mı? Kediniz için malt macunu seçerken içeriğini dikkatli olarak incelemelisiniz. İçeriğinde yüksek miktarda B2 vitamini olan kedi maltları, kedilerin tüy dökme hızlarını yavaşlatır. Böylece kedi maltının düzenli kullanımı sonucunda kediler sağlıklı tüylere kavuşur.

Kedilere Ne Kadar Kedi Maltı Verilir?

Kedinizin sindirim sistemi sağlığını desteklemek ve sağlıklı tüylere kavuşmasına yardımcı olmak için günde bir defa kedi maltı tüketmesini sağlamanız gerekir. Gün içinde birden çok kez kedi maltı vermeniz durumunda içeriğindeki yağlar nedeniyle kedinizde ishal probleminin oluşmasına neden olabilir.

Peki yoğun ve çok tüylü kedilere malt ne sıklıkla verilmeli? Normal tüy yapısına sahip olan kedilere işaret parmağının yarısından bir tık fazla tüketim dozu önerilirken, çok ve yoğun tüylü kedi ırkları için önerilen kullanım dozu işaret parmağı kadar yani, ortalama 7-8 cm civarındadır.

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kedi Maltı Nedir, Kedilere Ne Sıklıkla Kedi Maltı Verilir?