Kedim Sürekli Yeri Kokluyor, Neden Olabilir?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 1

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kedim sürekli yeri kokluyor, neden olabilir konusunu merak eden kedi severlere, kedilerin bu davranışlarına yönelik birden çok sebep sunulabilir. Kediler insanlar gibi duygularını ifade etmek ister. Bunu aktarırken de farklı yollarla tepkimeler göstererek dışarıya yansıtır. Kedinin sürekli olarak yeri koklama durumu aslında bir problemi olduğunun ya da bir işaret sunduğunda göstergesi olarak değerlendirilmelidir. 

Kedi Neden Yeri Koklar?

Kedim sürekli yeri kokluyor, neden olabilir kedilerin ara sıra yaptıkları normalin dışındaki hareketler belirli bir tehlike durumunun var olduğunu gösteriyor olabilir. Bazen de kedi çok mutlu olduğu ve memnun olduğu bir şeyi ifade etmek için normalin dışında hareketler sergileyebilir. Bu süreçte hayvanların doğal bir dışa yansıtış durumudur. Duygularını sözel olarak ifade edemeyen hayvan herhangi bir tehlike durumunda veya sevincini dışarıya farklı hareketlerle gösterecektir. Bu insanlar tarafından garip ve değişik algılansa da aslında iletişim kurmak isteyen bir kadinin çabaları gözükmektedir.

Uzun yıllardır baktığınız bir kedi birdenbire anlaşılmayan bir sebepten dolayı etrafı koklamaya başlamış olabilir. Evde geziyor eve gezdiği yerleri koklayarak sahibine bir şey anlatmak istiyor. Bunun birden çok sebebi olabilmektedir. Sebepleri tespit ettikten sonra ne yapılması gerektiğine dair çözüm yolları aranmalıdır. Bir kedi dışarıdan gelebilecek tehlikeyi çok iyi algılar. Bu sebeple eve yeni gelmiş birinin gezdiği ile oturduğu yerlere yönelik olarak sürekli bu alanları koklaması bu kişiden hoşlanmadığını gösterebilir. 

Kediler dışarıdan gelen sahibin üzerine sinmiş farklı bir kedinin kokusuna aldıklarında bunu tehlike olarak algılayabilir. Bunun kokusunu araştırmak amacıyla etrafta dolaşabilir. Sahibinin oturduğu yerden kalktığında oraları koklayabilir. Bu tehlike olarak algıladığı bu kediyi aradığını göstergesi olabilir.

Bazı şartlarda kedi kendini ifade edebilmek için bu yolu başvurabilir. Normalin dışında bir kedi maması ile beslenmeye başlanan kedi yediği mamadan hoşlanmıyor olabilir. Hoşlanmadığı için bu mamaya yaklaşamıyor ve bir süre sonra sürekli karnı aç bir şekilde olduğu için bu hareketleri sergiliyor olabilir.

Kedinin Rahatsız Olduğu Durumlarda Tepkisi

Kedim sürekli yeri kokluyor, neden olabilir konusu farklı şekillerde değerlendirilebilirken bir yönüyle kedilerin merak duygusunun da sebebi olabilir. Kediler etrafı keşfetmeyi seven eğitilmekten hoşlanan varlıklardır. Bu keşif duyguları sebebiyle evin içerisinde dolaşırken farklı alanlara girip çıkıp sürekli olarak nesneleri koklamak ihtiyacı duyarlar. Bu burada bulunan alanları keşfetme arzusundan kaynaklanır. Kedinizin sürekli olarak yer koklama durumunun başladığını fark ettiğinizde ve bunun sıklığı arttıysa bu farklı bir kedinin varlığını algılamalarının büyük bir göstergesidir. 

Özellikle dışarıdan bir kedi kokusunun algılanması evin belli bölgelerinde gezmişse; dışarıda farklı bir kedi sevildiğinde bunun kişinin üzerine veya ellerini sinen kokusunu fark etmeleri, kapı önlerinde var olan ve kapı açılıp kapanırken bulunan kedilerin varlığını hissetmeleri sürekli olarak bu kedinin yeri koklamasına sebeptir.. Eğer bir kedi normalin dışında sürekli bir yeri koklamaya başladıysa bu farklı bir kedinin varlığını çok yoğun hissettiklerini ve bundan rahatsız olduklarını ifade ediş şeklidir.

Kedilerde Görülen Davranış Bozuklukları

Kedim sürekli yeri kokluyor, neden olabilir yapılan incelemeler doğrultusunda elde edilen bulgular da kedilerin farklı bir kedinin varlığını algılaması veya etrafta farklı bir koku tespit etmeleri böyle bir davranışta bulunmalarına sebep olmaktadır. Yeni silinmiş bir ev özellikle kokulu sabunlarla temizlenmişse kedi farklı olarak algıladığı bu kokuyu sürekli olarak yerleri koklayarak anlamaya çalışır. Bu da biraz merak duygusundan ileri gelen bir durumdur. Tabii ki bunun farklı sebepleri de bulunabilir.

Kediler duygularını ifade ederken farklı hallere bürünebilir. Bu da davranışlarına normalin dışında bir hal katar dışarıdan. Gözlemlendiğinde kedinin hasta olabileceği gibi bir sonuç çıkarılabilecek çeşitli tavırlar oluşabilir. Kediler mutlu olduklarında, mutsuz olduklarını, acı çektiklerini, üzgün olduklarını, sıkıldıklarını, huzursuz olduklarını tavırları ile gösterir. Hareketlerindeki farklılaşma dışarıdan bakıldığında kedinin herhangi bir davranış bozukluğu bulunuyor gibi gözükse de aslında içinde bulundukları duygu durumunu bu şekilde ifade edebilen canlılardır.

Yazı boyunca kedim sürekli yeri kokluyor, neden olabilir sorusuna yönelik olarak farklı açılardan değerlendirme yapıldı. Yukarıda sayılan sebeplerden herhangi biri bulunmuyor ve kedi bu durumu gitgide arttırdıysa kendi içerisindeki bir huzursuzluktan da kaynaklanıyor olabilir. Bir veteriner hekime götürülerek uzman doğrultusunda gözetimi yapılması daha doğru olacaktır.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kedim Sürekli Yeri Kokluyor, Neden Olabilir?