Kediler Kaç Yaşında Kısırlaştırılabilir?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kediler kaç yaşında kısırlaştırılabilir konusu kedi sahiplerinin merak ettikleri bir bilgidir. Uzun vadede kedi sahiplerinin daha rahat edeceği göz önünde bulundurulmalıdır. Böyle bir işleme kalkışmadan önce muhakkak ki bir veteriner gözetiminde ve onun bilgileri ışığında bu süreç başlatılmalıdır.

Kedi Kısırlaştırmanın Faydaları Nelerdir?

Kediler kaç yaşında kısırlaştırılabilir sorusu kedi için belirli bir olgunluk sürecini içerir. Kedi yavrularına yönelik yapılacak bir kısırlaştırma işlemi ileriye dönük olarak vücudunda hastalık oluşmasına ve fonksiyonel olarak eksikliklere sebep olabilecektir. Önemli olan sürenin doğru bir şekilde ayarlanabilmesidir. Pek çok veterinerin tavsiye ettiği 8 haftalık bir zaman dilimi dikkate alınmalıdır. Kedi 6 aylıkken kısırlaştırma işlemi uygulanabilir. Bu süreçte dişi ve erkek kedinin kısırlaştırma yaşları farklılık gösterir. 

Kediler kaç yaşında kısırlaştırılabilir sorusuna yönelik en doğru cevabı veteriner hekim verecektir. Hem erkeklerde hem dişi kedilerde kısırlaştırma yaşı farklılık gösterir. Erkek kedi kısırlaştırma yaşı 6 aylık gibi bir süreçte başlatılabilirken dişi kedilerin kısırlaştırılması ise 8 hafta ve en geç 14 haftayı bulabilir. Doğru zaman diliminde yapılan kısırlaştırma işlemi ile kedi için yapılan operasyon daha kolay bir şekilde gerçekleşebilir. Normal şartlarda zaman dilimi geciktirilmiş bir operasyon süresi daha uzun olurken daha kısa sürede süreç atlatılabilir. Operasyon sırasında kedilere anestezi yöntemi uygulanır. Bu yöntem uygulanırken kediye uygulanan işlemin daha rahat ve kolay uygulanabilir olması, verilen anestezi ilacı miktarının daha az olması ve rahat bir şekilde bu süreci atlatarak kolayca uyanabilmesin de etkilidir. Operasyon sonrasında oluşan bölgesel yıpranma ve yara daha hızlı bir şekilde iyileşerek gündelik hayata daha aktif adapte olunabilir. Kedilerde kızgınlık dönemi süreci bulunur . Bu süreç öncesinde yapılmış bir operasyon kedilerde meme tümörü oluşmasını riskini en aza düşürür.

Kedi Kısırlaştırmanın Zararları Nelerdir?

Kediler kaç yaşında kısırlaştırılabilir konusu merak edilirken böyle bir uygulama yapıldığında herhangi bir zararı olur mu konusu da düşünülmektedir. Kedi sahiplerinin merak ettiği bu konu sonucunda veteriner hekimler herhangi bir problemin görülmediğini söylemektedir. Bunun aksine yapılan araştırmalar doğru zaman diliminde uygulanan kısırlaştırma işlemi sonrasında kedilerde sıklıkla gözüken davranış problemleri %50’ye yakın azaltıldığı tespit edilmiştir. 

Bazı kediler bu tarz bir operasyon için uygunluk göstermez. Bunun sebebi yapılan kan tahlillerinde görülen hastalık durumu ve bu operasyonu uygunluk göstermeyişleri veya genel olarak vücutta bulunan bir bozukluktan kaynaklı olarak da risk oluşturabilir. Kedilerin kısırlaştırmaları sonucu oluşacak zarar durumu faydaları göz önünde bulundurulduğunda problem oluşturacak bir seviyede değildir. Kedisini kısırlaştırmayı düşünenlerin bir veteriner tedavisi sonrasında bu süreci başlatmaları sağlıklı ve steril bir ortamda uygulanması uygun olan bir yaklaşımdır.

Kedilerde Kısırlaştırma Sonrası

Kediler kaç yaşında kısırlaştırılabilir ve operasyon sonrasında ne yapılmalıdır konusu dikkate alınmalıdır. Operasyon sonrasında oluşabilecek bir enfeksiyon riski bulunur. Süreç tüm kedilerde kolay bir şekilde atlatılsada en az 3 gün boyunca gözlemlemeli ve takip edilmelidir. Bu gözlemler sonucunda normalin aksine operasyon uygulanan bölgede gözle görülebilir bir kızarıklık veya o bölgede bir akıntı fark ediliyorsa operasyonun gerçekleştirilen veterinere danışarak ne yapılması gerektiği görüşülebilir. 

Bu süreçte erkek ve dişi kedilerin adapte olma süreçleri farklıdır. Erkek kedi yaklaşık 1 gün sonunda eski haline dönebilir ve hareketlenebilir. Erkek kedilerde operasyon bölgesinde dikiş izine rastlanmaz. 

Dişi kedilerde ise bu süreç daha komplikedir. Operasyondan sonra iyileşme süreci zaman alır. Süreçte normalden daha huysuz olabilirler.

Süreci her iki cins için de daha sağlıklı bir şekilde tamamlayabilmek için içerisinde besin değeri yüksek vitamin ve mineral oranı kedilere iyi gelecek takviye besinler verilebilir. 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kediler Kaç Yaşında Kısırlaştırılabilir?