Kediler Neden Suyu Sevmez?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Günümüzde birçok kişinin gözdesi olan kediler neden suyu sevmez? Evinde kedi besleyen kişiler, kedilerin suya karşı olan hassasiyetlerinin son derece farkındadır. Su ile temas etmekten hoşlanmayan tüylü dostlarımızın bu korkusunun altında yatan nedenler ise, birçok kişinin merak ettiği başlıca konulardan biridir. Kediler neden su ile temas etmekten hoşlanmaz, sorusunun yanıtını merak edenler yazının devamını okuyabilir.

Kediler Sudan Korkar Mı?

Evinizi paylaştığınız sevimli dostlarınızı zaman zaman banyo yaptırmak isteyebilirsiniz. Fakat hırçın bir miyavlama ile karşılaşmanız yüksek ihtimaldir. Peki, kediler suyu sever mi?

Banyo yapmak, kedilerin kabusudur. Davranışlarını anlamlandırma noktasında oldukça zorlandığımız kediler, ne kadar musluktan veya bardaktan su içmekten zevk alırsa alsın su ile temas etmekten hiç hoşlanmazlar.

Kedilerin Sudan Korkma Nedenleri

Kediler en çok neden korkar?” sorusuna yanıt olarak oluşturacağınız listenin başında su yer alır. Peki bunun nedenleri nelerdir, inceleyelim.

Tabiatlarının Uygun Olmaması

Kedilerin su ile temas etmekten hoşlanmama nedeni, ırklarının yıllar önceki yaşam koşullarına kadar uzayabilir. Kedi ırkının ataları, vahşi yaşam koşullarında hayatını sürdürür. Bu yaşam koşulları ise, kurak iklimdir. Yüzlerce yıl öncesine kadar uzanan tarihi kökeni, kedi ırkının suyu yalnızca içmek için kullandığını kanıtlar niteliktedir. Dolayısıyla vücudunu dili ile temizleyebilme özelliğine sahip olan kediler, su gördüğünde aşırı bir reaksiyon sergileyebilir.

Geçmiş Travmatik Etki

Kedilerin suya karşı gösterdikleri reaksiyon, çoğunlukla normal kabul edilebilir. Kedilerin suya karşı nefreti, genetik ve tabiat gibi gerekçelerle açıklanabilir. Fakat kedilerin suyu sevmemesinin altında yatan en önemli nedenlerden biri ise, geçmiş travmatik olayların kedi üzerinde bıraktığı etkidir. İstemedikleri halde beklenmedik bir anda su ile karşılaşan yavru kedi büyük bir şok yaşayabilir. Özellikle yavruluk döneminde böyle bir davranışla karşılaşan kediler, su gördüğünde fazla bir reaksiyon gösterebilir.

Temiz, Sıcak ve Kuru Kalma İsteği

Birçoğunuz “kediler neden banyo yapmayı sevmez?” sorusunun yanıtını merak ediyor olabilir. Kediler vücut temizliğine fazlası ile özen gösterir. Vücudunu temizlemek için dilini kullanan kediler, suyu gördükleri anda kaçacak yer aradıkları için banyo yapmaktan hoşlanmazlar. Bunun en temel nedenlerinden biri ise, vücudunun sıcak, kuru ve temiz kalma isteğidir.

Tüylerini kendileri tımarlayarak günlük bakım rutinini tamamlayan titiz dostlarımız, vücut ısılarını muhafaza etme konusunda oldukça hassastır. Kediler ıslandığında vücutları ağırlaşıp, tüyleri karışır. Tüyleri ve vücut ısısının normale dönmesi ise oldukça zaman alabilir. Islak tüyleri ve bakımsız bedeniyle rahat hareket edemeyen tüylü dostumuz, banyo fikrine pekte sıcak bakmaz.

Hangi Kedi Cinsleri Sudan Hoşlanır?

Yüzleri ve davranışları ile kendilerini hayran bırakan kediler ıslanmaktan hoşlanır mı? Kediler genel olarak suyu sevmez. Yalnızca içmek için tercih ettikleri suyun vücuduna teması halinde aşırıya kaçan tepkilerde bulunabilir. Fakat bazı kedi ırkları su ile temas etmekten hoşlanır. Hatta bazı kedi ırklarının banyo yapmaktan fazlasıyla zevk aldığını söyleyebiliriz.

Suyu seven kedi cinsleri şöyle sıralanabilir;

 • Bengal Kedisi
 • Van Kedisi
 • Savannah Kedisi
 • Maine Coon
 • Ankara Kedisi
 • Bobtail
 • Manks
 • Abyssinian Kedisi
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kediler Neden Suyu Sevmez?