Scottish Fold Kedi Irkı ve Özellikleri

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Scottish Fold kedi ırkı, bazı özellikleriyle ön plana çıkmaktadır. Özellikle de kıvrık kulakları, onları çok sevimli bir görünüme ulaştırmıştır. Başın önüne doğru sarkan kulaklar aşağıya doğru yatıktır. Ayrıca hayvanseverler bu özelliği nedeniyle Scottish Fold kedi ırkına ‘baykuş’ adını vermiştir. Amerika’daki en popüler kedi türlerinden biri olmakla beraber ülkemizde de son dönemlerde çokça sahiplenmeye başlanmıştır. Şimdi Scottish Fold kedi ırkının genel özelliklerini birlikte inceleyelim.

Scottish Fold Kedi Irkının Genel Özellikleri

Geniş aralıklı gözlere sahip olan Scottish Fold kedilerinin bakışları baykuşa benzemektedir. Yuvarlak patili bu kedilerin bacakları vücuduna oranla kısadır. Kürkü yoğun ve sıkı olmakla beraber göz renkleri kürküne göre şekillenmektedir. Genelde turuncu ve sarı göz rengine sahiptirler. Kürkleri ise tüm desenlerde görülebilir. En sevilen renkleri tarçın, golden, beyaz, blue olarak sıralanır.

Scottish Fold ırkı kediler aslında ikiye ayrılır. Düz kıvrımlı ve katlanmış kulak kıvrımlı olarak incelenirler. Scottish Fold kedi ırkındaki tüm yavrular düz kulakla doğar ve 1. aydan sonra kulakları katlanmaya başlar. Bu süreç sonunda ya düz ya da kıvrımlı bir kulak yapısına sahip olurlar. Kıvrık kulaklı kedilerin kulakları sıcak ortamlarda kalkarken, soğuk ortamlarda kapanır. Sıcak iklimlerde daha çok dikleşen kulakları nedeniyle bu kediyi beslerken iklim koşullarına dikkat etmenizde yarar var.

Scottish Fold Kedi Irkının Karakteri Nasıldır?

Genelde yumuşak sesli, sakin ve akıllı olan Scottish Fold kedileri, girdiği her ortama kolay uyum sağlar. Yaşam alanına sadık olmakla beraber aile fertlerine de kısa sürede kendini sevdirirler. Zamanının çoğunu sahibinin yanında geçiren kıvrık kulaklı kediler en çok da oyun oynamaya bayılır. Bu sayede çevresinde olanların ilgisini de çekmeyi başarırlar.

Aslında sessiz bir kedi ırkı olmakla beraber sadece insanlarla değil, diğer evcil hayvanlarla da iyi anlaşırlar. Rahatına düşkündürler ve çok iyi fare avlayabilirler. Bahçede de yaşayabilen Scottish Fold ırkı kediler yalnızlıktan nefret eder. Aslında tüm kedi ırkları için aynı durum söz konusu olsa da kıvrık kulaklı kediler bu süreçte biraz daha baskın karakterlidir.

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Scottish Fold Kedi Irkı ve Özellikleri