Kara Kedi Irkı ve Genel Özellikleri (Bombay Kedi Türü)

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kara kediler tüm dünyada ‘kötü şans kedisi’ olarak adlandırılır. Tamamen batıl bir inanç olan bu düşünce aslında Orta Çağ’da ortaya çıkmıştır. Cadılar için kullanılan bu tabir nedeniyle günümüzde halâ aynı düşünceye sahip olan insanların bulunduğunu söylemek mümkün. Yazımızın devamında kara kedi yani Bombay kedi ırkı hakkında detaylı bilgiler paylaşarak bu kedilerin ne kadar iyimser bir kedi türü olduğunu anlatmaya çalışacağız.

Kara Kedilerin Genel Özellikleri

Bombay kedi ırkı genel olarak sessizdir ve içine kapanıktır. Ancak sahiplerine karşı ilgiyi elden bırakmazlar. Sevgisini çok belli etmemelerine rağmen oldukça duygusal bir kedi ırkı olduğu bilinmelidir. Sakin huylu olan Bombay kedi türü farklı hayvanlarla yaşamaktan rahatsız olmaz. Bu nedenle çocuklu aileler rahatlıkla kara kedi yani Bombay kedi sahiplenerek bakabilir.

Kısa tüylü olan bu kedilerin gözleri bademe benzer. Zarif, esnek ve kuvvetli olan Bombay kedi türünün eğitimi çok kolaydır. Oldukça sosyal olan bu kedilerin sakin ve sevecen tavırlar sergilemesi onların ne kadar sevimli olduğunu da göstermektedir. Yapılan araştırmalarda bu kedilerin daha çok köpeklerle iyi geçindiği anlaşılmıştır. Ancak bu durumun nedeni, köpeklerin karakter yapısına benzer olmalarından kaynaklanır.

Bombay Kedilerin Bakımı

Siyah kedilerin bakımından önce bu kedilerin yüksek seslerden son derece rahatsız olduğu unutulmamalıdır. Yani ekipmanlarının mutlaka sessiz bir yerde olmasını isterler. İşitme duyuları fazla gelişmediği için kalabalık ortamlarda çıkan seslerden dolayı oradan uzaklaştıkları unutulmamalıdır. Diğer kedi ırklarında olduğu gibi Bombay kedilerinde de kaliteli mamalar kullanılmalı, tüy bakımı için de özel kedi taraklarından yararlanılmalıdır. Kedi tarakları bilindiği üzere bu şirin dostlarımızın deri sağlığı için son derece önemlidir.

Bombay Kedileri Kaç Yıl Yaşar?

Bombay kedilerine iyi bakıldığı zaman 19 yıla kadar ömrünün olduğu bilinmelidir. Diğer kedi ırklarındaki hastalıklara yakalanma ihtimali her zaman bulunan Bombay kedilerin en çok da uyku bozukluğuna neden olan bir hastalığa yakalandığı bilinmelidir. Yavru Bombay ırkı kedilerinde sıkça görülen bu sorun karşısında bazı hayvanseverler ötenazi yöntemine başvurmak isteyebilir. Yetişkin kara kedilerde böyle bir hastalıktan söz etmek mümkün değildir. 

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kara Kedi Irkı ve Genel Özellikleri (Bombay Kedi Türü)