Köpekler Neden Ağlar?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Ağlamak aslında canlıların karşılaştığı sorunların dışa vurum şeklidir. Hayvanlar, sorunlarını sahiplerine hissettirmek için ağlama, inleme ya da havlama yoluna başvurabilir. Ayrıca bazı hareketlerde problemleri ifade etme şekli olarak tercih edilen ağlamanın köpeklerde de görüldüğü bilinir. Bu nedenle köpekler neden ağlar sorusu ile ilgili olarak detaylı bilgilere sahip olunması, hayvanseverler açısından önemlidir. Köpekler ağlayarak karşılaştıkları sorunları veya psikolojik durumları ifade edebilir. Ancak sadece sorunlar için değil farklı nedenlerden dolayı da köpeklerin ağladığı unutulmamalıdır.

Köpeklerde Ağlama Nedenleri

Köpekler neden ağlar sorusunun aslında çok sayıda yanıtı vardır. Bunlardan en önemlileri, fiziksel sağlık sorunlarıdır. Ağlamayı bir ifade şekli olarak kullanan köpekler daha çok olumsuz bir durumla karşılaştığı zaman bu yola başvurabilir. Köpeklerde ağlama nedenleri ayrıca psikolojik problemlerle de açıklanabilir. Şimdi bu iki faktörü ayrıntılı olarak sizlerle paylaşıyoruz.

Köpeklerde Ağlamaya Sebep Olan Psikolojik Sorunlar

Köpek sahiplerinin veya diğer dostlarının karşılaştığı sorunlar onları çok üzer. Çünkü bu minik dostlar son derece duygusal bir yapıdadır. Köpeklerin sahibinden uzun süre ayrı bırakılması, çok sevdiği bir kişinin ölmesi, uzun süre tek kalmaları, yavrusundan veya eşinden ayrılmaları gibi durumlar, köpeklerde ağlamaya neden olan psikolojik sorunlardır. Bu durumlar ayrıca köpeğin ciddi bir stres yaşamasına neden olur. Özellikle de yalnızlık sorunu, köpeklerde ağlamanın en önemli nedeni olarak kabul edilmiştir. Sahibinin köpeği evde tek başına bırakması, psikolojik sorunların başlama nedeni olabilir.

Köpeklerde Ağlamaya Sebep Olan Fiziksel Sorunlar

Köpekler neden ağlar sorusunun fiziksel problemlerle yakından ilgisi vardır. İlk olarak sevimli dostlarımızın acı çekmesi ya da ağrı hissetmesi durumunda birtakım hastalıklardan şüphe duyulabilir. Bu durumlarda iniltiye benzer sesler çıkarma, sürekli havlama veya ağlama yolunu seçen köpeklerin fark etmediğiniz sağlık sorunları da olabilir. Eğer bu süreçler uzun vadede devam ediyorsa mutlaka muayeneye başvurmanız gerekir.

Köpeğimin Ağlamaması için Ne Yapmalıyım?

Köpeğinizin ağlaması durumunda bunun altında yatan nedenleri araştırmalı ve hızlıca aksiyon almalısınız. İlk önce veteriner hekim kontrolüne götüreceğiniz şirin dostunuzla sürekli ilgilenerek destek olmanız gerektiğini unutmayın. Veteriner zaten bu süreçte hastalıktan mı yoksa sizden kaynaklı bir sorundan dolayı mı köpeğin ağladığını anlayacaktır.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Köpekler Neden Ağlar?