Evcil Hayvanlarda İlkyardım Çantası

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kediler, köpekler ve diğer evcil hayvanlar yaşamlarının herhangi bir anında acil bir durum ile karşılaşabilirler. Böyle bir durumda doğru bir şekilde hazırlanmış olan ilkyardım çantası onların hayatta tutunmaları ve olaydan en az şekilde etkilenmeleri için önemlidir. Evcil dostların acil durumlarında onlara yardımcı olacak ilk yardım çantasını hazırlamak ise kedi, köpek sahiplerine düşmektedir.

Acil Durum İletişim Bilgileri Kartı

Aslında en önemli noktalardan birisi budur. Evcil hayvanınız acil bir durum ile karşılaştığında paniklemiş olabilirsiniz ve birçok şeyi unutabilirsiniz. Böyle durumlarda ulaşabileceğiniz veteriner kliniklerinin ve yardımcı olabilecek diğer kişilerin bilgilerinin yer aldığı bir kart hazırlamak çok önemlidir ve oldukça kolaydır. Bu kart sayesinde o panik ile unutmanız muhtemel veya aklınıza gelmeyecek önemli bilgileri saklayabilirsiniz ve rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Steril Gazlı Bez ve Bandaj

Acil durumlar genellikle travmalara bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Böyle bir durumda ilk müdahaleyi evcil hayvan sahibi olarak sizin yapmanız gerekebilir. Bir yaralanma veya kanama durumunda steril gazlı bezler ile bölgeye tampon yapmak çok önemlidir. Ayrıca kırıklarda veya uç bölgelerdeki kanamalarda sargı bezi gibi bandaj malzemeleri de hayatidir. Bu nedenle bir ilk yardım çantasında olması gereken eşyaların başında yer alırlar.

Steril Çözeltiler ve Antiseptikler

Vücuttaki farklı bölgelere, farklı steril çözeltiler ve antiseptikler uygulanır. Yani deri için, göz için veya ağız için kullanılan antiseptikler farklıdır. En azından deri, göz ve ağız için kullanılabilecek olan antiseptikleri ilk yardım çantasında bulundurmanız önemlidir. Bu sayede bu bölgelerde enfeksiyon riski oluşturabilecek durumlarda, bu solüsyonları kullanabilirsiniz.

Lateks ve Kauçuk Eldivenler

İlk yardım esnasında eldiven kullanımı gerekebilir. Bunun farklı nedenleri vardır. Kişisel hijyeniniz kadar, evcil hayvanınızın sağlığı içinde eldiven kullanımı önemli bir husustur. İlk yardım çantasında lateks, kauçuk ve steril eldivenler bulundurmalısınız.

Dijital Termometre

Yüksek ateş insanlarda ve özellikle küçük çocuklarda önemli olduğu kadar evcil hayvanlar içinde önemlidir. Vücut ısısının belirli sınırları vardır ve bu sınırın üstüne çıktığında vücut olumsuz durumlar ile karşılaşabilir. Özellikle vücut sıcaklığı kritik sınırların üstüne çıktığında acil müdahale gerekebilir. Bunu tespit edebilmeniz için dijital termometre kullanabilirsiniz.

Reçeteli İlaçlar

Evcil hayvanınızın düzenli olarak bir ilaç kullanıyorsa bu ilaçtan ilkyardım çantasına koymanız faydalı olacaktır. Bununla beraber kedi ve köpeklerde acil durumlarda kullanılabilecek ilaçları, veteriner hekim önerisi ile ekleyebilirsiniz.

Enjektör, Makas, Cımbız

Bazı durumlarda olaya müdahale edebilmek için küçük malzemeler gerekebilir. Bunlar arasında öncelikli olarak enjektör, makas ve cımbızı ilk yardım çantasında bulundurmalısınız. Bunun dışındaki ürünleri de veteriner hekiminiz ilk konuşarak ilk yardım çantasına ekleyebilirsiniz.

İlkyardım çantasının içeriği birazda evcil hayvanınızın risk ortamına ve başına gelecek durumlara göre değişebilmektedir. Öncelikli olarak ve temel ürünler bunlar olsa da bunların dışında birçok seçeneği ilkyardım çantasına ekleyebilirsiniz. Ayrıca en azından altı ayda bir kez ilk yardım çantasını kontrol etmeyi, eksikleri tamamlamayı ve tarihi geçmiş ürünleri yenilemeyi unutmayın.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Evcil Hayvanlarda İlkyardım Çantası