Yavru Kedilerde Süt Tozu Kullanımı

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Annesinden ayrılan yavru kedileri sahiplenen kedi sahiplerinin bilmesi gereken bir konu olarak yavru kedi süt tozu ne işe yarar? Yavru kedi süt tozu, anne sütünün içinde yer alan protein, mineral ve vitaminlere sahiptir. Yavru kedi süt tozu, yavru kedilerin sağlıklı gelişimi için özel olarak üretilen ek gıdalardır.

Çok küçükken annesinden ayrılan kedileri besleyen kedi sahiplerinin mutlaka yavru kedi süt tozunun hazırlanışı, yavru kedilerin kaç aylığa kadar bu ek gıda ile besleneceği ve süt tozunu verirken nelere dikkat etmesi gerektiği hakkında bilgi sahibi olması gerekir.

Yavru Kedilere Neden Süt Tozu Verilir?

Kedilerin beslenmesi, diğer canlılarda da olduğu gibi sağlıklı gelişimi açısından büyük önem taşır. Özellikle yavru kedilerde önemi daha çok artan beslenme programının, gelişim süreçlerinde vücutlarının ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral ve protein açısından zengin besinlerden oluşması gerekir. Yavru kedilerin sağlıklı gelişimi için tüm bu ihtiyaçlar, anne sütünde mevcut bulunur. Fakat daha gelişimini tamamlayamadan annesinden ayrılan yavru kediler için anne sütüne alternatif olarak sunulan süt tozu, oldukça faydalı bir gıda olarak değerlendirilir.

Annesinden daha çok küçükken ayrılan ve gelişimini tamamlayamamış olan yavru kediye neden süt tozu verilir? Bazı yavru kediler anneleri tarafından çeşitli nedenlerle terk edilebilir. Bu tip durumlarda annesiz kalmış bir yavru kedinin beslenmesini üstlenirken, kuru mama yerine bir süre süt tozunu kullanmanız gerekir. Çünkü süt tozu zengin besin değerlerine sahiptir.

Hangi Durumlarda Yavru Kediye Süt Tozu Verilir?

Yavru kediler normal şartlarda 6 haftaya kadar anne sütü ile beslenmesi gerekir. Doğal içeriğinde yavru kedilerin alması gereken tüm minerallere sahip olan anne sütü, yavru kedilerin bağışıklık sistemlerini güçlendirip, vücut gelişiminin sağlıklı bir şekilde tamamlanmasını sağlar.

Kediler yılda 2-3 defa doğum yapabilirler. Fakat doğum yaptıklarında bazen 2 yavru doğurabilecekleri gibi, 10-14 arasında yavru da doğurabilirler. Bununla birlikte annenin küçük olması, yavru sayısının fazla olması veya sağlıksız bir yavru doğması gibi nedenlerle anne zaman zaman yavrularını terk edebilir. Böyle durumlarda annesiz kalan yavru kedilerin özenli bir şekilde bakılması ve beslenmesi gerekir. Yavru kedilerin gelişimi açısından hayati önem taşıyan protein, vitamin ve minerallerle zenginleştirilmiş süt tozu, annesinden henüz ayrılan yavru kedilerin tüketmesi gereken en önemli besindir.

Yavru Kedi Süt Tozu Nasıl Hazırlanır?

Sütün toz haline getirilmiş şekli olan yavru kedi süt tozu hazırlanışı ise, sıcak su da karıştırılarak tamamlanır. Çok kaynar olmayan suya yeterli ölçüde süt tozu eklenip, tamamen homojen bir hale gelene kadar karıştırılır. Ardından yavru kediye biberonla veya ufak bir mama kabıyla verilir.

Yavru Kedilerde Süt Tozu Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yavru kediler için özel olarak üretilen yavru kedi süt tozu kullanırken nelere dikkat edilmeli?

Kedi süt tozunu küçük dostunuza verirken, günde 4 porsiyonu geçmemeye özen göstermelisiniz. Aksi takdirde mide ve bağırsakları henüz büyümeye başlayan yavru kediler, kusma ve sindirim problemleri yaşayabilirler.

Peki, yavru kedi süt tozu kaç aylıkken kullanılır? Yavru kedi süt tozu, yeni doğmuş olan yavru kedilere ilk ayını doldurana kadar tüketmesi önerilebilir. Fakat yavru kedi süt tozunu gözlerini daha yeni açmaya çalışan minik dostunuza verirken paketin arkasında yazan talimatlara uygun olarak hazırlamanız önerilir. Çünkü birbirinden farklı markalara ait süt tozu, farklı kullanım şekilleri ile hazırlanır.

Kediniz için en uygun süt tozuna ulaşmak için https://l24.im/rYHBt bu ürünü inceleyebilir, patili dostunuzun en sağlıklı şekilde büyümesi için kullanıma başlayabilirsiniz.

Kedi süt tozunu yavru kedinize verirken, mama kabı yerine sterilize edilmiş biberon kullanmayı tercih edebilirsiniz. Böylece yavru kediniz süt tozunu daha rahat ve sağlıklı bir şekilde tüketebilir. 

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Yavru Kedilerde Süt Tozu Kullanımı