Habeş Kedisi Kökeni, Özellikleri ve Bakımı

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Karakteri ve görünümüyle en çok sevilen kedi türleri arasında olan Habeş kedisinin diğer adı Abyssinian kedisidir. Ülkemizde de artık tanınan Habeş kedisinin enerjik olmasının yanı sıra son derece zeki oldukları unutulmamalıdır. Ancak yemek tüketmeyi çok sevdiklerinden boğazlarına düşkün bir kedi ırkı olduğunu söylemek mümkündür. İngiltere’de ortaya çıkan bu kedi ırkının 19. yüzyılda Kuzey Afrika’da sahiplenerek İngiltere’ye getirildiği söylenmektedir. Yani bu kediler Afrika kökenli bir kedi ırkıdır ve 1919 yılında resmi olarak kayıtlara geçmiştir. Habeş kedisiyle ilgili 2008 yılında bir araştırma yapılmış ve Avrupa, Batı ve Güneydoğu kedi ırklarıyla aynı genleri taşıdığı açıklanmıştır.

Habeş Kedisi Fiziksel Özellikleri

Orta büyüklükte olan bu kediler 5 kg’a kadar ulaşabilir. Patileri ufak olmakla beraber bacakları kaslı ve incedir. Görünüş itibariyle narindirler. Tüyleri ise sık ve uzundur. Bazılarında tüy rengi kızıl, mavimsi ya da kahverengi olabilmektedir. Bazılarında da koyu veya açık çizgiler bulunmaktadır. Fiziksel özellikleriyle dikkat çeken bu kedilerin kafası üçgen şeklindedir. Gözleri ayrık ve büyüktür. Karakteristik özellikleri arasında en dikkat çeken durum ise gözaltındaki çizgilerdir. Altın sarısı ya da yeşil gözlere sahip oldukları da unutulmamalıdır.

Habeş kedilerinin ömrü uzundur. Çünkü diğer ırklardan çok daha güçlü özellikler taşımaktadır. Ortalama 9-15 yıl arasında yaşayan Habeş kedilerinin bakımının iyi yapılması halinde 20 yıla kadar yaşadıkları bilinir.

Habeş Kedisi Bakımı

Habeş kedisinin bakımı haftada 1 defa kedi tarağıyla ölü tüyleri toplamakla başlar. Diş bakımları da düzenli olarak yapılması gereken bu kedilerin özel diş fırçasıyla diş temizliğinin yapılması gerekir. Ayrıca kulaklarını da düzenli olarak kontrol etmenizde yarar var. Çünkü kulakta biriken kirler, kedi dostunuzda bir hastalık belirtisi olabilir. Beslenme sürecinde ise böbrek hastalıklarına yatkınlığı olan bu kedileri kaliteli mamalarla beslenmenizde yarar var.

Tuvalet eğitimini çok kolay öğrenebilen Habeş kedisi farklı canlılarla güzel ilişkiler kurabilir. Özellikle de kendi ailesine düşkün olan bu kedilerin iyi bir oyuncu olduğunu da söyleyebiliriz. O halde kusursuz bir ev kedisi olarak adlandırılan bu kedilerin aileler için son derece uygun olduğu unutulmamalıdır.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Habeş Kedisi Kökeni, Özellikleri ve Bakımı