Kedi ve Köpeklere Korona Bulaşır mı?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kedi ve köpeklere korona bulaşır mı sorusu özellikle hala devamlılığını sürdüren bu virüs nedeniyle en çok merak edilen konulardan biridir. Her geçen gün artış gösteren bu virüsün insanları çok kötü etkilediği bilinmektedir. Bu nedenle hayvan severler sahiplendiği kedi ve köpeklere de koronanın bulaşıp bulaşmayacağını merak eder.

Korona Kedi ve Köpeklere Bulaşır Mı?

Kedi ve köpeklere korona bulaşır mı konusuna yanıt verilecek olursa aslında kimler tarafından bulaşacağını bilmek daha önemlidir. Yani kedi ve köpekler korona olabilir. Fakat kedi ve köpeklere insanlar tarafından korona virüs bulaşmaz. İnsandan hayvana ya da hayvandan insana geçecek hastalıklara zoonoz hastalıklar denilmektedir. Korona virüs ise zoonoz hastalıklardan değildir. Korona virüse her canlıda karşılaşılabilmektedir. Evcil hayvanlar arasında korona virüs bulaşabilir. Yani kediden kediye ya da köpekten köpeğe koruna virüs bulaşabilir. Kediden köpeğe ya da köpekten kediye korona virüs bulaşması kanıtlanan bir durum değildir. Bununla birlikte insanlardan kedilere ve köpeklere de hiçbir şekilde korona bulaşmaz. Korona virüsün evcil hayvanlardan insanlara geçmesi söz konusu değildir.

Özellikle köpekler dışarıya çıkartıldığı zaman diğer köpeklerle temas ettiğinde bu virüsü kapabilirler. Bu da belirli belirtilerle anlaşılabilen bir durumdur. Köpeğin ishal olması, sürekli öksürmesi ve bazı köpeklerin acı çektiği için ağlaması gibi durumlarda onun korona virüs kaptığı anlaşılabilmektedir. Bu gibi durumlarda veteriner hekime başvurarak tedavisinin yapılması önerilmektedir. Korona virüs farklı cins türler tarafından birbirine bulaşan bir hastalık olmasa da yine de insanlar korona oldukları zaman evcil hayvanlarından uzak durmalıdır. Korona virüs sürekli olarak mutasyona uğradığı için bu durumu riske atmamak gerekir. Bununla birlikte aynı ev içerisinde yaşayan bir diğer kişiye de virüsün bulaşmaması için evdeki evcil hayvanlarla çok temas edilmemelidir. Örneğin ev içerisinde korona olan bir kişi köpeğini sevdikten sonra aile fertlerinden başka birinin hemen ardından köpeği sevmesi virüsü yayabilir. 

Köpeklerde ve Kedilerde Korona

Bu virüs kedi ve köpekleri insanlardan daha farklı etkileyebilir. Korona olan kedi ya da köpekte sindirim sistemi hastalıkları, solunum yolu enfeksiyonları gibi rahatsızlıklar görülebilir. Evcil hayvanına korona bulaşan bir kişi zaman kaybetmeden veteriner hekime götürmelidir. Bunun korona virüs olduğu tespit edildikten sonra bir an önce tedavisine başlanır. Özellikle yaşlı ve hasta olan köpeklerde korona virüs geri dönülemez bazı durumlarla sonuçlanabilir. Kediler çok fazla dışarıya çıkmadığı için korona virüs kapma olasılıkları daha düşüktür. Fakat sürekli olarak dışarıda başka köpeklerle temas haline olduğu için hastalığın bulaşması olasıdır. Korona olan bir köpek dışarıya çıkarıldığı zaman diğer köpeklere bulaşmaması için dikkat edilmesi önerilir.

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kedi ve Köpeklere Korona Bulaşır mı?