Kedilerden Uzak Tutulması Gereken Yiyecekler

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kedilerden uzak tutulması gereken yiyecekler genel olarak kedilerin merak ettiği ve yemek istediği yiyecekler olduğu için sahiplerin ekstra dikkat etmesi gereken bir konudur. Kedilere bazı besinler verilmemelidir. İnsanlar ya da başka canlıların gönül rahatlığıyla tükettiği bazı besinler kedilerin sağlığını ciddi anlamda etkileyebilir. Aynı zamanda kedilerde alerjilere yol açabilir.

Soğan ve Sarımsak

Kedilerin hiçbir şekilde tüketmemesi gereken besinlerin en başında soğan ve sarımsak gelir. Çiğ, pişmiş, kurutulmuş ya da toz formda olan sarımsakların hiçbir şekilde tüketilmemesi gerekir. Biz insanlar için oldukça faydalı olan bu iki besin kedilere çok büyük zarar verebilmektedir. Soğan ve sarımsak kedilerin kırmızı kan hücrelerine zarar verdiği için onlarda anemiye yol açabilmektedir. Özellikle fazla miktarda tüketildiği zaman zehirli bir etki de yaratabilir. Bu sebeple kediler yanlışlıkla soğan ya da sarımsak tükettiğinde idrar renginde değişim, iştahsızlık, diş etlerine soluklaşma ve halsizlik gibi belirtiler gösterdiği zaman veteriner hekime götürülmesi gerekmektedir.

Süt ve Süt Ürünler

Kedilerden uzak tutulması gereken yiyecekler arasında aslında en çok verilen süt ve süt ürünleri pek çok kişinin şaşırdığı yiyeceklerdir. Kedilere hatta yavru kedileri en çok süt ve sütlü besinler verilir. Fakat bu gıdalardan uzak durmak gerekir. Çünkü süt ve süt ürünlerinin içinde yer alan laktoz kedilerin sindirim sistemi tarafından parçalanamaz. Yani kedilerin sindirim sistemlerinde süt ve süt ürünleri işlemez. Bunun sonucunda iştahsızlık, uyuşukluk, halsizlik ve ishal gibi bazı sorunlar oluşabilmektedir. Süt verildiği zaman laktozsuz süt tercih edilmelidir. Normal süt verilecekse biraz suyla karıştırarak verilmelidir.

Alkol

Alkol içerikli hiçbir içecek kesinlikle kedilere verilmemelidir. Alkolle tatlandırılan besinler ya da alkol ile pişirilen besinler de kesinlikle kedilerden uzak tutulmalıdır. Alkol insanlarda da olduğu gibi kedilerin de beynini ve karaciğerine etkiler. Bu organlarda büyük bir hasar oluşmasına neden olabilir. Çok küçük bir miktarda alkol almaları bile kedileri komaya sokar. Bununla birlikte geri dönülemez sonuçlara yol açabilir.

Üzüm

Üzüm hem kuru hem yaş formda kedileri verilmemelidir. Nedeni tam olarak bilinmese de kedilerde böbrek yetmezliğine sebep olur. Üzümlü yiyecekler ya da üzüm tüketildiği zaman kedilerde hiperaktivite ve tekrarlayan kusma nöbetleri görülmektedir. Bu belirtiler görüldüğünde zaman kaybetmeden veteriner hekime gidilmelidir.

Çikolata

Kedilerden uzak tutulması gereken yiyecekler denildiği zaman akla ilk gelen besin çikolatadır. Çikolata kediler için toksik özellik taşıyan bir mikroorganizmayı içerir. Küçük bir çikolata dahi kedilerde zehirlenmeye yol açabilmektedir. Özellikle kakao oranı yüksek olan bitter çikolatalar kediler için en tehlikeli çikolata türüdür. Çok az miktarda tüketilse bile nöbetlere, titremeleri, kalp ritminde anomaliye ve bunun sonucunda ölüme sebep olabilmektedir. Aynı zamanda çikolata şeker içerdiği için kedilerin yetişkinlik ve yaşlılık döneminde diyabete yol açabilir. Diyabet tedavisi olmayan ve kediler için çok tehlikeli bir hastalıktır.

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kedilerden Uzak Tutulması Gereken Yiyecekler