Kedi Sahibini Tanır Mı?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Evinde kedi besleyenler “kedi sahibini tanır mı?” sorusunun yanıtını merak ediyor olabilir. Köpeklerin sahiplerini tanıdığı herkes tarafından bilinse de aynı durumun kediler için geçerli olup olmadığı birçok kedi sever tarafından merak konusudur. Kedi sahibini nasıl tanır diye merak eden kişiler için birtakım bilgiler aktarabiliriz.

Kedim Beni Tanıyor Mu?

Kedilerin davranışlarını anlamlandırmaya yönelik yapılan birçok araştırma bulunur. Bu araştırmalar neticesinde kedim beni tanıyor mu sorusunun yanıtını merak eden kedi ebeveynlerine kedilerinin onları tanıdığını söyleyebiliriz.

Kediler ve sahipleri arasındaki ilişki, köpeklerin sahipleri ile olan ilişkilerinden daha farklıdır. Bu farklılığın temelinde kedilerin eğitilemediği ve avcılık içgüdüsüne sahip olduğu söylenebilir.

Kediler sesleri ve yüzleri ayırt edebilir. Seslerin ve davranışların kimden çıktığını gören ve bilen kediler, çoğu zaman sahiplerini yarım dakikadan kısa bir sürede tanıyabilirken umursamamayı tercih ettiği bilimsel araştırmalar sonucunda ispatlanmıştır.

Kediler İnsanları Ne Olarak Görüyor?

Birçok kedi sahibi “kedi insanları ne olarak görür?” sorusuna yanıt arar. Bu konuya yönelik yapılan araştırmalar sonucunda kedilerin insanları ebeveyn veya onlara bakan kişi olarak görür. Sonuç olarak sahibini ebeveyn veya bakıcı olarak gören kediler sahiplerini, sesinden, kokusundan ve hareketlerinden tanıyabilir.

Kediler Sahibinin Sesini Tanır Mı?

Kedilerin duyma kabiliyeti oldukça gelişmiştir. Uzaktan gelen ufak bir sesi bile hafızalarına anlık olarak kaydeden kedi sahibinin sesini tanır mı? Kediler sahibinin sesini tanır. Şöyle ki aynı evi paylaştığınız tüylü dostunuz, sizin sesinizi gün içinde çok defa duyuyor demektir. Dolayısıyla onunla konuştuğunuz ve onu çağırdığınız ses tonunuzu anında tanıyan sevimli dostunuzun, sizin sesinizi duyduğunda hemen yanınıza geldiğini görebilirsiniz. Sonuç olarak sahibinin sesini hafızasına kazıyan kediler, ismini söyleyen yabancılara tepki vermezken, sizin söylediğiniz her şeye davranışları ile cevap vermeye çalışır.

Kediler Sahibinin Kokusunu Tanır Mı?

Kedilerin sahibini sesinden tanıdığından bahsetmiştik. Peki, kediler sahibinin kokusunu tanır mı? Köpeklerin koku duyusunun son derece gelişmiş olduğunu biliriz. Peki aynı durum kediler içinde geçerli mi?

Kedilerin koku alma kapasiteleri son derece iyidir. Aynı evin içinde sürekli birlikte vakit geçirdiğiniz sevimli dostunuz, sizin kokunuzu nerede algılasa tanır. Özellikle dışarıdan eve geldiğiniz anda, sizin gelişinizi duymasa bile kokunuzu aldığı için size mutlaka hoş geldin demek isteyecektir. Dolayısıyla kedilerin insanlar ile etkileşim kurmak istemesini koklama şeklinde gösterdiğini söyleyebiliriz.

Kediler Sahiplerini Hareketlerinden Tanır Mı?

Kedilerin karakterlerinden bahsederken gözlem yeteneğinin çok gelişmiş olduğundan söz edilebilir. Saatlerce dolabın veya kitaplığın üzerinde durup, insanları gözlemlemeyi seven kediler sahibinin hareketlerini tanır mı? Kediler gözlemleme yeteneği gelişkin evcil dostlarımız olarak, sahiplerini hareketlerinden tanıyabilir.

Hayatı paylaştığınız minik dostunuz sizin her hareketinizi siz fark etmeden gözlemleyip, hafızasına kazır. Dolayısıyla size özgü davranışlarınızı yani, yürüyüşünüzü, lambayı yakmanızı veya iş yapmanızı izleyerek sizi anında tanıyabilir.

Ev içerisinde bir harekete giriştiğiniz anda uykusundan uyanmış ve kulakları dik bir halde karşınıza oturur pozisyonunda çıkabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda sevildiğinizi ve kedinizin sahibi olarak sizi özelleştirdiğini anlayabilirsiniz.

Kedi sahiplerinin “kedi sahibini tanır mı?” sorusuna yanıt arayan kişiler için, kedilerin sahiplerini seslerinden, kokusundan ve davranışlarından tanıdığı cevabı verilebilir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kedi Sahibini Tanır Mı?