Kedilerle Eğlenceli Vakit Geçirmek İçin Öneriler

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Görünüm itibariyle pek mutsuz gözüken kedi dostlarımız, aslında eğlendirilmesi ve mutlu edilmesi mümkün canlılardır. Peki, kedileri eğlendirmenin yolları olarak kedi sahipleri ve hayvanseverlere ne gibi tavsiyelerde bulunabiliriz, inceleyelim. 

Kedilerle Kaliteli Zaman: Oyun Oynamanın Faydaları

Kediler avcılık içgüdüleri nedeniyle oyun oynamaktan zevk alırlar. Yaşamında beslenme kadar bir önemi bulunan oyun ve egzersiz aktivitesi, onun hem gün içinde biriken enerjisini atmasına hem de sosyalleşmesine katkıda bulunur.

Peki, kedinin oyun oynamak istediğini nasıl anlarız? Kediler beden dilleri aracılığıyla sahipleriyle iletişim haline geçer. Bu nedenle kedinizin oyun oynamak isteyip istemediğini, gösterdiği kuyruk, kulak hareketleri ve sizlere yaklaşım şeklini doğru analiz etmeniz gerekir.

 • Kedinizin göz bebekleri size baktığında irileşiyorsa, “oyun oynamaya hazırım” mesajını veriyor olabilir.
 • Kedinizin kuyruğu yavaş hareketlerle sallanıyorsa ve sizden bir şey isteyen gözlerle bakıyorsa oyun teklifinde bulunduğunu düşünebilirsiniz.
 • Kediniz siz yürürken ayağınıza ufak pati dokunuşları yapıyor ve yakınınıza gelip size çeşitli beden hareketleri sergiliyorsa sizinle oyun oynamak istiyor olabilir.

Kedinizle Saklambaç Oynayarak Mutlu Olmasını Sağlayın

Kedilerle oyun oynarken, onların avcılık içgüdülerini harekete geçirecek oyunları seçmeye özen göstermelisiniz. Böylece sizinle oynadığı oyundan zevk alacak ve yeniden sizinle oynamak isteyecektir. Özellikle oyun alışkanlığını edinmesi açısından yavru kedilerle sevdikleri oyunları oynamak, oldukça önemlidir. Peki, yavru kedilerle nasıl oynanır? Yavru ve yetişkin kedinize kendinizi gösterip daha sonra ani bir şekilde ortadan kaybolun. Bırakın sevimli dostunuz sizi aramaya çalışsın. Size yaklaştığında ise, ufak tefek seslerle mesajlar vermeye çalışın ve sizi bulduğunda onu sevip ödüllendirin. Böylece karşılıklı geçirdiğiniz vakti eğlenceli ve kaliteli hale dönüştürebilirsiniz.

At ve Yakala ile Enerjisini Atmasına Yardımcı Olun

Kedilerin belki de en hoşlandığı oyun çeşitlerinden biri, at ve yakala oyunudur. Evcil hayvanlar için geleneksel bir oyun metodu haline gelen at ve yakala oyunu, kediler ne ile oynar, diye merak eden kedi ve köpek sahipleri için önerilebilecek en eğlenceli oyundur diyebiliriz.

Attığınız zaman size getirmek ve zaman zaman size oyun teklifinde bulunmak için ağzına alacağı oyuncağın zararlı ve plastik malzemeden üretilmiyor olması gerekir. At ve yakala oyun pratiğini geliştirdiğiniz kedilerin, gün içinde biriken enerjileri sağlıklı bir şekilde harcanır. Böylece kediler hem bilişsel hem de fiziksel gelişimlerini başarılı bir şekilde tamamlamış olur.

Yorulduğunda Bitirin ve Ödüllendirin

Oyun oynamaktan, özellikle avcılık içgüdülerini harekete geçirmekten son derece haz alan kediler oyun oynamayı ne zaman bırakır? Kediler köpeklere kıyasla daha çabuk yorulur. Bu nedenle kedinizle tek seferde maksimum 5-10 dk kadar oyun oynayabilirsiniz. Yorulduğunda ve rahat bir köşe bulup yayıldığında onu sevmeyi ve gerekirse ödül atıştırmalığı ile ödüllendirmeyi unutmayın. Böylece tüylü dostunuz gün içinde enerjisini atmak için doğru bir yöntem olan egzersiz ihtiyacını sizinle oyun oynayarak atmaktan memnuniyet duyacaktır.

Kedilerle Oyun Oynamak Sosyalleşmesini Sağlar

Kedilerle oyun oynamanın yüzlerce faydasından bahsedebiliriz. Fakat en temelinde sosyalleşmelerine oldukça katkıda bulunacağından bahsetmek doğru olacaktır.

Oyun oynamaya alışkın olmayan yavru kedilerde çekingenlik ve ani tepkilere karşı sürekli bir korku durumu gelişir. Kedilerle oyun oynamak, onu insanlara ve diğer canlılara karşı daha sosyal bir canlı yapar. Kedinizin çekingen ve korkak bir canlı olmasını istemiyorsanız, yavruluk döneminden itibaren oyun oynamaya alıştırmalı, böylece sosyalleşmesine fırsat tanıyabilirsiniz.

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kedilerle Eğlenceli Vakit Geçirmek İçin Öneriler