Sahip Değiştiren Kedi

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sahip değiştiren kedi ve bu durumun kediler üzerinde olan etkileri sıklıkla araştırılan konulardan biridir. Kedilerin sahiplerinin değişmesi durumunun altında pek çok farklı sebep yatabilir. Bazı durumlarda sahiplerin ölümleri gibi durumlar buna neden olurken, bazen de kedi alerjisi gibi hastalıklar dolayısıyla bu durum yaşanmaktadır. Kedilerin sahiplerinin değişmesi çok yüksek ağırlıkla yaşam alanlarının da değişmesine sebep olmaktadır. Her halükarda kedilerin sahip değiştirmesinin, kediler için alışılması oldukça zor bir durum olduğunu göz ardı etmemek gerekir. 

Sahip Değiştiren Kedi Nasıl Etkilenir?

Kediler sahiplerine alışıklık gösterdikleri kadar, evlerine ve yaşadıkları ortamlara da bağlanan canlılar olarak bilinmektedir. Bu sebeple kedinin herhangi bir sebep dolayısıyla sahibinin değişmesi, alışmasının zor olacağı bir sürece girmesine neden olur. 

Özellikle kedilerin yetişkinlik dönemine gelmiş olması ve bu aşamada sahibinin değişmesi pek çok probleme neden olabilir. Kediler sahiplerinin ve yaşam alanlarının değişmesi esnasında yaşanan süreçten oldukça kötü etkilenir. Bu aşamada kedilerin normalden çok daha agresif ve gergin olmaları beklenen bir durumdur. Kedilerin eski haline dönebilmeleri adına, yeni sahiplerine ve yeni yaşam alanlarına tamamen alışmaları gerekir. Bu durumun sonucunda büyük bir kafa karışıklığı yaşayan sahip değiştiren kedi, kendini yalnız ve terk edilmiş hissedebilir. 

İlk sahiplerinin nerede olduklarına dair merak duyan ve bu konuda kafa karışıklığı yaşayan kediler, günlük rutinlerini eskisi gibi yerine getiremezler. Kediler bu süreçte bulundukları ortamdan kaçma girişiminde bulunabilir. Bu kaçma girişimi genellikle eski sahipleri ve eski yaşam alanlarına gitmek üzere gerçekleşse de, eve alışık kediler için dışarısı tehlikelidir. Dolayısıyla bu süreçte kedileri yalnız bırakmamak ve kaçmalarına engel olacak yöntemler geliştirmek gerekir. Sahip değiştiren kediler yalnızca psikolojik olarak değil, fiziksel olarak da kötü şekilde etkilenmektedir. Sahip değiştiren kedilerde en sık yaşanan fiziksel problemler şu şekilde listelenebilir: 

 • İştahsızlık dolayısıyla mama yemeyi reddetme ve bu sebeple kilo verme,
 • Tuvaletini tuvalet kabının dışına yapma, idrar püskürtme, 
 • Huysuzluk ve gergin davranışlar,
 • Kendisini normalden çok daha fazla şekilde temizleme.

Kedilerin bu davranışları yeni bir eve alışmaya çalışırken de gözlenebilir. Bu sürecin en zararsız şekilde atlatılması için kedilere oldukça sabırlı şekilde yaklaşılması gerekir. Aksi halde zaten bu konuda travmatik olan kedilerin, daha ciddi rahatsızlıklar yaşayabilecekleri bilinmektedir. 

Kediler Yeni Sahiplerine Alışabilir mi? 

Kedilerin yeni bir ortama girdiklerinde yaptıkları ilk hareket herkesten kaçarak kuytu ve ulaşılması zor bir yere saklanmaktır. Bu şekilde kendilerini güvende hisseden kediler, güvensizlik duyguları ortadan kalkana kadar bulundukları yerden çıkmayabilir. Bazı durumlarda açlık veya susuzluk gibi sebeplerin bile kedilerin onları bu kuytu köşelerden çıkarmadığı görülmektedir.

Kedilerin yeni bir eve alışabilmeleri adına onlara zaman verilmesi gerekmektedir. Kedilerin eski yaşam alanlarında oynadıkları oyuncakların yeni eve getirilmesi, onlara daha konforlu hissettirecektir. İlgisini çekecek oyunlarda kedinizin size alışması konusunda yardımcı olacaktır. 
Özellikle başka bir sahiple yaşamış olan, dolayısıyla kendine ait düzeni bulunan kediler, diğer kedilere göre daha büyük bir güvensizlik duyar. Bu kedilerin yeni sahipleri ve yeni yaşam alanlarına alışmaları adına gösterilmesi gereken sabır çok daha büyük olmalıdır. Sahip değiştiren kedi, yeni sahibine çok uzun zaman içerisinde alışabilir. Ancak her kedinin kendine ait özellikleri olması sebebiyle, bu durumun değişiklik gösterebileceğini de göz ardı etmemek gerekir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Sahip Değiştiren Kedi